Що допомагає зберігати красу та впевненість навіть у складні часи, як поєднати фізичне здоров’я, ментальну рівновагу та догляд за собою, — у відвертому інтерв’ю розповідає відома українська телеведуча, громадська діячка і засновниця благодійного фонду Катерина Осадча.
Про визначення краси
Для мене це баланс між фізичним і ментальним здоров’ям. Одне без іншого неможливе. Особливо під час війни, коли ментальний стан відіграє ключову роль. Якщо ти емоційно виснажений, важко навіть піднятися з ліжка, не кажучи вже про похід до спортзалу.
Я не можу назвати себе спортсменкою. У дорослому віці майже не займалася спортом, але генетика подарувала мені гарну фізичну форму. Та й шалений ритм життя, зокрема, кілометри, які я долаю на підборах під час знімань, певною мірою заміняли мені спортзал.
Однак кілька місяців тому почала займатися пілатесом, і це стало моїм джерелом натхнення та сили. Ці заняття допомагають не лише тримати тіло в формі, але й заспокоюють. Концентруючись на вправах, я повністю вимикаю тривогу й прислухаюсь до себе. Це терапія і задоволення одночасно.
Про страх та тривожність
Війна змінила нас назавжди. Ми вже не будемо такими, як раніше, але ці зміни зробили нас сильнішими та стійкішими. Українці сьогодні — найсильніша нація у світі. Термін "резильєнтність" — здатність особистості конструктивно долати стрес, залишаючись у психологічній та фізичній рівновазі, — абсолютно про нас.
Як і всі, хто живе в Україні, я відчуваю страх та тривогу за близьких. Особливо важко під час нічних атак. У нашому будинку немає приміщення, що може бути укриттям, тому ховаємось між цими злощасними двома стінами. У ці хвилини я тривожусь за дітей.
Та в останні майже 3 роки я прочитала багато книжок про різноманітні психологічні практики. Однією з улюблених стала книжка української письменниці Алли Заяць "Енергетичний менеджмент: практичний посібник з керування власною енергією". Вона навчила мене концентруватися на моменті, цінувати життя і радіти дрібницям.
Про методи заспокоєння
Для мене головний секрет збереження оптимізму — концентрація на моменті. В одній з книжок я прочитала, що треба зосереджуватись на дрібних речах і таким чином відволікати психіку від поганих думок та негативних роздумів.
У мене вдома є коробочка з морськими камінчиками. Коли нервую, перебираю їх, складаю, це заспокоює. Якщо тривога застає не вдома, шукаю можливість вийти на вулицю та починаю роздивлятись дрібні деталі — дерева, людей, будинки, хмари, сніг, будь-що. Головне — зосередити всю увагу на даному процесі. Це дієвий метод, мені він допомагає.
Мені додають оптимізму справи, які ми робимо з фондом: допомагаємо дітям без батьків, шукаємо зниклих; зараз запустили новий напрям профорієнтації підлітків. Все це дає найголовніше — мету в житті, яка так важлива. Австрійський психіатр, психотерапевт та філософ Віктор Франкл, що вижив у концтаборі, вважав: людину нічого так не рятує від зневіри, як мета в житті, якою б вона не була. З початком повномасштабної війни я керуюся його вченням. Моя мета — виростити своїх дітей і зробити все від мене залежне в допомозі підопічним фонду.
Про секрети дорослішання
Це і генетика, і постійна робота над собою. Я щотижня відвідую косметолога, займаюсь самостійним доглядом, зараз за допомогою пілатесу зміцнюю м'язи. Без такої роботи генетика на собі все "не витягне".
Через професійну діяльність доводиться часто накладати грим та робити складні зачіски. Це втомлює шкіру та волосся, тому доводиться витрачати багато часу та зусиль на їх відновлення.
Мене також рятує, що я дотепер жодного разу не фарбувала своє волосся, хоча мене часто запитують, якою фарбою я користуюсь, щоб досягти такого кольору волосся.
Це мій натуральний колір, і знову ж таки завдяки генетиці в мене в 41 рік ще немає сивого волосся. Втім я розумію, ця перевага не вічна.
Про засоби у догляді
Для мене головне — ефективність. Вважаю, натуральні засоби не дуже дієвими. Я вірю в прогрес і новітні розробки. Талановиті вчені світу відкривають нові апаратні технології, створюють дивовижні косметичні молекули. Інновації у косметиці дійсно роблять дива. І якщо дізнаюсь, що з'явилось щось нове і воно показане моєму типу шкіри, із задоволенням це випробую.
Про звички у догляді
Найкращі звички — це регулярний вранішній та вечірній ритуали догляду за шкірою. Обов'язкове очищення, зволоження; я люблю і всюди з собою вожу роликовий масажер, який часто мене рятує від набряків та втоми. Цей масажер допомагає у подорожах, коли я не можу відвідувати косметолога. І ще він працює як заспокійливе — коли відчуваю сильну втому, апатію або тривожність, його розмірені рухи по шкірі обличчя — це майже медитація і ще один засіб позбавлятися тривоги.
Про вплив вітамінів та мікроелементів на зовнішній вигляд
Вважаю, що вітаміни треба приймати обов'язково. Насправді зовнішній вигляд — це відображення того, що відбувається у нас всередині. Тому для збереження краси та молодості потрібне правильне харчування та додаткове приймання вітамінів.
Наукою доведено, що від наявності певних нутрієнтів у нашому тілі залежить і зовнішність, і стан внутрішніх органів і систем, і навіть настрій. Іноді проблема може бути зовсім не в ментальному здоров'ї, а в дефіциті вітамінів. Тому зараз, коли ми всі хронічно стресуємо через війну, до цього треба ставитися дуже серйозно. Перевіряти рівень гормонів, вітамінів та мінералів, відстежувати, як організм реагує на той чи інший дефіцит, і намагатися його компенсувати.
Я постійно відстежую, яких вітамінів та мінералів не вистачає у моєму раціоні у певний сезон.
Раз на три місяці здаю панель аналізів, щоб розуміти, що відбувається з моєю шкірою, волоссям і внутрішнім станом. Відповідно коректую своє харчування і приймаю улюблені вітаміни Orthomol Cellprotect, призначення яких — запобігати процесам старіння.
Цей комплекс підтримує клітинний захист мого організму завдяки вітамінам C, E та селену, які нейтралізують вільні радикали. У його складі є коензим Q10, омега-3 кислоти та поліфеноли з виноградних кісточок, що піклуються про стан шкіри й забезпечують клітини енергією. Вітаміни групи B, йод, залізо та магній допомагають справлятися з втомою, а кальцій і вітамін D підтримують здоров'я кісток та стан мого імунітету.
А ще в ньому є спермідин — природна сполука, яка стимулює організм позбавлятися пошкоджених білків та оновлювати клітини для збереження молодості та захисту від впливу стресу.
Про підбори
У звичайному житті я віддаю перевагу зручному взуттю, бо зріст дає мені можливість не носити підбори й виглядати гармонійно навіть у взутті на пласкій підошві. Підбори я вдягаю на знімання, іноді — на відпочинок із чоловіком чи друзями. Але здебільшого обираю комфортне взуття, яке дозволяє рухатися вільно.