5 фактів про медалі для Олімпійських ігор, які цікаво знати
Літні Олімпійські ігри, які цього року проходять у Парижі, є чи не найбільш медійними в історії. За ними спостерігає увесь світ, а нам цікаво зануритися у сенси головних олімпійських атрибутів, щоб зрозуміти їх краще. Ми вже знаємо історію смолоскипа — вогню Олімпіади, а тепер, на честь першої медалі для України на Олімпійських іграх-2024, яку здобула Ольга Харлан, бронзова призерка з фехтування на шаблях, розповідаємо найцікавіші факти про медалі — головний приз, за який змагаються найкращі у світі спортсмени.
Оливовий вінок замість золотої медалі
Раніше переможці Олімпійських ігор, які посідали перші місця, отримували срібну медаль та... вінок з оливи. Так тривало до 1904 року — тоді в Сент-Луїсі спортсмени вперше отримали золоті, срібні та бронзові медалі.
Дорогоцінні метали
Сучасні олімпійські медалі мають більше культурну, аніж матеріальну цінність, тоді як ще у 1912 році на Олімпійських іграх у Стокгольмі спортсмени отримували золоті медалі зі справжнього золота.
Олімпійський девіз
Девіз Олімпіади Citius, Altius, Fortius ("Швидше, Вище, Сильніше") є офіційним мотто Олімпійських ігор з 1924 року. Цікаво, що його декілька разів було помічено на медалях для Зимових Олімпійських ігор і жодного разу на медалях для Літніх Олімпіад.
Мистецька Олімпіада
Уявіть собі, що з 1912-го до 1948 року олімпійськими медалями також нагороджувалися митці з архітектури, літератури, музики, живопису та скульптури. Ці дисципліни були серед спортивних, а змагалися за нагороду твори мистецтва, натхнені спортом.
Медаль із заліза Ейфелевої вежі
Розробкою медалей для цьогорічних Олімпійських ігор займалася паризька ювелірна компанія Chaumet. Бренд став першим ювелірним Домом в історії Олімпійських ігор, якому випала честь створити дизайн медалей. Їхньою частиною став фрагмент металу, який є оригінальним залізом з Ейфелевої вежі.