Київ уже втретє приймав Саміт перших леді та джентльменів — міжнародну діалогову платформу, засновану першою леді України Оленою Зеленською у 2021 році. Цьогоріч гості говорили про ментальне здоров'я та його вплив на життя держав, сімей, окремо взятих людей. Війни, економічні кризи, пандемії та стихійні лиха не дозволяють людям у всьому світі почуватися захищеними — зростає тривожність, збільшується кількість депресій та суїцидальних випадків, навіть у зовні стабільних країнах. Розповідаємо, як пройшов Третій Саміт перших леді та джентльменів.
Стійкість формують наші цінності
"Як ви знаєте, говорити ми сьогодні будемо про ментальне здоров‘я. А здатність відчувати вдячність — це одна зі складових нашого психічного здоров’я. Саме вдячність, за результатами останніх наукових досліджень з вивчення стресу та його наслідків, визнана головним продуктивним чинником, що зменшує вплив стресу на психічне здоров’я людини", — розпочала Саміт перша леді України Олена Зеленська, яка цього року запросила до Києва гостей з усього світу.
Перші леді та джентльмени з Литви, Словаччини, Сербії, Чехії, Данії, Естонії, Словенії та Вірменії поділилися досвідом роботи з ментальним здоров'ям у своїх країнах та проблемами, які треба вирішувати тут і зараз. Наприклад, перша леді Естонії СіріяКаріс зауважила, що свою роботу на цій посаді почала з вивчення статистики кількості самогубств, які є великою проблемою для її країни, перша леді Чехії Єва Павлова розповіла про організацію роботи між психологами-менторами й учнями шкіл, а перший джентльмен Словенії доктор АлешМусар згадав, наскільки важлива поміч людям не тільки під час військових дій, але й після, нагадавши про 70 тисяч біженців, які свого часу приїхали в його країну з Боснії і Герцеговини. Їхні слова підтверджує статистика. Спеціально до форуму компанія AlligatorsSolutions провела в 11 країнах світу дослідження на тему ментального здоров'я.
Один з найцікавіших висновків, який був зроблений дослідниками, — вплив війни в Україні сьогодні відчуває кожен другий у всьому світі, причому люди, які на власному досвіді пережили потрясіння, мають більш стійке ментальне здоров'я. І українці підтверджують це на власному досвіді. Так, актор Шон Пенн, який брав участь у дискусії культурних діячів на локації MentalStage, поділився враженнями про характер українців: "Такої стійкості я ніколи ніде не бачив. Я спостерігаю за тими викликами, що стоять перед українцями в пошуку вашої свободи та незалежності, і я у захваті. Можливо, завдяки досвіду попередніх поколінь у вас сформувався ДНК, який дає змогу вашому народові ставати великим, коли це необхідно. І ви стаєте великими".
Олена Зеленська під час свого виступу також говорила про стійкість українців, яка формується завдяки нашим цінностям. "Психологічна стійкість — це здатність проходити через випробування. Особиста стійкість кожної окремої людини формує стійкість суспільства. Через людину — до родини, від родини до громади. І так до всієї країни. Тому немає стратегічно важливішого завдання для держави, ніж створення умов для стійкості кожної окремої людини. Впевнена, що справжня стійкість починається з усвідомлення спільних цінностей — я пишаюся тим, що Україна сьогодні демонструє світові, на що здатні люди, об'єднані спільною цінністю. В основі нашої цінності — людське життя, а в основі людського життя завжди на першому місці стоїть любов. І секрет нашої стійкості — у любові. В любові до своїх дітей, батьків, коханих, друзів, свого дому, вулиці, села, міста, країни, своєї справи та мрії. Саме любов дає нам сили боротися, тримати зброю, терпіти, чекати, страждати і не зламатися".
Об'єднання заради порятунку світу
Мета кожного Саміту перших леді та джентльменів — це не тільки обговорення суспільно важливих тем, які не мають географічних кордонів, а й отримання практичного результату. Наприклад, минулого року за допомогою небайдужих людей з усього світу, вдалося зібрати понад 6 мільйонів доларів, і це дало змогу придбати 92 сучасні реанімобілі, які наразі рятують життя українців. Цьогоріч головним результатом Саміту стало заснування мережі медичного партнерства між країнами.
Про партнерство і підтримку у своєму виступі також наголосив держсекретар США Ентоні Блінкен: "Сьогодні я тут від імені президента Джо Байдена і першої леді Джилл Байден — і я хочу чітко сказати українському народові: так само, як психічне здоров'я має значення у цій війні, так само і наші зусилля будуть спрямовані на те, щоб загоїти ваші рани, нанесені війною. США віддані майбутньому України, миру в Україні, зміцненню України не лише у військовому плані, але й у плані її демократії, економіки і здоров'я".
Вплив стресу на здоров'я людини
Окрема дискусія на Саміті була присвячена впливу ментальних проблем на фізичний стан людини. Так, український патофізіолог та генетик Віктор Досенко зазначив: "Гормони стресу дозволяють пережити нам неймовірні випробування. Важливо пам'ятати, що відтепер в Україні частина людей буде жити в стані хронічного стресу, який веде до метаболічних змін в організмі та розвитку різноманітних захворювань. Також такий довгий посттравматичний стрес запускає в організмі механізми старіння раніше, ніж це відбувається в нормальних умовах. Лікарі вже передбачають збільшення таких діагнозів, як-от артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, порушення мозкового кровообігу, які звичайні для людей похилого віку, але не притаманні молодшим людям".
Також експерти зазначили, наскільки важливо людям самим не боятися ставити собі питання, не ховатися від них і не боятися звертатися по допомогу — робота зі стресом, його подолання допомагають у майбутньому застерегти багато проблем в організмі. Програма "Ти як?", ініційована Оленою Зеленською, створена саме для старту цього діалогу. "Потрібно ставити відповідні питання. Часто побачити психологічну травму можна, спілкуючись з пацієнтом, — додає Досенко, який, зокрема, розповів про просту, але ефективну систему самоопитування з п'яти питань, які допоможуть зрозуміти людині, потрібна їй допомога чи ні.
Все заради дітей
Ще однією важливою темою на Саміті стала підтримка молодого покоління, яке зовсім інакше бачить війну навколо та переживає цей стрес, коли психологічна стійкість лише формується. Статистика каже, що саме молодь віком від 18 до 24 років найнижче оцінює власне ментальне здоров'я, але водночас саме вони виявляють найбільшу стійкість та оптимізм щодо майбутнього. Також вони уникають говорити з фахівцями про свій психологічний стан через сором і побоювання, що це може вплинути на їхню репутацію. Серед рішень, які пропонували експерти, — більше живого спілкування, розвиток власних хобі, спорт, подорожі.
А подивитися, як живуть сучасні українські підлітки і що вони відчувають, можна було завдяки режисеру Антоніо Лукічу, який зняв документальну короткометражку "Як я провів літо". Закінчилася вона знову статистикою: через російську агресію 3389 шкіл було пошкоджено, 361 навчальний заклад зруйновано повністю, а своє перше вересня багато українських дітей зустрічали в укриттях і з дитинства вже знають, що таке справжня стійкість.
Серед гостей Третього Саміту перших леді та джентльменів у Києві було багато як іноземних гостей, так і українських — зокрема, волонтерка Тата Кеплер, співачка Тіна Кароль, українська захисниця РусяДанілкіна, Ольга Руднєва з Superhumans, фотографи Костянтин та Влада Ліберови.
Фото: Юрій Яцкулич, пресслужба Саміту перших леді та джентльменів