КУПИТИ КВИТКИ

5 нових українських подкастів, які варто послухати

Редакція Vogue Ukraine обирає подкасти, які варто слухати, щоб надихатися та відкривати для себе нове: від поетичного шоу актора Віталія Ажнова до важливого подкасту про інформаційну безпеку.

"Ажнов шоу"

Реклама.

Актор Віталій Ажнов, відомий за ролями в постановках "Калігула" та "Марія Стюарт" на сцені Національного академічного драматичного театру імені Франка та у фільмі "Малевич", запустив авторський подкаст. В "Ажнов шоу" він популяризує українську поезію, адже мета проєкту — зробити її частиною повсякденного життя слухачів. Епізоди, каже актор, пасують до будь-яких моментів: за кермом чи під час пробіжки, для закоханих чи тих, хто переживає розлуку, під час святкових веселощів чи у хвилини глибоких роздумів.

Разом із командою Ажнов створює тематичні поетичні добірки. Перший епізод, що вийшов у грудні, об’єднує класичні поетичні тексти, більшість із яких ми вчили напам'ять у школі, та пропонує шукати в них нові сенсі, суголосні сьогоднішнім нам. Другий, різдвяний, представляє святкову поезію, а третій присвячено віршам, що стали піснями. У третьому епізоді особливо помітний цінний культурологічний сенс "Ажнов шоу": читаючи поезію "Це ти" Вінграновського, "Гаї шумлять" Тичини чи "Вечірнє сонце" Ліни Костенко, ведучий нагадує нам, наскільки ця лірика жива і сьогодні, перероджуючись та набуваючи нових сенсів через сучасну музику гуртів "Пиріг і батіг", O.Torvald, співачки Христини Соловій та інших музикантів.

Варто підписатися на "Ажнов шоу" та стежити за новими випусками, бо, окрім всього іншого, це ще й дуже красиво звучить.

"Вродило"

Новий подкаст команди Ukraїner присвячено темі, яка для нас сьогодні є надзвичайно цінною: що означає бути українцями? Герої подкасту — українці різного етнічного походження, які діляться в ефірі персональними історіями. Серед них культурологиня Маріам Найем, яка має українське й афганське коріння, продюсерка та режисерка Валерія Сочивець, чиї предки пов’язані з Грузією; кримський татарин Алім Алієв, який працює заступником очільника Українського інституту. Співведучий подкасту Ілля Гладштейн — кінопродюсер і засновник кінотеатру KINO42, родом із сім'ї з єврейським корінням. У розмовах із героями звучать складні запитання: українцями народжуються чи стають? Чи можна навчитися бути українцем? Їхні відповіді допомагають слухачам знайти власні.

"Запах слова"

Блискучий, гострий та іронічний подкаст, у якому один із найвідоміших літературних критиків країни Євгеній Стасіневич і талановитий стендап-артист Сергій Чирков говорять про літературу "простими словами".

Тандем Чиркова та Стасіневича побудований за усіма канонами жанру: Сергій, який не є професіоналом у літературі, не боїться ставити прості (на перший погляд) запитання та зізнаватися, що чогось не знає, Євгеній натомість проявляє доречний літературний снобізм і часто критикує популярні книжки (наприклад, міркує про те, чому бестселер "Шантарам" — не дуже хороший роман). Зрештою в цьому чарівному діалозі народжуються важливі розмови про Гаррі Поттера та Джоан Роулінг, шпигунську літературу, великі романи, Гоголя, Оксану Забужко, фемінізм Ольги Кобилянської, які стають для слухачів навігатором у власній читацькій подорожі.

"Пост правди"

Найкращі подкасти про науку та загалом знання, які допомагають нам почуватися впевненіше у цьому складному світі, робить науково-популярне медіа "Куншт". Подкаст, на який варто звернути особливу увагу, — це "Пост правди", історії про те, як вижити в сучасному інформаційному просторі й зберегти здоровий глузд. Формально проєкт не новий, але останні два сезони вийшли у 2024 році та присвячені дуже актуальним темам: небезпека телеграму та те, як працює інформаційне поле про Україну за кордоном.

У першому говорять не тільки про телеграм, а і про силу звички, наслідки використання телеграму і загалом нашу залежність від певних соціальних мереж; у другому — про те, як сприймають війну Росії проти Україні за кордоном. Гості цього епізоду — медіаекспертка Маріанна Присяжнюк, що співпрацює з організацією StopFake, та Катерина Демерза із Vitsche Berlin, які адвокатують український порядок денний у Німеччині.

"Цейво подкаст"

Популярний український стендап-комік Василь Байдак, який як мало хто інший вміє помічати прекрасне і смішне у світі навколо, запустив авторський подкаст. Його особливість, по-перше, у тому, що епізоди тривають понад дві години, тому варто бути готовим зануритися та зробити паузу, а по-друге, вирізняється нетривіальним підходом у виборі героїв, у яких, як визначає це Василь, "палають" очі". Серед них українська режисерка-документалістка Надія Парфан, психіатр Олександр Авдєєв, науковиця, морська біологиня, полярниця Марія Павловська.

Розмови Байдака з героями смішні, дотепні й неочікувані: наприклад, з науковицею Марією Павловською говорять про те, як потрапити в команду полярників, чи існує така професія — перевертати пінгвінів, і як це взагалі — просинатися з краєвидом на айсберги?..

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.