Усиновлення й тимчасове влаштування: в чому різниця та як можна тимчасово прихистити дитину

Образ ведмежати Падінгтона, якого, до речі, в українському прокаті озвучував Президент Володимир Зеленський, сьогодні постає перед очима всіх, хто бачить дітей, що тимчасово або назавжди лишилися без опіки, тікаючи від війни. "Будь ласка, подбайте про цього ведмежа. Дякую", — йдеться в бірці на шиї Падінгтона. Що таке усиновлення й тимчасове влаштування? Як вони відбуваються? Докладні пояснення радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук опублікував Офіс голови держави.

Наприкінці 1930–1940-х років Майкл Бонд, автор книги "Ведмежа Падінгтон", побачив єврейських дітей-біженців, які прибули до Великої Британії, рятуючись від нацистських страхіть Європи. Письменник, зворушений побаченим, згадав це 20 років по тому, коли почав свою історію про Ведмежа Падінгтона. "Всі вони мали етикетку на шиї з їхнім іменем та адресою, а також невеликий футляр або пакет з усіма їхніми цінними речами, — казав Бонд в інтерв’ю The Telegraph. – Немає сумнішого видовища, ніж біженці". Отже, як українці та громадяни іноземних держав можуть тимчасово прихистити українських дітей? – читайте нижче.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЩО ХОЧУТЬ ТИМЧАСОВО ПРИХИСТИТИ ДИТИНУ У СВОЇЙ СІМ’Ї

Важливо. Дитина може бути тимчасово влаштована тільки в сім’ю громадян України або іноземців, які на законних підставах перебувають на території України. Виїжджати за межі України з дитиною, яка тимчасово влаштована у вашу сім’ю, не можна (крім випадків, коли дитина – ваш брат, сестра, онук, онука, пасинок, падчерка).

Порядок дій.

1. Скористайтеся чат-ботом "Дитина не сама", що його спільно створили Офіс Президента, Мінсоцполітики і ЮНІСЕФ.

2. Чекайте на дзвінок від працівника служби у справах дітей.

3. Підготуйте пакет документів:

 • заяву про надання згоди на тимчасове влаштування у свою сім’ю дитини;
 • копію паспорта;
 • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з вами, для проживання з дитиною на одній житловій площі.

4. Працівник служби у справах дітей відвідає вашу оселю, обстежить умови проживання та складе відповідний акт, а також поспілкується з дитиною, щоб отримати її згоду на влаштування.

5. Служба у справах дітей видасть наказ про влаштування дитини у вашу сім’ю.

6. Будьте готові до того, що служба у справах дітей може в будь-який час відвідати вашу оселю з метою контролю за умовами утримання дитини.

Врахуйте, що дитина, влаштована у вашу сім’ю, могла пережити психологічну травму та може потребувати соціально-психологічної реабілітації, психологічної консультації й іншої допомоги.

Інформацію про надавачів такої допомоги, які працюють у вашій громаді, ви можете знайти на сайті Мінсоцполітики в розділі "Громадянам" – "Реєстр надавачів соціальних послуг".

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ, ЩО ХОЧУТЬ ТИМЧАСОВО ПРИХИСТИТИ ДИТИНУ У СВОЇЙ СІМ’Ї

Важливо. Виїзд дітей, які цілодобово перебувають у закладах, за межі України, можливий тільки в складі організованих груп. Приймати такі групи дітей можуть тільки організації, уповноважені на це державами, де перебуватимуть діти.

Якщо ваша організація готова тимчасово забезпечити влаштування організованих груп дітей, дотримуйтеся такого алгоритму дій:

1. Залиште заявку в чат-боті "Дитина не сама", відповівши на анкетні запитання в розділі "Для іноземців".

2. Представники національної соціальної сервісної служби опрацюють вашу заявку та нададуть перелік документів, які ви маєте подати. До цього переліку входить письмове запрошення від установи чи організації, уповноваженої країною, що приймає дітей на влаштування.

У запрошенні має бути вказано:

 • країну, що приймає;
 • кількість і категорію дітей, яким готові забезпечити прихисток;
 • умови перебування дітей;
 • можливість забезпечити дітей харчуванням, організувати навчання, надати потрібну медичну та іншу допомогу;
 • гарантії щодо повернення дітей в Україну;
 • письмове підтвердження, що установа / організація вповноважена країною, що приймає, на тимчасове влаштування дітей.

3. Подайте документи до Національної соціальної сервісної служби.

4. Нацсоцслужба ухвалить рішення, яка група й коли може бути до вас спрямована, і надішле вам відповідне повідомлення.

Важливо.

Виїзд дітей за межі України можливий тільки за наявності засвідченого печаткою письмового дозволу на виїзд дітей з підписом голови або заступника обласної військової адміністрації та погодження Нацсоцслужби.

Відповідальність за дітей, які виїхали за кордон, несуть особи, у супроводі яких діти виїхали та перебувають за межами України. Вони повинні поставити дітей на консульський облік і піклуватися про них під час перебування за кордоном.

РІЗНИЦЯ МІЖ УСИНОВЛЕННЯМ І ТИМЧАСОВИМ ВЛАШТУВАННЯМ

Усиновлення можливе щодо:

 • Дитини-сироти;
 • Дитини, позбавленої батьківського піклування;
 • Дитини, нотаріальну згоду на усиновлення якої надали її батьки.

Такі діти в обов’язковому порядку мають перебувати на обліку з усиновлення.

Важливо: усиновлення – це назавжди. Дитина повністю втрачає зв’язки зі своєю біологічною сім’єю та стає членом сім’ї усиновлювачів на правах дочки чи сина.

Тимчасове влаштування дитини можливо щодо:

 • Дитини, залишеної без батьківського піклування;
 • Дитини, місцезнаходження батьків або інших законних представників якої з’ясовується.

Важливо: усиновлення – це тимчасово. Дитина перебуває в сім’ї до ухвалення рішення про подальше влаштування або допоки не будуть знайдені її батьки чи інші родичі.

Не следуй за модой — ощущай её

Подписаться

Еще в разделе

Популярное на VOGUE

Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.