VOGUE UA CONFERENCE 2019EARLY BIRDS PRICE! До 31 серпня
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Що Аззедін Алайя зробив для світу моди

18 листопада 2018

18 листопада 2017 року не стало легендарного дизайнера Аззедіна Алайї, якого називали справжнім скульптором світу моди. Алайя ніколи не приховував свого захоплення жінками і бажання їх прикрашати, але, при цьому, не збирався ставати гвинтиком в модній машині, що постійно набирає швидкість. Дизайнер завжди цінував свободу і можливість робити те, що йому хотілося. Vogue.ua згадує життєвий шлях дизайнера, а також ідеї та вчинки, за які світ моди говорить йому спасибі.

Сукня як скульптура

Аззедін Алайя закінчив факультет скульптури, але швидко зрозумів, що хорошим скульптуром він не стане, а ось шити сукні він уже вмів непогано. Під час роботи в місцевому ательє і копіювання там речей Chrisitan Dior і Balenciaga, він досконало вивчив французьку моду і в 1950-х поїхав з рідного Тунісу підкорювати Париж. Йому пощастило. Він влаштувався працювати в Christian Dior, але пропрацював там всього кілька днів – в цей час якраз закінчилася французько-алжирська війна і до вихідців з Північної Африки ставлення змінилося. Але й тут юному Алаї всміхнулася удача – його взяла до себе графиня де Блежьє, в якої він працював і нянькою, і кравцем, і кухарем. Саме в її будинку він познайомився з багатьма впливовими жінками того часу, що стали його клієнтками.

Лінда Євангеліста у сукні Azzedine Alaia

Однак розкрити свій талант повністю Алайї вдалося лише у вісімдесятих. Настрій епохи, поведінка жінок, які ставали все більш самостійними й емансипованими, збігалися з баченням краси самого Алайї – фаната підкресленого й "сильного" силуету. Його навіть називали Королем облягання, адже його сукні сиділи як друга шкіра й ліпили з жіночого тіла скульптуру. Фанатки таланту Аззедіна Алайї не переставали захоплюватися його вмінням робити вбрання, які підкреслюють їхні фігури, але, при цьому, майстерно приховують все зайве.

Карла Бруні на шоу Azzedine Alaia осінь-зима 1991/1992

Клаудія Шиффер на шоу Azzedine Alaia осінь-зима 1991/1992

Для самого Алайї в створенні одягу було важливе абсолютно все: крій, форма, тканини, пропорції. З останніми він працював особливо віртуозно, підкреслював у правильних місцях талію, коригував довжину шиї за допомогою висоти коміра чи візуально витягав силует завдяки правильно підібраній довжині.

Жінка як муза

Алайя ніколи не гнався за модними тенденціями, а відштовхувався від того, чого хоче жінка. Він надихався її красою, бажаннями і поведінкою. Наприклад, однією з його найвірніших клієнток була Грета Гарбо, а французька актриса Арлетті якраз і стала тією музою, що надихнула Алайю на створення фірмової обтягуючої сукні Azzedine Alaia. У своїх інтерв'ю він нерідко розповідав: "Вона любила вузький одяг і їй все завжди здавалося вільним, але, при цьому, вона не розуміла аксесуари і навчила мене не відволікатися на зайве, зосередившись на головному – на сукні".

Грейс Джонс і Аззедін Алайя

Ще однією з найголовніших жінок в його житті стала Наомі Кемпбелл, точніше Алайя став одним з ключових чоловіків для неї. Дизайнер ставився до неї як до доньки, всіляко підтримував на початковому етапі кар'єри, а вона називала його просто татом. Не менш ніжно до Алайї ставилися й інші супермоделі 1990-х, включно з Крісті Тарлінгтон й Ліндою Євангелістою. Всі вони за першим покликом дизайнера були готові приїхати до Парижа й взяти участь в його показі. Це була взаємна любов, чесна й безмежна.

Аззедін Алайя і Наомі Кемпбелл
Мода як мистецтво

Для Аззедіна Алайї мода завжди була мистецтвом. Він ніколи не гнався за надприбутками, а 1992 року і зовсім заявив, що покидає офіційний розклад Паризького тижня моди, а колекції буде показувати лише тоді, коли вважатиме за потрібне. Устрій сучасної модної системи він описував гранично чітко: "Дорога в порожнечу", не погоджуючись з тим, що дизайнер повинен створювати часом до 12 колекцій на рік. Сам він показував не більш чотирьох й тоді, коли вважав за потрібне. Останню він представив минулої осені й модний світ знову заговорив про повернення Короля облягання.

Сам дизайнер надзвичайно цінував особисте спілкування. Любив працювати з клієнтами й самостійно проводити примірки, які нерідко перетворювалися на галасливі й веселі вечірки. Веселитися Аззедін Алайя любив, адже це була свобода, заради якої він був готовий на все.

Azzedine Alaia ·

Ще в розділі Персона

Популярне