Найкращі документальні фільми 2023 року
Хороший документальний фільм здатен водночас розважити і просвітити, назавжди врізатися в свідомість й сформувати сприйняття світу.
"20 днів у Маріуполі"
Цей напружений документальний фільм про облогу Маріуполя, під час просування російських сил в лютому та березні 2022 року, занурює глядача у шок і жах перших днів повномасштабної війни в Україні. Режисером стрічки став Мстислав Чернов — український фотокореспондент, який входив до невеликої групи міжнародної преси, яка залишилася в місті, щоб задокументувати російську атаку. "20 днів у Маріуполі"змусить вас відчувати холод міського поля бою взимку, шок від раптових повітряних ударів (включаючи атаку на пологове відділення) та відданість Чернова та його колег справі, аби знайти спосіб задокументувати все це. Їх зусилля з пошуку дорогоцінного супутникового зв’язку — часто прямо на відкритих ділянках простору – аби передавати новини решті світу — це сучасний героїзм.
"Ансельм" (Anselm)
Цей документальний фільм стане вірогідним претендентом на найвищі нагороди в індустрії. Є багато творців, чиї роботи ми вважаємо світовим надбанням, але німецький художник Ансельм Кіфер, безсумнівно, заслуговує на особливу увагу. Через експертизу режисера Віма Вендерса глядач дізнається про світ художника, зокрема 40-акровий майданчик на півдні Франції, де він створює деякі свої наймонументальніші роботи. Глядач отримує панорамний погляд на кар'єру Кіфера, в якій він бажання рахуватися з темним минулим рідної країни.
"Найглибше занурення" (The Deepest Breath)
Документальний фільм про дайвінг несе пряму загрозу популярності стрічкам про серфінг та "Формулу 1". Фільм "Найглибше занурення" розповідає про чемпіонку з вільного дайвінгу італіійку Алесію Зекіні, яка прекрасна і трагічно манікальна спортсменка. Ця захоплива стрічка демонструє її особисту історію та історію її кохання з ірландським водолазом Стівеном Кінаном, який керує навчальним закладом з вільним зануренням у Єгипті, де тренується Зекіні.
Donyale Luna: Supermodel
Донієл Луна була першою темношкірою моделлю, яка з'явилася на обкладинці Vogue — це було британського Vogue від березня 1966 року. У 1960-х та 1970-х вона, безсумнівно, була популярною дівчиною й з'являлася у всьому, що в той час було культурно разючим: вона була на "Фабриці" Енді Уорхола і з’явилася у ряді його фільмів; вона була в Лондоні й демонструвала на собі міні Мері Квант; вона знялася у фільмах Мікеланджело Антоніоні, Вільяма Кляйна, і навіть Федеріко Фелліні. І все ж, попри свої досягнення, вона залишилася поза увагою більшості. Цей документальний фільм має на меті змінити це й розповісти про її звершення.
"Будинок зі скалок"
Стрічка показує будні вихованців дитячого Центру соціально-психологічної реабілітації в Лисичанську, які потрапили сюди через неспроможність батьків про них подбати. У команди притулку є 9 місяців, щоб вирішити майбутнє дитини. Якщо біологічні батьки впораються зі згубними звичками, знайдуть роботу, покращать умови життя, тоді сина / доньку їм повернуть. Якщо ні – їм шукають нову сім’ю. Та якщо родину не знаходять – неповнолітні опиняються в інтернаті. За словами виховательки Ольги Тронової, більшість дітей мріють повернутися до рідних батьків, попри все.
Turn Every Page
Цей фільм розповідає про взаємозв'язок між письменником та його редактором. Авторкою цього сердечного документального фільму стала Ліззі Готліб, дочка легендарного редактора Роберта Готліба. Він — один з головних героїв у фільмі; інший — це Роберт Каро, біограф Роберта Мозеса та Ліндона Б. Джонсона. Хроніка життя Джонсона — одна з найочікуваніших книг сучасності. Саме робота над цією книгою опинилася в епіцентрі історії.