Понад півтора мільйона українців залишили Україну після старту російського вторгнення. Більшість із них – жінки з маленькими дітьми, які не мають родичів і друзів у Європі. Після перетину кордону багато хто з них не знає, що робити далі, тому довіряють абсолютно незнайомим людям і навіть стають жертвами сексуального насилля. Розповідаємо основні правила безпеки для жінок на кордоні.
Вимагати документи мають право тільки офіційні особи під час перетину кордону або в установах влади під час оформлення статусу біженця, якщо ви його потребуєте. Якщо ваш паспорт знадобився ще комусь – можуть зробити фото, але оригінальний документ має залишатися у вас. Також заздалегідь сфотографуйте свої документи самі та збережіть їх в електронній пошті чи хмарних сервісах, щоб у разі потреби мати до них доступ
Якщо після проходження кордону до вас підходять незнайомі люди та пропонують підвезти для найближчого великого міста, не соромтеся подивитися їхні документи та сфотографувати, щоб потім надіслати інформацію рідним. Якщо вони відмовляються – це поганий знак, краще не ризикувати та не їхати з ними. В ідеальному разі краще попросити допомоги у трансфері в офіційних волонтерів, намети яких розташовані відразу після проходження кордону. Якщо ви таки вирушили в дорогу з незнайомцями – надсилайте рідним в Україну всі деталі подорожі: номер машини, маршрут.
Бути в групі з 3-4 осіб не лише легше з морального погляду, а й погляду безпеки. Навіть якщо з цими людьми ви познайомилися під час проходження кордону – у вас одне лихо, ви спілкуєтесь однією мовою і хтось із них завжди може покликати на допомогу. Ідеально, щоб у вашій групі були як люди похилого віку, так і жінки з дітьми.
Важливо пам’ятати, що сутенери та торговці людьми – це не лише чоловіки грізного вигляду. Часто до цих схем викрадення людей залучені жінки, які з невинним виглядом можуть пропонувати допомогу.