Dancing Queen: B-Girl Stefani виступила на Олімпіаді-2024 в Парижі в новій дисципліні – брейкінгу

Українка Анна Stefani Пономаренко виступила на Олімпіаді-2024 в Парижі в новій дисципліні – брейкінгу

image
Ліворуч: бавовняний жакет, Vivienne Westwood; вовняна спідниця, шкіряний ремінь, колготки, усе – Chopova Lowena, бавовняні шкарпетки, Nike; шкіряні туфлі, Prada

Футболка оверсайз, бейсболка, з-під якої вибивається копиця неслухняного кучерявого волосся, септум-пірсинг, кілька сережок у вухах, татуювання, – у вікні Google Meet типова B-Girl, дівчина, захоплена гіп-гопом і брейком. Лише впевнений погляд і доведена до ідеалу білосніжна усмішка натякають, що переді мною – 30-річна цілеспрямована жінка.

Брейкінг, або брейкданс, дебютував цього літа на Олімпійських іграх у Парижі. Він поповнив шортлист "міських" змагань – BMX (Bicycle Moto eXtreme, коли спортсмени виконують трюки на невеличких велосипедах з низьким сідлом), скейтбординг та баскетбол 3 х 3. Ця молода дисципліна ще донедавна не вважалася спортом: дебют брейкінгу відбувся на Юнацьких Олімпійських іграх у Буенос-Айресі в 2018-му.

Сукня з модалу, Loewe

Обмежень щодо віку спортсменів у цьому напрямі не існує: "В Олімпіаді брали участь жінки від 16 до 42 років", – розповідає Анна. Перемогла 25-річна японка Амі Юаса, друге та третє місця посіли 17- та 18-річна денсерки з Литви та Китаю. "З юними змагатися складніше, – зізнається Stefani. – Вони використовують більше силових, фізично складних елементів, хоча раніше в пріоритеті були музикальність, оригінальність і досвід".

З дитинства Пономаренко займалась народною хореографією, на якій наполягали батьки, та ковзанярським спортом. У 14 в рідному Харкові побачила вуличні танці – і життя змінилось назавжди. Свій нікнейм обрала тоді ж – на честь американської попспівачки, зірки гурту No Doubt Гвен Стефані. Її музику давно не слухає, а ось брейкінг став справою життя.

Про те, що брейкданс увійде в програму Ігор, стало відомо на початку 2022-го. У лютому почалося повномасштабне вторгнення – тоді ж Анна дізналася, що при надії. Але настільки марила танцями, що займалася до сьомого місяця вагітності, а на перше тренування після пологів вийшла, коли дитині було чотири дні. У брейкінгу досі не існує поділу на професійний та любительський спорт, тому Анна бере участь у всіх змаганнях, які мають вагу у світі. Серед найпрестижніших – торішній чемпіонат Європи, де Stefani стала срібною призеркою (її доньці тоді було 4 місяці), та Red Bull BC One, який вона виграла 4 місяці по тому.

Ліворуч: бавовняний жакет, Vivienne Westwood; вовняна спідниця, шкіряний ремінь, колготки, усе – Chopova Lowena, бавовняні шкарпетки, Nike; шкіряні туфлі, Prada

Тренуватися на межі можливостей – справа для неї звична. У 2017-му через надмірні навантаження в Анни сталося ускладнення грижі хребта, що призвело до часткового паралічу – оніміла верхня половина тіла. Лікарі радили операцію, після якої про брейкінг можна було б забути. Вона обрала поступову вперту реабілітацію – без гарантій на одужання. Врешті все обійшлось, і спортсменка повернулась до руху.

Відбір на Олімпіаду був непростим. Через війну та розпорошеність брейкерів по світу українська збірна не мала можливості тренуватися разом – лише за два місяці до Ігор команда зібралася на тренувальний кемп у Варшаві. Федерація брейкінгу України не надто вірила, що молода мати здатна повернутися у велику гру. Але Анна успішно виступила на відбіркових турнірах і пройшла олімпійську кваліфікаційну серію в Шанхаї та Будапешті. Свою ліцензію вона виборола за місяць до Олімпіади.

Брейкерів оцінюють за п’ятьма критеріями: техніка, виконання, музикальність (за правилами, музичний супровід, під який треба буде виступати, завжди залишається сюрпризом для спортсменів), діапазон і репертуар рухів та оригінальність (особистий стиль, нові рухи, спонтанність). Суперники змагаються в батлах. Той, хто набрав найбільшу кількість суддівських голосів, виграє в раунді. Першим стає денсер, за яким найбільше переможних раундів.

Куртка та спідниця з поліестеру, бавовняна водолазка, шкіряні чоботи, усе – Balenciaga

Олімпійські брейкінг-батли серед 16 B-Girls світу, які змогли кваліфікуватися на Ігри, відбулися на площі Згоди 9–10 серпня. Анна згадує їх без захвату: їй не вдалося пройти до фіналу. Вона припустилася тактичної помилки: дала суперниці, українці Катерині Kate Павленко, вибороти другий раунд, сподіваючись потрапити до фіналу вдвох, але опинилася поза грою. Каже, замість розпачу відчула шок: "Я думала тільки про те, як могла не викластися на повну на першій і, можливо, останній Олімпіаді в моєму житті". У програмі Ігор-2028 в Лос-Анджелесі брейкінгу немає.

Пономаренко спокійно аналізує свій досвід: "Ми не слабші за атлеток, які взяли нагороди. Це спорт – таке трапляється. Головне – не дозволяти поразкам визначати твій подальший шлях".

Наприкінці розмови не можу втриматися від компліменту її волоссю. Анна приречено махає рукою: "Боюсь, доведеться стригти", – через трюки та стояння на голові пасма на маківці нещадно ламаються. Але вона готова навіть на таку жертву. "Брейкданс – уособлення юності, зухвалості, любові до руху", – проголошує офіційне гасло на сайті Олімпіади. B-Girl Stefani – живе його втілення.

Фото: Sam Wilson
Стиль: Giulio Ventisei
Зачіски: Hiroshi Matsushita з використанням продуктів Leonor Greyl
Макіяж: Alina Samsonova-Makohin
Асистенти фотографа: Matthew Tortolano, George Maund
Асистентка візажистки: Sofiia Mazurenko
Текст: Альона Пономаренко

Популярне на VOGUE