Рак манікюру: український вчений опублікував допис про небезпеку гель-лаку

Дискуссія, чи потрібно відмовлятися від гель лаку, триває в суспільстві вже не перший рік. Попри всі переваги такого манікюру (стійкість, зручність, бездоганний вигляд протягом кількох тижнів), є й недоліки. Чутки про небезпеку гель лаку завжди здавалися перебільшеними, проте новий допис відомого українського вченого-генетика Олександра Коляди додав поживу для роздумів.

"Нещодавно в дуже солідному журналі Nature Communications вийшла стаття про потенційну небезпеку ультрафіолетових сушарок для лаку нігтів, – пише Олександр Коляда. – Я ніколи не думав, що в такого рівня журналі буде стаття про манікюр, але виявилося, що все можливо".

Він зазначає, що сушарки, які допомагають полімеризуватися лаку на нігтях, випромінюють ультрафіолет А – той, що робить шкідливими солярії та довге перебування на сонці (ми неодноразово писали про небезпеку ультрафіолету – наприклад, тут і тут.

Олександр Коляда пояснює, що ультрафіолет як від сонця, так і від девайсів при потраплянні у клітини направляє надлишок своєї енергії на молекули, роблячи їх хімічно активними." Це як запустити у квартиру веселого гостя, який одразу піднімає всім настрій, – каже він. – Декого дратує, декого занадто веселить. Перезбуджені молекули в клітинах починають шукати, з ким повзаємодіяти, і часто дотягуються до найсвятішого. До ДНК".

Олександр пояснює, що в ДНК вся інформація записана молекулами чотирьох типів: C, G, A і T. "Збуджені від ультрафіолету молекули призводять до заміни C і G, які стають A і T. Унаслідок цього в тексті генетичної інструкції відбуваються "друкарські помилки", і всі процеси в клітинах відбуваються зі збоями. Логістика вирушає не туди. Бухгалтерія не сходиться, ремонти у клітині вчасно не робляться. Весь цей безлад може призвести до раку".

У дослідженні, на яке посилається Олександр, вчені перевірили, як сушарки впливають на клітини, та дійшли висновку, що всі ці мутації у клітинах дійсно мають місце, а життєздатність клітин знижувалася зі збільшенням дози випромінювання. Він пише, що двадцятихвилинне опромінення призводило до загибелі 20–30% клітин, а триразове двадцятихвилинне опромінення вбивало до 65–70% клітин. "Це стосується ультрафіолетового світла, яке дають як старі UF-лампи, так і сучасні LED. Адже вони випромінюють світло в тому самому UF діапазоні А.

Звісно, ніхто не тримає руки в лампі протягом 20 хвилин, проте інформація змушує замислитися про те, що під час манікюру доцільно захищати шкіру кремом з SPF PA+ або спеціальними рукавичками. Це звичайна практика, наприклад, для Сінді Керберової, beauty- та fashion-редакторки VOGUE CZ.

(@cindysimo)

Щоб не перетворювати свій допис на лякливу міську легенду, Коляда додає, що експерименти проводилися на "голих клітинах", тобто без захисного рогового шару шкіри, який захищає від цих опромінень. Та й мутації не завжди призводять до раку, додає вчений, – вони є необхідним, але недостатнім чинником для розвитку пухлини.

Олександр зазначає, що не треба одразу й назавжди відмовлятися від гель-лаку: "Потрібно ще багато досліджень, перш ніж однозначно стане зрозуміло, як довго треба опромінювати пальці, щоб отримати рак, і як часто таке трапляється. Але наразі ця стаття просто звертає нашу увагу на те, що нічого корисного в такому сушінні лаку немає, і ним краще не зловживати".

Після дискусії в коментарях вчений зазначив, що потенційне джерело небезпеки – це не лише "старі" ультрафіолетові лампи, а й більш сучасні LED-лампи, на яких працюють в абсолютній більшості салонів. "У них теж ультрафіолетове освітлення, як і в ультрафіолетових лампах", – додає Коляда.

Популярне на VOGUE