Як правильно зберігати ювелірні прикраси
Якщо ви вкладаєте гроші в коштовності, цілком логічно знати, як їх правильно зберігати і як доглядати за ними. І однією тільки шкалою Мооса тут не обійтися (прим. мінералогічна шкала твердості).
Геммологи визначають довговічність каменю за кількома характеристиками. Здатність переносити перепади температури, світла, вплив побутових хімікатів, а також підвищену або знижену вологість – треба сказати, що всі дорогоцінні камені мають абсолютно різні властивості і жоден камінь в світі не може мати максимальну оцінку, тобто стати "абсолютною десяткою". Саме тому так важливо знати деталі зберігання коштовностей.
Коефіцієнт твердості коштовного каменю показує, наскільки добре він буде чинити опір подряпинам і стиранню. Так, наприклад, коефіцієнт рубіна або сапфіра дорівнює 9, а діамант – у 10 разів міцніший. І тільки діамант може подряпати діамант. Топаз (8) і кварц (7) завжди будуть дряпати себе і більш м'які камені. Всі ці цифри можна подивитися в шкалі твердості Мооса. Її розробив в 1822 році Фрідріх Моос, вибравши десять мінералів і присвоївши їм номера, виходячи з відносної м'якості матеріалу. Його знахідкою геммологи користуються досі.
Опали і танзаніти варто вибирати для прикрас, які найменш схильні до випадкових ударів. Так, наприклад, сережки або кольє в таких випадках ризикують менше, ніж персні і браслети. Останні розумніше виготовляти з каменів високої твердості – тобто діамантів, рубінів і сапфірів. Також, щоб уникнути пошкоджень, необхідно переконатися, що крапани (зубці), які утримують дорогоцінний камінь, в ідеальному стані. Зігнуті або зламані крапани цілком здатні влаштувати додаткові вразливі місця на дорогоцінному камені і навіть посприяти його розколу.
Стабільність коштовного каміння – це його стійкість до хімічних речовин, тепла, вологості й світла. Перегини за всіма цими параметрами можуть викликати руйнування каменю. Діаманти досить стабільні, але раптові і екстремальні зміни температури можуть створювати переломи, розщеплення або викликати збільшення вже існуючих.
Термальний шок також згубний для апатитів, кордієритів, кунцитів, опалів і танзанітів. Інші дорогоцінні камені не люблять перепадів вологості. До таких, у першу чергу, відноситься опал – при різкій її зміні камінь може піти тріщинами. Тут варто врахувати, що, як правило, повітря в сейфах дуже сухе, і опали "висихають". З іншого боку, тривала дія води може пошкодити бурштин, азурит і малахіт. Такі камені, як цитрин, аметист, кунцит і топаз, можуть вицвітати або змінювати колір від тривалого впливу світла. Тривала дія тепла і світла також шкідливі для бурштину, перлів, коралів, слонової кістки та емалі.
Звичайно, в повсякденному житті доводиться весь час мати справу з хімією, ми не живемо в вакуумному просторі та щомиті здійснюємо нескінченну кількість дій, так чи інакше пов'язаних з побутовою хімією, продуктами або алкоголем. Хлор, парфуми та навіть макіяж можуть пошкодити або знебарвити ніжні та пористі перли. Прикраса з перлів має бути останнім, що ви надягаєте, і першим, що знімаєте.Хлор пошкоджує золото, а аміак – полірування м'яких дорогоцінних каменів (малахіт, бірюза і корал). Знімайте прикраси, якщо зібралися готувати їжу. Тепло та бризки олії – не найкращі друзі коштовностей. Бірюза дуже довго поглинає різні рідини, в тому числі олії, а вони знебарвлюють та просто вбивають дорогоцінний камінь
Читайте також:
Драгоценный резонанс: коллекция высокого ювелирного искусства Résonances Cartier
Вічне сяйво: колекція високого ювелірного мистецтва Sunlight Journey Piaget