У межах освітнього проєкту ON THE SIXTH FLOOR флорист, засновниця pepperose.studio, Юлія Борисенко розкрила секрети складання зимових букетів. Vogue.ua ділиться ними зі своїми читачами.
Першою жінкою, яка навчила світ аранжувати домівку квітами, була Констанс Спрей. "Це TESLA минулого століття, – каже Юлія, – людина з абсолютно іншим поглядом на все". На честь Констанс знаменитий садівник Девід Остін вивів сорт троянд, який назвав її ім'ям.
Азума Макото – ще один легендарний флорист. Це саме він зробив крижані брили із застиглими всередині квітами на шоу Dris Van Noten.
Емілі Томпсон – флорист з Нью-Йорка, яка робить великі складні композиції.
Даніель Ост – бельгійський flower artist. У нього чисті, графічні, скульптурні роботи, які нагадують арт-об'єкти. У нього теж є книжка.
За настроєм і суттю до мистецтва складання букетів наближене мистецтво японських чаювань. Тут теж багато залежить від зосередженості, пошуку гармонії, розмірених вдумливих жестів. Тому Юлія Борисенко поєднала свій майстер-клас з чаюванням. У гостях Vogue побував японський органічний чай Meiso Matcha з Уджи, Кіото.
Під час створення композиції важливо гратися з кількома ключовими елементами: кольором, лінією, об'ємом. У роботі з кольором краще вибирати контрастні поєднання з протилежних кінців палітри кольорів, або близькі відтінки, в межах одного колірного сектора.
Тим, хто хоче навчитися складати композиції, варто надихатися полотнами великих голландців – вони вміли писати натюрморти як ніхто інший. Можна також черпати натхнення в природі, в мистецтві, у книжках.
Щоб створити композицію, знадобиться кензан (його ще називають flower frog). Це важка шайба з шипами, на яких тримається майбутня конструкція. Стебла зручно закріплювати в кензані – і надавати їм напрямку або вигинів.
По діаметру кензана треба вирізати коло з пергаменту, щоб кам'яна поверхня не подряпала дно вази, в якій стоятиме букет. Вибирати вазу – окреме завдання і окреме задоволення. Юлія каже, що японським флористам на це може знадобитися більше часу, ніж на роботу з квітами.
Стебла квітів і гілки краще обрізати навскіс, щоб збільшити площу зіткнення з водою. Японці роблять це просто у воді. Важливо, щоб трав'янисті частини гілок і стебел, а також листя – не торкалися води, інакше вони почнуть гнити і букет не простоїть довго.
Фото: Анастасія СеменоваКерамічна чаша Rosenthal, салон сучасного сервірування "12 персон"
Для виготовлення різдвяного букета знадобиться:
Криптомерія – 2 гілки
Верба – 3 гілки
Гілка горобини (або будь-яких інших червоних ягід) – 1 шт.
Червоний ранункулюс (жовтець) – 2 шт.
Помаранчевий ранункулюс (жовтець) – 1 шт.
Багатоквітковий нарцис Paperwhite Ziva – 2 шт.
Чемерник Helleborus Winter Bells – 2 шт.
Неріне Nerine Biancaneve – 3 шт.
Троянда Vip – 1 шт.
Мускарі – 3 шт.
Анемона – 3 шт.
Помістити кензан у посуд для ікебани, залити водою. Закріпити на кензані гілки верби, надати їм напрямку і вигину. Додати гілки криптомерії. Обрізати зелене листя з гілок горобини, щоб залишилися тільки ягоди; закріпити їх. На різній висоті і під різним кутом закріпити ранункулюси, троянди, неріне і нарциси. Останніми додати анемони і мускарі. Якщо букет стоятиме біля стіни, можна працювати тільки з фронтальною і бічними частинами; якщо в центрі, треба оцінювати композицію з усіх боків.
Отриману композицію можна поставити в потрібному місці – або акуратно зняти з кензана, закріпити мотузкою. У такому вигляді її можна перевозити і дарувати.
Керамічна чаша Rosenthal, салон сучасного сервірування "12 персон"
Як минув майстер-клас, дивіться в галереї. Примітка: краще робити це під різдвяну музику Френка Сінатри.
А ще ми зняли про це мініфільм, режисером якого стала Анна Бугакова.