"Здоров’я – це актив, важливо усвідомлювати. Навіть якщо ви в умовах порівняної безпеки, треба й далі дбати про себе, діточок і близьких, наскільки можливо", – нагадує сертифікована нутриціологиня, фудтерапевтка Анастасія Голобородько. Що робити в умовах надзвичайного стресу, як підтримувати режим і як заспокоїти нерви, – зібрали головні поради Анастасії.
Наше тіло – не машина, воно не лінійне в реакціях, але наразі найкраще, чим можна допомогти, – це ритм. Ритмічність і дисципліна.
Все ще вкрай важливі:
- Раціон
Навіть із тих продуктів, що є в наявності, треба їсти у звичному ритмі, до якого ви звикли в мирний час. Бажано, щоб сніданок, обід, вечеря відбувалися за розкладом, у ті самі години щодня. Якщо немає апетиту, якщо нудить через нервування, важливо дотримуватися питного режиму та вживати хоча б якусь рідку їжу – наприклад, супи.
Заморожені продукти, консервація, бобові, насіння чи олія, домашні прості коржики з борошна й води – все це нормальне підсилення та поповнення раціону.
- Сон
Якщо є можливість, намагайтеся відпочивати вночі. Якщо немає, – відпочивайте при нагоді. Навіть 5 хвилин горизонтально в будь-який час – це вклад у відновлення систем.
- Підтримка
Бажано бути на зв’язку з громадою, родичами, друзями. Соціальні зв’язки вкрай важливо берегти: підтримка, спілкування, допомога, обійми. Робіть інформаційні паузи від новин – це треба для мозку.
- Активність
Якщо є можливість. Просто прогулянка, трохи свіжого повітря, базові вправи 5 хвилин вранці-ввечері, гігієна тіла й ротової порожнини, якщо умови дають змогу.
Нервова система напружена до краю. Намагайтеся фіксуватися на стійкості, гідності, підтримці спільнот, хоробрості, вірі. А ще – додайте в раціон те, що маєте напохваті, з аптечних препаратів або БАД:
- Валеріана;
- Меліса;
- М’ята;
- Пасифлора;
- Лаванда;
- Ромашка;
- Звіробій;
- Пустирник;
- Півонія;
- Базилік;
- Пилок на маточне молочко як додаток до сніданку;
- Зранку: родіола рожева, елеутерокок, лимонник – це адаптогени, які допомагають тілу функціонувати в складних умовах;
- Шипшина, листя малини – джерела потрібного у стресі вітаміну С;
- Мелатонін за 20–40 хвилин до сну – для поліпшення сну. Важливо: не варто вживати, якщо ви не в безпечному місці (наприклад, коли треба чути сигнал повітряної тривоги, щоб іти в бомбосховище).
В кого є доступ чи запас БАДів:
- Л-теанін
- ГАБА
- Магне В6
- 5HTP
- Комплекси вітамінів групи B
- Ашваганда