Дивлячись на атмосферу тихої розкоші, якою оповитий гольф, здається, що треба бути обраним, аби стати частиною цього спорту. І хоча преміальність гольфу створює ілюзію недоступності, нині грати в гольф може кожен охочий – достатньо мати вільний час та можливість виїхати за місто до гольф-клубу. Vogue.ua та Porsche об'єдналися у спецпроєкті, аби за допомогою українських гольфістів дослідити особливості гольфу й надихнутися зробити свій перший удар ключкою цієї осені.
Гольф може бути активним видом відпочинку або ж мотивувати на спортивні досягнення. В Україні за підтримки Федерації гольфу України є як професійні, так і аматорські збірні, які представляють країну на міжнародних чемпіонатах, а з початку повномасштабного вторгнення Федерація активно підтримує військових, які потребують реабілітації.
Гольф називають ідеальним реабілітаційним спортом, який сприяє фізичному та психічному відновленню. Звідси й заклик та бажання підвищити інтерес до цього спорту серед українців, адже кожен з нас нині потребує психологічної підтримки. Але звідки у гольфу потужності для розвитку в Україні? З цим допомагають такі великі бренди, як Porsche, який з 2017 року фінансово підтримує розвиток гольфу в Україні, виступаючи спонсором чемпіонатів, спортсменів та ініціатив. Ми поспілкувалися з трьома героями, які цінують гольф за здатність заспокоїти думки, при цьому не втрачаючи азарту до перемоги.
Марта Скальська
Візажистка, відома своєю роботою у фільмі "Я, "Побєда" та Берлін" та серіалі HBO "Чорнобиль". Займається гольфом рік.
Мені дуже хотілося спробувати гольф і вперше я це зробила три роки тому на гольф-турнірі Porsche. Тоді я почала активно займатися цим спортом, але на жаль старт моїх тренувань припав на початок повномасштабного вторгнення, тож настрій займатися зник. Але вже цього року я повернулася до регулярних тренувань двічі на тиждень з тренером.
Мені подобається гольф тим, що це дуже спокійний спорт. Я взагалі не люблю екстрим та активності з високою травматичністю, де треба швидко рухатись. Я спокійна людина і мені подобається, що в гольфі не треба нікуди поспішати, що можна сконцентруватися, подумати над ударом, зосередитися на собі. Хтось може казати, що це нудно, однак для мене це дуже захопливе заняття. Для мене гольф є найкращим відпочинком, коли можна проводити час як наодинці зі своїми думками, так і в команді, маючи приємний час з однодумцями.
Загалом гольф для мене – це про естетику та насолоду у кожній деталі. Щось подібне відчуваєш за кермом крутого автомобіля, як-от Porsche Taycan. Адже доїхати з пункту "А" в пункт "Б" можна за допомогою будь-якого транспорту, але якщо хочеться не лише подолати відстань, але й отримати задоволення від дороги, кайфувати кожну хвилину – для такого відчуття потрібно обрати відповідне авто. Так само і в гольфі. Це спорт не заради результату у вигляді корекції фігури чи сильних мʼязів, а заради самого процесу гри, під час якого усе повинно приносити насолоду: поле, природа, компанія, спортивна форма, обладнання і, мабуть, навіть авто, на якому ти мандруєш на тренування, адже зазвичай гольф поля розташовані на деякій відстані від міста.
В Україні гольф є спортом для всіх, а не лише для літніх людей. Я помітила, що за кордоном гольф – це гра для людей на пенсії, які мають багато вільного часу та нікуди не поспішають. Однак в Україні гольф має інші тенденції. Це спорт молодих людей, жінок та дітей. У нас гольф пов'язаний не лише зі спортом, але й з іншими заходами – благодійними ініціативами, жіночими ком'юніті. І саме цьому помітним є заохочення людей грати в гольф. Зокрема це стосується створення якісних місць для гри, як-от в клубах Edem Golf Club чи Lisnyky Golf & Villas.
У Lisnyky Golf & Villas під Києвом, наприклад, нині є дев'ять лунок. Для проходження повної гри потрібно 18 лунок, тож тут поле треба пройти двічі – і воно того варте, адже тут захопливі краєвиди та дуже гарний ландшафтний дизайн. Перше поле, на якому я спробувала гольф – поле у Superior Golf Club у Харкові. На жаль зараз воно зазнало значних руйнувань, але я сподіваюся повернутись на відновлене поле та зіграти раунд.
Мені дуже імпонує, що гольф завжди обʼєднує цікавих людей, компанії та бренди. Наприклад, постійним партнером гольф-турнірів в Україні є компанія Porsche Ukraine . Я дуже тішуся, що, приїжджаючи на турнір, я завжди можу зробити тест-драйв нових моделей Porsche. Зокрема цього літа, коли я брала участь у жіночих турнірах Open Ladies Tour в Edem Golf Club – я здійснила декілька захопливих тест-драйвів мальовничими локаціями навколо Edem Resort Medical & Spa.
На гольф у мене немає професійних чи то амбітних планів. Я просто хочу добре проводити час на полі, навчитися концентруватися на собі, відточувати власну майстерність. Однак мушу відмітити, що гольф – це настільки захоплива гра, що щоразу опиняючись на полі під час аматорського турніру, все одно є велике бажання перемоги.
Марія "Герда" Чех
Перекладачка, військова "Азову", звільнена з полону 6 травня 2023 року. Займається гольфом пів року.
Я займаюся гольфом з квітня цього року. Мене запросили спробувати. Під час першого тренування я мала сумніви щодо цього спорту, оскільки звикла до більш екстремальної активності. Раніше я любила та грала в футбол, наприклад. Однак оскільки я тільки закінчила реабілітацію і мені ще не можна було складних фізичних навантажень, я погодилася спробувати гольф, і мені сподобалося. Я побачила, що тут є місце й азарту, й фізичним зусиллям, адже пройти 18 лунок, наприклад, не так вже й легко. Гольф, у порівнянні з іншими видами спорту, напевно, чи не найкраще тренує терпіння. Тут варто бути виваженим, не поспішати, думати. Це спорт для мудрих та зрілих людей.
Гольф сподобається тим, хто любить випробовувати власну витривалість та терпіння, любить ставити перед собою мету та спокійно її досягати. Також це спорт з виключною естетикою та стилем, тому поціновувачі красивого та витонченого мають це оцінити.
Ще в гольфі мене приваблює тиша, коли іноді можна побути наодинці з собою, на природі, насолодитись спокоєм. А оскільки гольф є реабілітаційною активністю, то для мене цей спорт ще й можливість поспілкуватися з побратимами та ветеранами. Загалом відновлювальний аспект гольфу дуже важливий та нині особливо актуальний для військових, які отримали травми, втратили кінцівки чи через контузію втратили певні навички.
У мене після травми коліна, контузії та, зокрема, після полону, була сильна дезорієнтація, порушення координації, і гольф став одним з інструментів, який допомагає у відновленні. Це м'який вид спорту, який дозволяє самостійно вирішувати, наскільки сьогодні я можу викластися.
На прикладі гольфу варто завважити, що до подібних інклюзивних видів спорту варто залучати якомога більше людей, які мають потребу в реабілітації та фізичному відновленні. Серед військових багато людей, які звикли до активного життя, контролю та досягнень. Для них залучення до змагань у реабілітаційних видах спорту є можливістю проявити себе та відновитися.
Іван Маловичко
Майстер спорту, п'ятикратний чемпіон України з гольфу, член національної команди з гольфу. Займається гольфом 15 років.
Я займаюся гольфом 15 років, почав в дев'ять. Вперше взяв в руки ключку під час екскурсії в Харків, де ми відвідували новий гольф-клуб. Тоді я з першого удару попав по м'ячу – підняв його у повітря й він пролетів 50 метрів. Це було просто неймовірно і я вважаю цей момент найкращим за всю мою кар'єру, бо я ще взагалі не вмів грати, але відчув цей політ м'яча.
Я займався багатьма видами спорту, і гольф це єдиний для мене спорт, коли час ніби завмирає і вдається втекти від всього світу. Тільки у гольфі можна відчути себе по-справжньому вільним. Тому всім, хто хоче відчути те саме, я раджу просто приїхати до клубу, взяти в оренду на годину ключку та кошик з м'ячами й пограти на тренувальній зоні. Тоді ви відчуєте, що це не так легко, як здається, а під кінець гри, якщо гольф зачепить вас, почнете ставити собі перші цілі та тренуватися.
В Україні гольф знаходиться на стадії розвитку. Коли в Англії чи США гольф-клуби є просто всюди, то в Україні відбувається зародження популярності гри в гольф. Зараз я помічаю зацікавленість гольфом серед українців – під час занять часто бачу тренерів, які пояснюють правила, етикет, проводять екскурсії. Це дуже тішить, оскільки раніше було вузьке коло гольфістів, дуже рідко з'являлися нові гравці.
За популяризацією гольфу в Україні зокрема стоять великі бізнеси – відомі бренди можуть напряму асоціюватися з клубами, які вони підтримують, чи спортсменами. Яскравим прикладом для мене є Porsche. Бренд якісно підтримує спортсменів, забезпечує нас формою, є обличчям турнірів. Наприклад, у 2023 та 2024 роках Porsche проводили турніри з дитячого та сімейного гольфу.
Зараз всі змагання, окрім чемпіонату України, відбуваються за кордоном. Нині в Україні активно розвивається дитячий гольф, тому Федерація гольфу України добре сприяє тому аби наші юніорські та дорослі збірні брали участь в міжнародних турнірах, показували наш український гольф, здобували перемоги та визнання. Особисто для мене, найбільш пам'ятним є мій перший турнір в Києві. Тоді я не знав, куди їду, що я буду робити, нічого до ладу не вмів, і приїхавши отримав перше місце серед юніорів України – це відчуття перемоги є найяскравішим у моїй кар'єрі.
Чесно кажучи, навіть зараз я не можу сказати, що повністю опанував гольф. В гольфі немає якоїсь фінальної планки. Це постійна робота над собою та постійні зміни. Ніколи немає однакових ударів, положень, партнерів. Кожен день гри в гольф є унікальним. Для багатьох гравців найважчим в гольфі є концентрація на грі, через що гольф вважають нудним або надто серйозним. І також людей може зупиняти етикет, якому вже понад 200 років! Наприклад, полем для гольфу не можна ходити на підборах або у взутті з грубою підошвою, потрібно слідувати дрес-коду. Ще, коли гольфіст б'є, навколо має бути тиша – не можна розмовляти або спричиняти якісь інші звуки. Не можна стояти на лінії удару, коли гольфіст робить удар, бо це може завадити гравцеві. І ще є десятки правил, які гравці вивчають поступово, у міру здобуття навичок гри.
Загалом основою гольфа також є чесність. Це та якість, яку необхідно мати кожному, хто хоче зв'язати життя з гольфом. Річ в тому, що в гольфі ніхто не стоїть за гравцем із секундоміром, не перевіряє зроблену кількість ударів, немає суддів, які б оцінювали удари. Гравець самостійно або за допомогою партнерів вписує дані в картку і хід гри залишається на його совісті. Це дуже важливі в етикеті гольфу речі. А ще гольф заворожує: можна годинами покращувати техніку та відпрацьовувати рухи, а можна активно і весело проводити час на полі з близькими.
Локація: Lisnyky Golf & Villas
Спорядження та одяг для гольфу: Cosmos Golf
Автомобіль: Porsche Taycan
Відео та фото: Polina Grebenik
Стиль: Anastasia Zamula
Помічник стиліста: Maria Gopanchyk
Макіяж та зачіски: Daria Zhadan
Продюсерка: Marina Sandugei-Shyshkina
Лінійний продюсер: Oleg Patselya
Текст: Valentyna Anokhina