Чорна п'ятниця (Black Friday) – день, який розпочинає сезон різдвяних розпродажів. Щороку – це нова дата, але вирахувати її легко – перша п'ятниця після Дня подяки в США, цього року – це 29 листопада. Влаштовувати розпродажі в цей день почали ще в XIX столітті, а сама назва "Чорна п'ятниця" з'явилася лише 1966 року. Придумали термін жителі Філадельфії, які цей день проводили в постійних заторах.
Статусу офіційного свята у Чорної п'ятниці ще немає, але американці часто беруть в цей день вихідний, адже багато універмагів і магазинів відкриваються навіть опівночі і перші покупці отримують найбільші знижки. Популярність Чорної п'ятниці підтверджують цифри. Тільки в США зробити вигідну покупку в цей день прагнуть більше 200 мільйонів людей.
Однак не все так просто і однозначно з Чорною п'ятницею. Щороку все більше покупців скаржаться на неякісний товар, який продається в цей час і непрозорість ціноутворення у багатьох ритейлерів. Також багато продавців останні кілька років починають робити знижки набагато раніше і у покупця втрачається очікуваний wow-ефект від можливої вигоди.
До того ж, зараз у Black Friday з'являються сильні конкуренти. Насамперед це CyberMorning або кіберпонеділок – в цей день вступають в гонку за гаманці покупців онлайн-ритейлери. Ідея кіберпонеділка полягає в тому, що його основні учасники – співробітники офісів, які виходять на роботу після Black Friday і за інерцією продовжують робити покупки, але вже в інтернет-магазинах.
Багато брендів свідомо не беруть участі в марафоні Black Friday, бо хочуть, щоб люди приходили до них усвідомлено, а не просто в пошуку бездумних знижок. Особливо це стосується модних luxury-марок і ювелірного світу. Навіть такий гігант як Apple обмежує свою участь у шопінг-марафоні. Наприклад, замість знижок він роздає подарункові карти, за які можна купити певні товари, виручку від яких спрямують на благодійність.