
Треба знати: 5 фільмів про геноцид у різних куточках планети
Геноцид – слово з книжок у галузі історії, яке сьогодні знову ввійшло до нашого життя. Саме геноцидом у світі вже називають і масові вбивства українського мирного населення, які розкриваються після відходу російських загарбників з Київщини, і дії окупантів у Маріуполі – місті, вулиці якого сьогодні перетворюються на справжні цвинтарі. Власне поняття геноциду запропонував 1944 року Рафаель Лемкін у своїй праці Axis Rule in Occupied Europe, а за чотири роки геноцид стали вважати міжнародним злочином – Генеральна Асамблея ООН ухвалила Конвенцію про запобігання злочинам геноциду і покарання за них (CPPCG). З того моменту організація не раз ініціювала міжнародні розслідування геноциду, на акти якого активно реагувала й кіноіндустрія. Ми зібрали кілька фільмів, які демонструють усі страхіття геноциду в різних країнах та в різний час.

У 2004 році на екрани вийшов фільм «Готель „Руанда“» режисера Террі Джорджа, який розповідає про ворожнечу двох народів у Руанді – хуту та тутсі у 1990-х. У цій африканській країні за сто днів загинуло трохи менш як мільйон людей – 90% з них належали до тутсі.

Історію в стрічці оповідає керівник готелю Пол Русесабаджін, який намагається врятувати в його стінах безліч біженців і водночас бути опертям для своєї сім’ї, а також зберігати видимість роботи готелю високого класу, оскільки ситуація стає дедалі жорстокішою з вуличними натовпами за воротами готелю. У кінофільмі звучать записи ефірів «Вільного радіо і телебачення тисячі пагорбів» — радіостанції, що підбурювала до геноциду.
«Спочатку вони вбили мого батька» – одна з найгучніших режисерських робіт Анджеліни Джолі. Прем’єра стрічки про звірства червоних кхмерів у Камбоджі відбулася у 2017 році на Міжнародному кінофестивалі в Торонто. Фільм розповідає про спогади письменниці Лун Ун, якій було лише п’ять років, коли червоні кхмери почали влаштовувати криваві розправи. Дівчинка потрапила в табір для підготовки майбутніх солдатів, де мала стати воїном-дитиною, здатною деморалізувати супротивника і завдати удару.

Нагадаємо, що внаслідок репресій у Камбоджі було вбито, за різними оцінками, від 1 до 3 мільйонів осіб, — точну кількість назвати неможливо через брак перепису. Режим «червоних кхмерів» вважається одним із найжорстокіших в історії людства.
«Ціна правди» – історична стрічка режисерки Агнешки Голланд про голодомор в Україні в середині 1930-х, який у 2006 році Верховна Рада України визнала актом геноциду проти українців. Цей трагічний момент у нашій історії показано через історію британського журналіста Гарета Джонса, який першим розповів західному світу про побачені в Україні страхіття.

Нагадаємо, за підрахунками істориків, від голоду загинуло майже чотири мільйони осіб на території Української РСР тільки в сільській місцевості. До вбивства селян голодом у мільйонних масштабах призвела спланована конфіскація врожаю зернових та усіх інших харчів за наказом радянської влади.
«Гніздо жайворонка» – екранізація однойменного роману італійської письменниці Антонії Арслан, присвяченого геноциду вірмен в Османській імперії. Книга виходила в Італії вісім разів і перекладена багатьма мовами світу, а також була відзначена багатьма літературними преміями. Її події розгортаються 1915 року в невеликому турецькому містечку, а трагедія цілого народу показана через історію сім’ї Авакян.

Про Голокост або геноцид євреїв нацистською Німеччиною знято понад сто різних фільмів. Один із найсильніших — «Піаніст» Романа Поланського, в якому головну роль блискуче зіграв Едрієн Броуді. Стрічка оповідає про Владислава Шпільмана — одного з найталановитіших польських піаністів 1930-х, якому доводиться ховатися від окупантів у варшавському гетто й робити все, щоб вижити в цій сутичці не на життя, а на смерть.

Ще в розділі CINEMA
Популярне

Світ має знати: як виживають захисники Маріуполя просто зараз

Кішка Шафа, що вижила в Бородянці, знайшла новий дім

Як правильно говорити українською: позбуваємося росіянізмів

10 документальних фільмів про історію та культуру України

«Я маю танцювати про це»: дівчина, що втратила батька в Ірпені, присвячує йому свій виступ на міжнародних змаганнях

The Rasmus переспівали пісню Stefania українського гурту Kalush Orchestra

10 фільмів про Другу світову війну, які висвітлюють події з різних сторін

Буковинський кептар і гуцульський сердак: все про костюми Kalush orchestra на «Євробаченні – 2022»

Портрет нації: мами-українки на світлинах початку ХХ століття

Kalush Orchestra закликали світ врятувати захисників Маріуполя та Азовсталі

Історія червоної сукні Valentino

Етель Ліліан Войнич – авторка найдосконалішого перекладу «Заповіту» Шевченка
Не слідуйте за модою
- відчувайте її
Дякуємо!
На вказану вами адресу було відправлено листа.
Підтвердіть, будь ласка, свою підписку.