7 найцікавіших виставок лютого у Києві
Масштабна виставка легендарного митця Олексія Шовкуненка, роботи якого були викрадені окупантами з Херсонського художнього музею, вишукані 3D-скульптури молодої\ мисткині Юлії Беляєвої та витинанки: розповідаємо про найцікавіші виставки лютого у київських музеях та галереях.
"Олексій Шовкуненко. Херсон-Київ"
25 січня – 24 березня
Національний музей "Київська картинна галерея"
Виставка видатного українського художника родом Олексія Шовкуненка, відомого своїми краєвидами Азовсталі, Дніпрогесу та херсонських доків, і колекція якого була викрадена російськими окупантами з Херсонського обласного художнього музею, що носить його ім'я. У просторі музею в Києві експонуються твори живопису та графіки з колекції Національного художнього музею України, приватних збірок, а також цифрова медіатека, створена на основі фондів Херсонського обласного художнього музею Зокрема, на виставці покажуть пейзажі та зарисовки повсякденного життя Херсона, Одеси та Києва, що відображають тонке відчуття художником урбаністичного ландшафту.
Інтерактивна презентація 156 творів Шовкуненка, 147 з яких було викрадено окупантами.
Виставка номінантів премії PinchukArtCentre 2025
З 28 лютого
Одна з головних виставок весни відкриється 28 лютого: 20 молодих україських художників, номінанток і номінантів Премії PinchukArtCentre 2025, покажуть свої нові проєкти у просторі артцентру PinchukArtCentre. Теми, з якими працюють молоді автори, об’єднають особисті історії, роздуми про колективну пам'ять та ідентичність. Виставка відобразить зіткнення контрастів у досвіді українського суспільства, де трагедії й втрати поєднуються з життєстійкістю та вірою у майбутнє, розповідають в PinchukArtCentre.
Спеціальною відзнакою поза конкурсом буде вшановано пам'ять Вероніки Кожушко — художниці з Харкова, яка подала заявку на участь у Премії PinchukArtCentre, але трагічно загинула 30 серпня внаслідок російського ракетного удару по цивільній інфраструктурі міста.
"Battleship Island". Виставка Юлії Беляєвої
З 30 січня
Взаємодії людини, війни та природи присвячена персональна виставка Юлії Беляєвої — яскравої молодої художниці, яка працює з 3D-технологіями. В основі експозиції — історії, що балансують між реальністю і міфом. Художниця звертається до ідеї анігіляції — злиття протилежних частин у щось нове. Вона досліджує, як війна, що знищує й трансформує, наближає людину до її природної сутності, дозволяючи відкрити нові шляхи для виживання і творчості.
У просторі галереї Bereznitsky Art Foundation можна побачити вишукані скульптури миткині, а також роботи, виконані у цифровому друці.
"Жахливий кінець чи жахіття без кінця?"
З 31 січня до 9 березня
Художниця Аліна Клейтман представляє скульптури, відео, інсталяції та фото, що є частиною довготривалої серії "Нескінченне сяйво людського насилля", яку художниця розпочала 24 лютого 2022 року. Виставка представляє собою химерний простір, де глядач зануриться в повсякденність Брудного Білого – пропангдиста війни та насилля, сповнену жагою до людських страждань.
"Рухаючись простором галереї, відвідувачі стикаються з його "атрибутами розкоші", як-от з коронами безсердечної снігової королеви, що розростаються у прагненні до безперервного панування, прикрасами, матеріалом для яких є змучені людські нерви. Створені з уламків зруйнованих життів (розбомблених вікон будинків культури, медичного пластику та землі), ці обʼєкти стали капсулою пам’яті, фізичними та незаперечними доказами ціни феодальних амбіцій", – розповідають кураторки Лазвета Герман та Марія Ланько.
"Світ, в якому я живу". Виставка Василя Корчинського
З 31 січня по 2 березня
Національний музей декоративного мистецтва України
На виставці можна побачити живопис, графіку, витинанку київського художника Василя Корчинського. Корчинський відомий насамперед як автор ілюстрацій до творів української класики, виконаних у техниці витинанки – наприклад, до "Тіней забутих предків" Коцюбинського. Експозиція в Національному музеї декоративного мистецтва представить 110 робіт митця з серій "Тіні забутих предків" "Пісні України", "По Лаврі", "Давній Київ", "Протистоянні" та інших.
"Колекція. Олександр Гнилицький, Олег Тістол"
З 7 лютого до 2 березня
Виставка "Колекція. Олександр Гнилицький, Олег Тістол" продовжує серію подій, присвячених важливим іменам сучасного українського мистецтва, та представляють роботи зі збірки колекціонера Анатолія Димчука.
До експозиції виставки увійшли полотна двух культових імен сучукрарту: Олександра Гнилицького 2008 року й роботи з циклів "Гори" та "Ю.Б.К." Олега Тістола. Обидва митця були важливою частиною художнього середовища, яке формувало культурний ландшафт України в 1990-х роках та належали до генерації митців "Нової хвилі". Вони переосмислювали радянську спадщину та шукали нові візуальні форми для вираження української ідентичності. Попри різність підходів, їхні роботи створюють унікальний діалог, між сакральним і буденним, реальністю та міфом.
"Поверхневість". Виставка Поліни Вербіцької
З 5 лютого
Squat 17b (Терещенківська 17б)
Виставка чуттєвих та вразливих робіт Поліни Вербіцької – художниці, скульпторки, засновниці галереї-майстерні "Draft Gallery". Експозиція "Поверхневість" представляє серію живопису, який сама художниця описує як "чуттєвий реалізм", оскільки він відображає умови тілесності без "естетичної цензури". Персональні виставки Поліни Вербицької проходили у багатьох містах Європи та США, а роботи знаходяться в приватних колекціях України, Чорногорії, країн ЄС, США, Австралії.
Читайте також