Метью Кампізі, професор комп'ютерної інженерії в Університеті Нью-Йорка, розповідає про портативний пристрій iBreastExam, призначений для сканування раку молочної залози.
Цей пристрій нагадує ручний відпарювач для одягу, електронний датчик якого, схожий на сенсорний екран смартфона, використовують для виявлення ущільнень у грудях розміром до п'яти міліметрів. Девайс синхронізується з "хмарою" і не опромінює пацієнтів, а лікарі можуть проводити обстеження у будь-якому місці за лічені хвилини. Докторського ступеня в царині радіології при цьому не потрібно.
Метью Кампізі і його колега-медик Міхір Шах зайнялися розробкою цього пристрою ще 2009 року в межах участі у проєкті UE LifeSciences у галузі охорони здоров'я. За останні три роки iBreastExam, який привертає дослідні гранти і підтримує партнерські відносини з GE (General Electric), впровадили в країнах на етапі розвитку, де мамографії практично немає. Все через непосильну для населення ціну, відсутність електрики і брак радіологів (в Індії, наприклад, на 100 000 осіб припадає 1 радіолог). Використання приладу вже поширилося по всій Азії, Мексиці і Африці, де обстеження з його допомогою пройшли чверть мільйона жінок. Зараз тривають розмови з гінекологами та лікарями в деяких містах США. Цей пристрій, ймовірно, стане найбільшою інновацією в ранньому виявленні раку молочної залози.
"Чверть пацієнтів країни повинні пройти мамографію, але не роблять цього", – каже Браян Енгландер, доктор медичних наук, голова відділення радіології в госпіталі Пенсільванії і доцент кафедри клінічної радіології Медичної школи Університету Пенсільванії, в якій понад рік проводять клінічні дослідження на iBreastExam. Страх опромінення і недовіра до системи охорони здоров'я – причини відмови від мамографії. Ще одна проблема – "пустелі охорони здоров'я" – райони з недостатнім рівнем медичного забезпечення, коли найближчий рентгенолог може перебувати за декілька кілометрів.
"У багатьох розвинених країнах ситуація така ж, як у країнах, що розвиваються", – підтверджує Кампізі. "Апарат надає достовірні дані, які можна порівнювати з року в рік", – каже Енгландер. – І чим раніше діагностований рак молочної залози, тим більше шансів на успішне одужання".
Кампізі реєструє особисту інформацію пацієнта на смартфоні – і діагностика починається. На екрані кожна половина грудей розділена на 16 квадратів; як правило, потрібно вимірювати тільки центральну чверть, але це залежить від розміру грудей. Зелене світло означає відсутність утворень, червоне означає, що щось виявлено. Весь процес займає п'ять хвилин.
У кількох дослідженнях встановили, що чутливість iBreastExam – на одному рівні з мамографією. У статті, опублікованій в World Journal of Surgical Oncology, наведені дані: чутливість iBreastExam – 85,7%, мамографії – 85-88%. У приладу є свої обмеження: на відміну від мамографа, він не вловлює невеликі відкладення кальцію, які можуть бути провісниками ракових клітин. І тим не менше, він дає змогу проводити діагностику на ранніх стадіях хвороби.
За матеріалами vogue.com