Як використовувати соціальні мережі і не шкодити психічному здоров'ю

10 жовтня у всьому світі відзначають День психічного здоров'я. У цьому матеріалі vogue.ua розповідає, як соціальні мережі змінили наше сприйняття себе і світу, і як вийти з цифрового міхура без повної відмови від соціальних мереж.

Цифрові компанії вивчають негативний вплив поведінки в інтернеті на психічне здоров'я і самооцінку ретельніше, ніж будь-коли, і це справедливо. Кнопку "мені подобається" вперше представив Vimeo 2005 року, а 2009-го її додав Facebook.

Через десять років після того, як Instagram-лайк став частиною нашої цифрової свідомості, соціальна мережа заявила, що має намір приховати цю функцію. Експеримент, який зараз проводять в Австралії, Новій Зеландії, Канаді, Японії, Бразилії, Ірландії та Італії, призначений для пом'якшення тиску, що чинять лайки на користувачів. Це довели десятки досліджень, що пов'язують використання соціальних мереж з психічними захворюваннями. Однак проблема полягає в тому, що цього недостатньо, аби впоратися з проблемами психічного здоров'я, пов'язаними з соціальними мережами.

За словами "совісті Кремнієвої долини" Трістана Гарріса, систему винагороди у вигляді лайка в соціальних мережах розробили з використанням психології азартних ігор. Світ опинився в пастці, що виробляє звикання до зворотного зв'язку у вигляді лайків, і хоч лайки тепер не так помітні, ми не перестаємо жадати їх при публікації світлини. "Яскравий дзвін псевдозадоволення" – ось як інженер Facebook, який створив кнопку "Мені подобається", Джастін Розенштейн, описав цю функцію у статті Guardian. Ми залежні від лайків, бо вони так розроблені, щоб викликати звикання, і знадобиться час, щоб позбутися цього павлівського рефлексу і почати більш здорові відносини з соціальними мережами.

Відмова від лайків ймовірно буде корисним кроком, але щоб молоді люди змогли критично ставитися до зображень і повідомленнь, які вони бачать онлайн, необхідно зробити більше. Психотерапевт Барбара Волкар, яка працює з пацієнтами, що страждають від депресії, неспокою і залежностей, погоджується, що це не особливо радикальні заходи: "Проблема навіть не в кількості лайків, а в "бажаних" фото... які змушують відчувати власну недосконалість, що впливає на вашу психологічну нестабільність". Йдеться про те, що саме такі зображення змушують 51% дівчат у віці від 11 до 21 року бажати стати схожими на фотографії інших дівчат і жінок, яких вони бачать у соц. мережах. Якщо втрата видимих лайків не призведе до скорочення кількості людей, що публікують ідеальні селфі для валідації, ми навряд чи побачимо прогрес.

У зв'язку з цим, письменниця і редакторка Сара Рафаель і модель, письменниця і активістка Наомі Шімада опублікували книжку "Змішані почуття: вивчення емоційного впливу наших цифрових звичок" (Mixed Feelings: Exploring the Emotional Impact of our Digital Habits), збірник особистих нарисів і чесних розмов про те, як інтернет насправді змушує жінок почуватися. У виданні опубліковані розповіді експертів у царині цифрових технологій, креативників, активістів і лікарів Національної служби охорони здоров'я у Великобританії, які мають такі ж суперечливі відносини з соціальними мережами: вони їх люблять, ненавидять, але не можуть від них відмовитися.

Суди і будь судженим

Коли 2010 року з'явився Instagram, цю мережу використовували для публікації "натюрмортів". Дев'ять років по тому вона перетворилася на особисту платформу брендингу – сьогодні Instagram наповнений обличчями, тілами, політичними поглядами і професійними досягненнями людей. Народження культури впливу 2014 року посилило цей акт судження, встановивши ієрархію між знаменитим і непрофесіоналом. Скільки разів ми внутрішньо позначали когось як марного або привілейованого на основі розміщеного онлайн-контенту? Як сказав філософ Екхарт Толле в подкасті Опри SuperSoul Conversations: "Те, що ми найсильніше засуджуємо в інших, – це зазвичай те, що ми теж маємо – риса, в якій ми не усвідомлюємо себе". Толле каже, що кожного разу, коли ми почуваємося або кращими, або гіршими, це наше его. Знайдіть хвилинку, щоб подумати про себе і про те, що рухає вашими реакціями при перегляді стрічки.

Ви насправді маєте не такий вигляд

Згідно з дослідженнями пластичних хірургів, фотографія, зроблена на відстані витягнутої руки, може збільшити ваш ніс на 29%. Тим часом інструменти для редагування фотографій, такі як Facetune (найпопулярніший платний додаток Apple 2017 року), пропонують користувачам можливість звузити ніс, збільшити губи, зменшити об'єми і т.д. Ваші селфі і селфі інших людей, з якими ви, можливо, порівнюєте себе – такі ж представницькі, як викривлене дзеркало. Подумайте, як насправді ви робите селфі? Якщо це схоже на інструмент для документування вашого досвіду і самовираження, нехай. Однак, якщо селфі посилюють ваші тривоги або спонукають до нових, пам'ятайте: вам не потрібно їх робити. Бажання робити селфі стало майже інстинктивним для цифрового покоління – середньостатистичний міленіал зробить близько 25 000 таких світлин за життя – але ще не надто пізно позбутися цієї звички. Ви можете навіть виявити, що ваша впевненість в собі поліпшується, коли ви перестанете вивчати себе на телефоні.

Давайте подорожувати усвідомлено

Instagram змінив те, як люди подорожують: від пошуку вільних від туристів пляжів до непомітних готелів. Хоча цей наплив туризму може позитивно вплинути на економіку і рівень зайнятості, він також призвів до перенаселеності, погіршення стану навколишнього середовища і навіть до смертельних випадків, коли люди бездумно робили фото в небезпечних місцях. "Багато людей як і раніше дуже егоїстичні; вони хочуть зобразити, що живуть якимось ідеальним життям", – сказав фотограф Трей Реткліфф в інтерв'ю National Geographic. Перестаньте думати про етику кадру і про те, як ви зображуєте місце і людей в ньому. Це також може допомогти вам по-справжньому проживати момент і зменшити тиск конкуренції онлайн. Запитайте себе: "Якби я не міг зробити знімок, я був би все ще тут?", – якщо відповідь "ні", – переосмисліть мету вашої подорожі.

Ваші пасії не відповідатимуть їхнім профілям у додатках для знайомств. Як і ви

Використання додатків для знайомств у пошуках сучасної романтики нікуди не подінеться: Hinge повідомляє про 400% збільшення числа нових користувачів з 2016 року, а Bumble перетнув позначку у 55 мільйонів зареєстрованих користувачів 2019 року. Швидше за все, якщо ви використовували додаток для знайомств, ви шукали свій метч у соціальних мережах до або після побачення. Цьому бажанню складно протистояти, але як часто онлайн-переслідування давали позитивні результати? Найчастіше це призводить до тих же відчуттів неповноцінності чи зверхності. Після багатьох років просування нашого "найкращого себе" в інтернеті, легко почати сприймати Instagram як реальність, а не ретельно вивірений світ, яким він є. Коли ви починаєте відносини через цифрове спілкування, пам'ятайте: те, що ви бачите в профілях соціальних мереж, в кращому випадку – половина правди. Інша половина – це те, з ким ви матимете справу.

Instagram може позитивно впливати на психічне здоров'я

Погані новини продаються, особливо коли йдеться про соціальні мережі. Багато статей присвячені негативному впливу Instagram на сон, неспокій, депресію і фізичний добробут, особливо у світі гештегів, що пишуть для пропаганди самоушкоджень. Однак, в Instagram є багато спільнот, які просувають зцілення, підвищують самооцінку і позитивно впливають на ментальний добробут. Підпишіться на такі акаунти – вони змінять ваш досвід.

За матеріалами vogue.co.uk і vogue.fr

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.