Інститут першої леді: історія, розвиток та сучасна роль

У серпні 2021 року Київ вперше приймав саміт перших леді та джентльменів, ініційований першою леді України Оленою Зеленською. Напередодні вже третього саміту, який відбудеться 6 вересня, розповідаємо про історію інституту першої леді та його сучасну роль.

"Дружини та чоловіки лідерів держав відіграють важливу роль у своїх країнах. Водночас міжнародне співробітництво перших леді та джентльменів ніколи не було системним. Україна взяла на себе ініціативу і вперше в історії створює такий спільний майданчик", — розповідав два роки тому Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. За цей час дійсно вдалося багато досягти у цьому напрямку, довівши, що робота першої леді може бути надзвичайно ефективною. Учасниками установчого Саміту стали гості з понад 20 країн світу – дружини та чоловіки глав іноземних держав. У 2022 році подвоїлась кількість як учасників, так і міжнародних спікерів. Особисто та в онлайн-форматі у ньому взяли участь 23 дружини лідерів різних країн.

Бріжит Макрон та Олена Зеленська
Бріжит Макрон та Олена Зеленська

Терміну "перша леді" понад 170 років — вперше він був використаний у США в 1849-му щодо Доллі Медісон, дружини четвертого президента США Джеймса Медісона, під час її похорону. Проте загальне визнання це поняття отримало лише за 30 років — в одному з репортажів з інавгурації президента Резерфорда Гейза так назвали його дружину Люсі Вебб Гейз, популярну на той момент в США. Вона була затятою противницею рабства і не раз відвідувала чоловіка в полях під час громадянської війни, демонструючи американським жінкам приклад героїзму та відданості.

Серед відомих перших леді, які запам'яталися своєю діяльністю та стали прикладом для мільйонів жінок у своїх країнах, можна згадати Елеонор Рузвельт, яка під час Другої світової війни облаштувала на галявині Білого Дому город на підтримку кампанії "Сади перемоги", покликаної заохотити людей вирощувати на своїх ділянках овочі, фрукти та зелень для власних потреб і у такий спосіб збільшити постачання армії. Бетті Форд заснувала наркологічні клініки, які носили її ім'я, та прославилася ініціативою щодо профілактики раку грудей, з яким зіткнулася сама. Форд називали однією з найщиріших перших леді в історії — вона не боялася порушувати складні питання, наприклад, забезпечення рівних прав чоловіків і жінок, рівної оплати праці або права на аборт.

Бетті Форд
Бетті Форд

Історично так склалося, що кожна перша леді має своє коло інтересів і програм, які підтримує. Наприклад, колишня викладачка Бріжит Макрон активно опікується питаннями освіти, захисту дітей, жінок і людей з інвалідністю, проблемами здоров'я і гендерної рівності. Її колега Мішель Обама, одна з найпопулярніших перших леді в світі, багато уваги приділяла проблемі боротьби з ожирінням серед американських дітей, а вже її наступниця Меланія Трамп запустила кампанію Be Best, спрямовану на розвиток толерантності серед дітей і боротьбу проти дитячого булінгу.

Джилл Байден та Бріжит Макрон
Джилл Байден та Бріжит Макрон

Нинішня перша леді США Джилл Байден поєднує роль господині Білого Дому з роботою за його межами. Протягом останніх 14 років вона викладала у Коледжі громади Північної Вірджинії, наголошуючи, наскільки їй важливо підняти престиж роботи викладача у сучасному світі. Одна з її головних ініціатив сьогодні — розвиток програми "Об'єднуємо сили", спрямованої на підтримку родин військових. Серед пріоритетів першої леді України Олени Зеленської — підтримка програм безбар'єрності, здоров’я майбутніх поколінь (удосконалення системи шкільного харчування та розробка Національної стратегії безпечного шкільного середовища), рівні можливості (протидія домашньому та гендерно-зумовленому насильству), культурна дипломатія (впровадження аудіогідів українською мовою в музеях світу) та важливість підтримки ментального здоров'я.

Джилл Байден та Акшата Мурті
Джилл Байден та Акшата Мурті

Незважаючи на довгу історію та яскравих представниць, інститут перших леді в багатьох країнах досі не врегульований і часом викликає гарячі дискусії. Наприклад, у Франції 2017 року суспільство скептично поставилося до ініціативи президента Макрона офіційно заснувати посаду першої леді, ухвалити її статус та виділяти на це окремі кошти з бюджету. А в команді тієї ж Мішель Обами працювало 24 помічники, щоб діяльність першої леді була максимально ефективною.

Мішель Обама, 2022
Мішель Обама, 2022

Позиція Олени Зеленської у цьому питанні чітка та зрозуміла — минули часи, коли головною темою обговорення в пресі було вбрання перших леді. В одному зі своїх інтерв'ю ще у 2021 році вона прокоментувала: "І хоча у більшості країн інститут перших леді неврегульований і не має чіткої стратегії, він пройшов велику трансформацію. Якщо раніше перших леді часто сприймали як яскравий протокольний додаток до глави держави, то зараз всі нарешті бачать, що це самостійні і самодостатні, упевнені особистості. Не об'єкт для пліток та обговорення, а реальна сила. М'яка, але сила. Якщо раніше темами суспільної дискусії частіше були наші сукні та зачіски, то тепер все частіше говорять про сферу безбар'єрності, рівних можливостей, доступу до всіх медичних послуг, захист довкілля тощо. Нехай водночас тема зачісок та суконь нікуди не зникне".

Олена Зеленська, 2022
Олена Зеленська, 2022

Ці слова потім підтвердилися на практиці, коли наша перша леді виступала на найбільших міжнародних майданчиках та розповідала про ситуацію в Україні чи просила американських конгресменів дати країні зброю. Цей виступ розлетівся в цитатах і на громадську думку мав більший вплив, ніж сотні аналітичних статей та виступів професійних військових. Щиро, чесно, емоційно. В інтерв'ю ВВС Олена Зеленська потім зізнавалася, що говорила на особистісному рівні — як мама, донька, дружина.

Ще одна важлива частина роботи перших леді — це культурна дипломатія та комунікація з аудиторією. І саме тут відіграють роль зовнішні атрибути — розглядаючи глянсові фотографії тієї чи іншої першої леді на шпальтах журналів, читач водночас більше дізнається про їхню основну діяльність. Наприклад, Мішель Обама тричі з'являлася лише на обкладинках Vogue, не рахуючи інших видань, число з Бріжит Макрон побило всі рекорди продажів — за 10 днів у Франції було продано 530 тисяч примірників, (онлайн-версію її інтерв'ю прочитало понад 30 мільйонів людей), а на діджитал-обкладинку Олени Зеленської для американського Vogue тільки в Instagram відреагувати сотні тисяч підписників. Такі цифри доводять, що інституту першої леді бути, і щороку він ставатиме ще потужнішим і активнішим. Про нові успіхи дізнаємося вже 6 вересня.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.