Рецепт виготовлення сиру парміджано реджано (оригінальна італійська назва) не змінювався протягом останніх восьми сотень років: молоко, вода, сіль і ... трохи терпіння. Результат – найтвердіший і найбільш поживний з усіх сирів.
Першою писемною згадкою про пармезан є нотаріальний акт, складений в італійській Генуї 1254 року, згідно з яким одна дама заклала свій будинок заради щорічних поставок 25 кг сиру з Парми.
Довгий час Бенедиктинське абатство зберігало монополію на виробництво пармезану, поки в XVI столітті рецепт сиру не продали в Європу, де за його виготовлення з задоволенням взялися німецькі і французькі сировари.
2004 року в світі налічувалося понад 500 виробників сиру з назвою "Пармезан". 2008 року Європейський суд дозволив назву пармезан тільки для тих сирів, що виготовили в північних районах Італії: провінціях Парма, Модена, Реджо-Емілія, Болонья і Падуя.
Для виробництва парміджано реджано використовують молоко корів, яких годують за суворими правилами: в їхньому раціоні присутні люцерна і лугові трави, а ось корм і силос заборонені. Пармезан з осіннього молока вдається м'яким на смак, зате з літнього – більш ароматним.
Починається виробництво сиру щорічно 1 квітня і закінчується 11 листопада. Потім пармезану дають час дозріти протягом року в формах у спеціальних кімнатах, де його кожні 10 днів протирають і перевертають. Тоді головки сиру переносять в сховища для фінального дозрівання.
Пармезан, якому один рік, має зернисту структуру і солодкий смак. У дворічного сиру смак стає витонченішим, а солодкість зникає. Трирічний пармезан набуває горіхової нотки і стає більш солоним.
Молодий сир Fresco (12-18 місяців) подають у вигляді сирної нарізки або з фруктами. Зрілий сир Vecchio (18-24 місяці) використовують у гарячих стравах (паста, лазанья, соуси), а також при запіканні м'яса і риби. Зрілий пармезан красиво розкриється під біле вино, а також підкреслить аромат будь-якого червоного. Старий сир Stravecchio (більше 24 місяців) хороший в натертому вигляді для пасти, морепродуктів і супів.
Пармезан можна вживати навіть тим, у кого алергія на лактозу. Справа в тому, що в цьому сирі лактози немає: на початкових етапах виготовлення сиру її повністю розщеплюють корисні бактерії.