З 8 до 15 серпня в Будапешті відбувався один з найбільших музичних фестивалів в Європі – Sziget, який відвідали понад 560 000 осіб. Цього року його гостями стали близько 2000 українців, а відразу кілька наших груп зібрали повні сцени. Vogue.ua дізнався у ONUKA, 5'nizza і Kadnay їхні враження про Sziget.
Концерт ONUKA, яка вже вдруге виступала на Sziget, відбувся на одній з головних сцен – World Music Stage. Близько 23:00 перед нею вже не було як проштовхнутися – українські прапори були сусідами з прапорами Греції, Швейцарії, Великобританії.
"Концерт принципово відрізнявся від попереднього, адже цього року ми були хедлайнерами World Stage. На цій сцені колись виступали ДахаБраха, цього ж року ми були єдиним українським гуртом, якому випала нагода представити тут свою музику. Сцена є третьою за значимістю на усьому фестивалі, і для нас була велика честь на ній виступити. Відверто кажучи, хвилювання було ще більше, ніж раніше, але, мені здається, ми свою місію виконали гідно", – згадує Ната Жижченко про виступ.
Про сам фестиваль артистка розказує: "Sziget вже став легендою, у нього є своя історія та атмосфера, за якою їдуть щорічно звідусіль. Перелік артистів – завжди вражає, і навряд чи взагалі можно їх усіх почути. Як на мене, фестиваль достатньо хіпарський. Музика, спека, пилюка… Усі люди в банданах чи масках, ніби на Burning Man. Ми були лише два дні, але встигли потрапити на лайви Dua Lipa, MØ та Nick Murphy. На Dua Lipa, здається, зібралось тисяч двісті. Я й не згадаю інших обставин, коли була у такому густому і великому натовпі. Класний лайв, проте куди більше цього разу вразила датська співачка MØ. Мені близька її музика, і за нею завжди цікаво слідкувати. Концерт, хоч і був в день, але за атмосферою та енергетикою міг би позмагатися з лайвами хедлайнерів. Нік Мерфі, він же Chet Faker, на жаль, дещо розчарував, а от частіше за все ми згадуємо простих вуличних музикантів, здається, із Франції. Вони переобладнали своє авто у сцену і лабали нон-стоп кавери на різноманітні хіти. Робили це у такому абсолютно трешовому рейверському переосмисленні. Почувши їх раз, ніхто не зміг пройти повз. Своєю музикою вони влаштували навколо себе вечірку без правил та обмежень".
Молодим музикантам команда ONUKA радить: "Треба одягатися максимально легко, адже спека просто шалена, і так тут завжди. На фестивалі важко не те що чекати чи виступати, іноді – просто думати. По-друге, мати з собою все необхідне для зв'язок та носа, адже пил неймовірний. А третє – на своєму лайві віддаватися на повну, виступати так, щоб, у першу чергу, ви самі були задоволені своїм виступом".
Андрій Запорожець і Сергій Бабкін вперше виступали в Будапешті. Їх концерт перетворився на невеликий квартирник, де зібралися фанати 5'nizza і співали улюблені всіма пісні на повний голос.
"Публіка на Sziget відкрита і емоційна, – розповідає Андрій Запорожець. – І це дуже надихає. Я не перший раз на фестивалі як гість і знаю, що найцікавіше часто відбувається за межами головної сцени. Якщо ви потрапили на Sziget, потрібно відразу змиритися з тим , що побачити і почути все фізично неможливо. Для себе я вирішив сприймати не більше двох артистів в день. Після нашого виступу я залишився ще на два дні фестивалю. Найбільше мені запам'яталися Unknown Mortal Orchestra і Asaf Avidan. Крім великих концертів на острові ще дуже багато спонтанних перформансів і музики з усього світу – тут можна по максимуму розширити свій музичний кругозір ".
Молодим артистам, які тільки поїдуть на фестиваль, Запорожець радить отримувати максимальне задоволення від процесу, незалежно скільки людей стоять під сценою, і не слухати нікого.
Молодий український бренд Kadnay стояв у розкладі European Stage на 15:15, але ранній як для фестивалю час і палюче сонце не завадили нашим музикантам запалити по максимуму. На звук їх барабанів люди стікалися з усього фестивалю – було голосно і весело.
"Sziget – це космос, мрія, яка стала реальністю. Ще кілька років тому ми їздили на Sziget як гості, щоб доторкнутися до тієї атмосфери, емоційно і музично насититися і, звичайно, надихнутися. А цього року нам самим випала честь представляти Україну на міжнародній музичній арені, – розповідає Дмитро Каднай. – Звичайно, було хвилююче, адже це наш перший масштабний фестиваль за межами України. Але емоції просто фантастичні – музичний обмін минув успішно. Тепер – хочеться на Main Stage. Це крутий стимул, щоб не зменшувати обороти ні на секунду і творити ще більше! Окрема подяка всій нашій команді KADNAY, без якої це було б просто неможливо і всім хто прийшов нас підтримати. Музика не має кордонів ".
Незважаючи на те, що електронний дует Beissoul & Einius офіційно має литовську прописку, в Україні його знають і люблять. Музиканти постійно виступають в нашій країні і самі не перестають зізнаватися їй у коханні. На Sziget під час їхнього виступу було чимало жовто-синіх прапорів, а їх музика точно зрозуміла без слів.
"Це навіть не фестиваль – це живий організм, музично-культурний вибух, обійти стороною який просто неможливо. У це хочеться пірнати, стрибати і плисти зі швидкістю світла, і дивитися, що буде далі і далі, – розповідають литовці про сам фестиваль. – Sziget – це вищий пілотаж музики і перформансу. Я думаю, що тиждень проживання тут для багатьох буває найкращим спогадом літа і навіть року, а для деяких може і життя. Я їхав би сюди щороку, це треба відчути. Про наш виступ хочеться сказати, що це була справжня Love Revolution. Це неймовірно потужна енергетика, люди з рухливими в повітрі прапорами України, Литви, Угорщини, усмішки, овації і безліч піднятих рук ".
"На Sziget ми поспішали побачити всіх своїх улюбленців – Gorillaz, Lana Del Rey, Bonobo, Cigarettes After Sex, – згадують музиканти. – Намагалися побувати скрізь і обійти весь фестиваль".
Фото: Юрій Яцкулич