
Чому треба подивитися на Netflix «Аферист із Tinder»
Нове documentary стримінгової платформи Netflix Tinder Swindler («Аферист із Tinder») обговорюють усі. Які важливі проблеми розкриває фільм і чому його варто подивитися, — в огляді vogue.ua
Документальний фільм Netflix під назвою The Tinder Swindler («Аферист із Tinder») — належить до жанру, де детективне журналістське розслідування переплітається зі справжньою драмою. Спойлер: в історії немає повноцінного хеппі-енду, але фінал все ж вселяє певний оптимізм.
Фільм починається так, що відразу й не збагнеш: це інтерв’ю, реконструкція реальних подій чи постанова про події вигадані. Спершу все трохи походить на старі треш-шоу українського телебачення формату «Сімейні мелодрами».
Героїня, гарненька білявка Сесіль Ф’єлхой, живе в Лондоні і знайомиться в Tinder з молодим красенем, на ім’я Саймон Леваєв. Він мешкає у Four Seasons, надсилає за дамою серця Rolls Royce, а його інстаграм утілює всі кліше про гарне життя: приватні джети, яхти, дизайнерський одяг, модні локації, спорткари тощо.

Філіжанка кави — і між героями проскакує іскра. І ось уже Сесіль летить на джеті зі своїм принцом, супроводжуючи його в діловій подорожі до Болгарії. З ним почет: партнер по бізнесу, охоронець, колишня дружина з дитиною («про яких він дбає навіть після розлучення»). Все дуже серйозно. Як і результати п’ятихвилинного розслідування Сесіль у Google. В інстаграмі скромно значиться посада Леваєва: «директор компанії LLD Diamonds». Компанія така насправді є і належить бізнесменові, мільярдеру, алмазному королю, на ім’я Лев Леваєв. «Син» і «спадкоємець» алмазної імперії Саймон Леваєв (який, звісно, ніякий не син і не спадкоємець, а ізраїльський пройдисвіт) перетворює життя Сесіль на казку. Казка тим часом з кожним поворотом сюжету стає дедалі безглуздішою.
Сесіль умить закохується, вони залишаються на зв’язку з коханим і день, і ніч. Він літає світом, вона на його прохання підшуковує квартиру в центрі Лондона, щоб оселитися разом, і будує плани щасливого майбутнього. І раптом — як грім серед ясного неба — Саймон надсилає фото свого пораненого охоронця. Каже, що був замах, що він вижив, але тепер не може залишати «цифрового сліду» й користуватися кредитками. Тож чи не могла б Сесіль... І все закрутилося. Коротко: дівчина оформила дев’ять кредитів загальною сумою на чверть мільйона доларів. Все, щоб коханий врятувався від страшної небезпеки.
Він і рятувався — в товаристві іншої дами серця та ще однієї подруги. Розтринькуючи кредити й заощадження Сесіль з розмахом, властивим принцу. Далі з оповіді випливає, що ошуканих героїнь — не одна й не дві, і що з усіма дівчатами Саймон діє за однією і тією ж схемою, коли кожна наступна кохана слугує джерелом доходу для заплутування в тенета нової жертви. Long story short, на своє гарне життя Леваєв видурив у жінок приблизно 10 млн доларів.
Сюжет про афериста з Tinder здається простим тільки на перший погляд. Людям, які навіть під гіпнозом або в несвідомому стані не видадуть пін-коду й CVV від карти (а це приблизно всі жителі пострадянського простору), поведінка героїнь видається страшенно безвідповідальною та інфантильною. Стриматися від віктим-блеймінгу спершу справді вдається важко. Та варто лишень заглибитися в деталі історії — і легкий жаль до героїнь змінюється повагою.
Коли Сесіль стало ясно, що Саймон її ошукав, а всі його спроби «повернути борг з лишком» виявлялися черговими аферами, дівчина вирішила його зупинити. Вона з’ясувала, що не перша і не єдина жертва. Тож замість і далі думати про суїцид, — а про нього вона, обтяжена боргами у 250 тисяч доларів, звісно, думала, — вирушила зі своєю історією до найбільшої норвезької газети VG.
Під час розслідування норвезьких журналістів виявилися й нові жертви афериста, і нові його витівки. Справжнє ім’я героя — Шимон Хают, він народився в Ізраїлі в родині рабина, відбув термін за шахрайство в ізраїльській в’язниці. Потім вирушив до Фінляндії — і відсидів у в’язниці за обман кількох жінок, змінив ім’я і відродився з попелу.
Коли все закрутилося, Леваєва оголосила в розшук влада Ізраїлю, Швеції, Англії, Німеччини, Данії та Норвегії. Але не їм варто дякувати за арешт злочинця в Греції: його фальшиве ім’я і маршрут викрила ще одна жертва, яка збиралася за нього заміж, — і повідомила до поліції. Леваєва спіймали по прильоті в Грецію і засудили на 15 місяців позбавлення волі.
Втім, його звільнили достроково. Нині Саймон розкошує, створює все нові екаунти в інстаграмі (які мережа періодично банить). Tinder заблокував екаунт Леваєва і випустив дисклеймери, які закликають не переказувати грошей стороннім людям. Але той вибирає перегонні авто, зустрічається з жінками, живе своє найкраще життя і не має ні тіні каяття.
Його жертви, які досі виплачують борги, звернулися до суду з прав людини, а Сесіль — створила громадську організацію Action:Reaction, щоб підтримувати людей, які постраждали від шахрайства.
Ще в розділі CINEMA
Популярне

Світ має знати: як виживають захисники Маріуполя просто зараз

Як правильно говорити українською: позбуваємося росіянізмів

10 документальних фільмів про історію та культуру України

«Я маю танцювати про це»: дівчина, що втратила батька в Ірпені, присвячує йому свій виступ на міжнародних змаганнях

The Rasmus переспівали пісню Stefania українського гурту Kalush Orchestra

10 фільмів про Другу світову війну, які висвітлюють події з різних сторін

Буковинський кептар і гуцульський сердак: все про костюми Kalush orchestra на «Євробаченні – 2022»

Портрет нації: мами-українки на світлинах початку ХХ століття

Kalush Orchestra закликали світ врятувати захисників Маріуполя та Азовсталі

Історія червоної сукні Valentino

Етель Ліліан Войнич – авторка найдосконалішого перекладу «Заповіту» Шевченка

Портрет нації: як жили на Закарпатті 100 років тому
Не слідуйте за модою
- відчувайте її
Дякуємо!
На вказану вами адресу було відправлено листа.
Підтвердіть, будь ласка, свою підписку.