Музикант Пилип Коляденко — про новий проєкт Phil It та терапевтичну силу музики

З новим проєктом Phil It київський музикант Пилип Коляденко сподівається відновити культуру повільного прослуховування музики

image
Пилип Коляденко та Емілія Шепель, учасники спілки Phil It;
На Емілії: вовняна сорочка, Katimo; спідниця з віскози та вовни, WMWM (spazio.ua); шкіряні чоботи, Ann Demeulemeester (theicon.ua). На Пилипі: штани з вовни та віскози, Amiri (theicon.ua); шкіряні черевики, Ann Demeulemeester (theicon.ua); бавовняна майка, власність стиліста; підвісок, дві каблучки, браслет, срібло, усе – власність героя

"Я створив його саме під впливом війни – взяв гітару і почав писати те, про що завжди боявся говорити вголос. Коли, як не зараз?" Для 31-річного музиканта й саундпродюсера Пилипа Коляденка – учасника популярного гурту Kadnay, якому він присвятив 12 років життя і з яким представляв Україну на фестивалі Sziget в Будапешті та у 2018-му брав участь у Національному відборі на "Євробачення", – сольний проєкт став здійсненням мрії. Коляденко міркував над його запуском п’ять років.

Торік у березні він самостійно записав і випустив меланхолійну, вдумливу платівку "Пролог" – особисте висловлювання про війну та втрату близької людини. "Це альбом страждань, невпевненостей, безкінечних пошуків. Я переживав його безліч разів на самоті. Сидячи вдома, написав сам кожну партію, кожен рядок текстів", – розповідає Коляденко. Ми зустрічаємося холодним листопадовим ранком у кав’ярні Blur на Печерську. Поруч із ним кістяк команди: сценічна партнерка, 29-річна київська піаністка Емілія Шепель та режисерка і менеджерка Маріамі Погребинська.

П’ять треків "Прологу" сукупно зібрали понад півтора мільйона прослуховувань на ютубі. Влітку 2023-го Phil It вперше як колектив дали концерт у київському клубі "Багряний" на Андріївському узвозі. "Я був готовий до того, що нас не знають – і прийдуть хіба що 20 чи 30 людей. Навіть міркував: чи це перший концерт, чи останній. Я не розумів своїх сил, плюс війна йде – складно щось планувати. Але того вечора зібралося 250 глядачів, і я вдячний, що вони довірилися нам".

Шкіряна куртка, Kulakovsky; бавовняна майка, власність стиліста; сережки, підвісок, браслет, срібло, усе – власність героя

Серед публіки була гостя, на яку Пилип очікував найбільше, – його мати Олена Коляденко, відома українська хореографка, засновниця популярного балету Freedom та продюсерка гурту Kadnay. "Я довго вагався, як розповісти їй про новий проєкт. Зрештою, просто зізнався, шо відчуваю певну нереалізованість у Kadnay і тому хочу створити щось своє. Мама підтримала мене".

Саме родина (батько артиста – відомий хореограф Дмитро Коляденко) прищепила йому любов до танців, музики і творчості загалом. Пилип народився у 1993-му – того ж року Коляденки заснували в рідних Сумах ансамбль естрадного танцю "Арт-класик балет", який працював із зірковими артистами 90-х та нульових. Хлопець буквально виріс на гастролях. У середині 2000-х батьки стали хореографами популярного телешоу "Шанс". Відтоді навіть прогулянка з татом у торговельному центрі перетворювалася на подію: люди повсякчас впізнавали його та просили сфотографуватися зі знаменитим батьком.

За півтора року існування команда Phil It випустила три студійні альбоми – "Пролог", "Епілог", "Елегія" – та спільну платівку з артисткою ROXOLANA "Коли квітне папороть". "Коли квітне папороть". Партнерка Пилипа Коляденко по сцені – 29-річна-вокалістка та піаністка Емма Шепель – доєдналася до гурту після того, як почула альбом "Пролог". "Я слухала його, коли їхала у відпустку в Італію, і проплакала всю дорогу, – згадує Емма. – А потім подзвонила Пилипу, і ми почали працювати разом".

@philit_official

Phil It – здебільшого мінорна музика, жанр якої сам Пилип відмовляється визначати в традиційних термінах, а журналісти відносять до альтернативного стилю інді-поп. Коляденко відповідає за аранжування та пише лаконічну та проникливу лірику під помітним впливом поезії шістдесятників, яку він полюбив ще у школі, – Стуса, Симоненка, Вінграновського.

Пісні Phil It вирізняє особлива інтимність: один із найвідоміших треків, "Батько", що увійшов до другого альбому, – присвята дідусеві Пилипа, який пішов із життя у 2022 році й був дуже близькою людиною для артиста. "Я пишу музику задля того, аби ті, хто почує її, змогли пережити свої травми і страхи. Аби відчули, що вони не одні", – зізнається музикант. Один із гітів – трек "Тебе немає тут" – він описує як "кінематографічну історію про сум за рідною душею". Текст нагадує поезію Вінграновського – це суміш пейзажної та інтимної лірики, написана вочевидь дуже вразливою людиною.

Стриманий й закритий в приватному житті Пилип зізнається у своїй "схильності до тривожності та депресії. Написання текстів і створення музики вважає своєрідною терапією. Після 12 років у складі гурті Kadnay, де він звик "залишатися в тіні" свого колеги, соліста Дмитра Кадная, Коляденко нарешті дозволяє собі бути більш відвертим. У дитинстві він займався бальними танцями і на сцені має характерну пластику. Протягом одного треку легко і навіть грайливо змінює інструменти – гітару на трубу, а потім на синтезатор. Він часто з’являється на концертах у напівпрозорих майках, що акцентують увагу на розвинутій мускулатурі (артист займається кросфітом та футболом) та численних татуюваннях.

Кожне з цих тату, до слова, пов’язане з музикою: біля серця – напис Phil It, на спині – назви чотирьох альбомів та повний трекліст. "На пам’ять", – лаконічно пояснює артист.

Ми хочемо уповільнити час, надати простір для роздумів і можливість розгледіти красу навколо, навіть у часи війни

Під час інтерв’ю Пилип кілька разів наголошує: Phil It – не музичний гурт, а творча спілка, яка згуртовує музикантів і митців – здебільшого режисерів і танцівників. Основу складають Пилип та Емілія Шепель, випускниця кафедри фортепіанної музики Київської академії імені Глієра і давня подруга Коляденка. Кожен концерт і кліп Phil It перетворюють на перформанс танцівники: Олексій Базела, зірка балету Freedom, Володимир Марчук, артист театру Kyiv Modern Ballet, хореографка Надія Купець та інші. Коляденко не уявляє музики без танцю, бо "здатність людини передавати свої почуття через рухи тіла – це дивовижно, і те саме я намагаюся відтворювати через музику".

Шкіряна куртка, R13 (theicon.ua); вовняні штани, Katimo

Пилип та Емма мріють повернути в сучасний швидкий світ культуру повільного, усвідомленого прослуховування музики та хочуть, щоб лайви й альбоми Phil It слухали як класичні концерти. В альбомі "Елегія" музикант втілив давню ідею – записати акустичний альбом за участі камерного оркестру, що і зробив на київський студії "Звукоцех" при кіностудії Довженка. Коляденко згадує: коли переслуховував цей матеріал, не зміг стримати сліз: "Це те, про що я завжди мріяв: знайти своїх людей та зробити акустичний запис".

Після нашого інтерв’ю Пилип, Емма та режисерка Маріамі Погребинська вирушають у студію на Лук’янівці – працювати над новим альбомом, який вийде напередодні Нового року. За структурою він нагадуватиме оркестрову симфонію – всі треки плавно перетікатимуть один в інший.

"Навколо так багато шуму, тривог, а нам хочеться, щоб люди приділили час слуханню цієї платівки: 20, 30 хвилин – не так багато насправді, але водночас це розкіш. Ми хочемо уповільнити час, надати простір для роздумів і можливість розгледіти красу навколо, навіть у часи війни".

Текст: Дарія Слободяник

Фото: Andrew Grey

Стиль: Vladyslav Askerov

Зачіски: Nodira Turadzhanova

Макіяж та грумінг: Oksana Cherepania

Лінійний продюсер: Oleg Patselya

Популярне на VOGUE