До #VogueUAconference залишилось

Що Аззедін Алайя зробив для світу моди

26 лютого 2018

78 років сьогодні могло би виповнитися французькому кутюр'є Аззедіну Алайя, якого називали справжнім скульптором світу моди. Алайя ніколи не приховував свого захоплення жінками і бажання їх прикрашати, але при цьому не збирався ставати гвинтиком в модній машині, що постійно набирає швидкість. Дизайнер завжди цінував свободу і можливість робити те, що йому хочеться. Vogue.ua згадує життєвий шлях дизайнера, а також ідеї та вчинки, за які світ моди говорить йому спасибі.

Сукня як скульптура

Аззедін Алайя закінчив факультет скульптури, але швидко зрозумів, що гарного скульптура з нього не вийде, а ось шити сукні він уже вмів непогано. Працюючи в місцевому ательє і копіюючи там наряди Chrisitan Dior і Balenciaga, він досконально вивчив французьку моду і в 1950-х поїхав з рідного Тунісу підкорювати Париж. Йому пощастило. Він влаштувався працювати в Christian Dior, але пропрацював там всього кілька днів - в цей час якраз закінчилася французько-алжирська війна і до вихідців з Північної Африки ставлення змінилося. Але й тут юному Алайї всміхнулася удача - його взяла до себе графиня де Блежьє, в якої він працював і нянькою, і кравцем, і кухарем. Саме в її будинку він познайомився з багатьма впливовими жінками того часу, що стали його клієнтками.

Лінад Євангеліста в сукні Azzedine Alaia

Однак розкрити свій талант повністю Алайї вдалося лише у вісімдесятих. Настрій епохи, поведінку жінок, які стали все більш самостійними й емансипованими, збігався з баченням краси самого Алайї - фаната підкресленого й "сильного" силуету. Його навіть називали Королем облягання, адже його сукні сиділи як друга шкіра й ліпили з жіночого тіла скульптуру. Фанатки таланту Аззедіна Алайї не переставали захоплюватися його вмінням робити наряди, які підкреслюють їхні фігури, але при цьому майстерно приховують все зайве.

Карла Бруні на шоу Azzedine Alaia осінь-зима 1991/1992

Клаудія Шиффер в шоу Azzedine Alaia осінь-зима 1991/1992

Для самого Алайї в створенні одягу було важливо абсолютно все - крій, форма, тканини, пропорції. З останніми він працював особливо віртуозно, підкреслюючи в правильних місцях талію, коригуючи довжину шиї за допомогою висоти коміра чи візуально витягаючи силует завдяки правильно підібраній довжині.

Жінка як муза

Алайя ніколи не гнався за модними тенденціями, а відштовхувався від того, чого хоче жінка. Він надихався її красою, бажаннями і поведінкою. Наприклад, однією з його найвірніших клієнток була Грета Гарбо, а французька актриса Арлетті якраз і стала тією музою, що надихнула Алайю на створення фірмової обтягуючої сукні Azzedine Alaia. У своїх інтерв'ю він нерідко розповідав: "Вона любила вузький одяг і їй все завжди здавалося вільним, але при цьому вона не розуміла аксесуари і навчила мене не відволікатися на зайве, зосередившись на головному - на сукні".

Грейс Джонс і Аззедін Алайя

Ще однією з найголовніших жінок в його житті стала Наомі Кемпбелл, точніше Алайя став одним з ключових чоловіків для неї. Дизайнер ставився до неї як до доньки, всіляко підтримуючи на початковому етапі кар'єри, а вона називала його просто татом. Не менш ніжно до Алайї ставилися й інші супермоделі 1990-х, включаючи Крісті Тарлінгтон й Лінду Євангелісту. Всі вони за першим покликом дизайнера були готові приїхати до Парижа й взяти участь в його показі. Це була взаємна любов, чесна й безмежна.

Аззедін Алайя и Наомі Кемпбелл
Мода як мистецтво

Для Аззедіна Алайї мода завжди була як мистецтво. Він ніколи не гнався за надприбутками, а в 1992 році і зовсім заявив, що покидає офіційний розклад Паризького тижня моди, а колекції буде показувати лише тоді, коли вважатиме за потрібне. Устрій сучасної модної системи він описував гранично чітко: "Дорога в порожнечу", не погоджуючись з тим, що дизайнер повинен створювати часом до 12 колекцій на рік. Сам він показував не більш чотирьох й тоді, коли вважав за потрібне. Останню він представив минулої осені й модний світ знову заговорив про повернення Короля облягання.

Сам дизайнер надзвичайно цінував особисте спілкування. Любив працювати з клієнтами й самостійно проводити примірки, які нерідко перетворювалися на галасливі й веселі вечірки. Веселитися Аззедін Алайя любив, адже це була свобода, заради якої він був готовий на все.

Azzedine Alaia ·

Ще в розділі Персона

Популярне