Насіння – унікальний продукт. Воно містить усі первинні матеріали, необхідні для розвитку рослин, і саме це робить насіння одним з найкращих джерел клітковини, рослинних жирів, вітамінів, мінералів і антиоксидантів. Vogue.ua вибрав насіння, яке найчастіше стає частиною здорового раціону, і розібрався в особливостях його видів.
Насіння льону є чудовим джерелом клітковини та омега-3 жирних кислот. Попри всю користь омега-3, перетравлення цієї групи жирних кислот організмом людини відбувається досить проблематично, оскільки жирні кислоти знаходяться у волокнистій частині насіння льону, а це, своєю чергою, ускладнює процес всмоктування кислот організмом. Тому найліпше вживати насіння льону в подрібненому вигляді.
У поєднанні з омега-3 добре працюють поліфеноли, особливо лігнани: за умови регулярного вживання насіння льону можна знизити рівень холестерину і тримати під контролем фактори, що впливають на розвиток серцево-судинних захворювань. Також існують дослідження, які доводять, що ті ж лігнани позитивно впливають на зниження маркерів зростання пухлин у жінок з раком молочної залози і у чоловіків з раком простати.
Вводити насіння в дієту потрібно поступово. По-перше, використовуйте подрібнене насіння. По-друге, вживайте його зі смузі, в салатах або з ранковою кашею, щоб полегшити його засвоєння та швидше звикнути до специфічного смаку.
Як і насіння льону, насіння чіа є хорошим джерелом клітковини й омега-3 жирних кислот. Жирні кислоти в насінні чіа відзначаються особливою ефективністю, тому що деякі сполуки в них мають протизапальний ефект, а також впливають на зниження рівня цукру в крові.
Гарбузове насіння є одним з видів насіння, які найчастіше споживають, та хорошим джерелом фосфору, мононенасичених жирів і жирів групи омега-6. Як і щодо насіння льону, існують дослідження, які доводять, що певні сполуки в насінні гарбуза сприяють зниженню ризику раку молочної залози, а також позитивно впливають на полегшення періоду менопаузи у жінок. Вживання гарбузового насіння дітьми знижує ризик виникнення у них сечокам'яної хвороби.
І хоча користь насіння складно переоцінити, саме насиченість поживними елементами та структурні особливості роблять його складним для засвоєння продуктом. Насіння можна вважати суперфудом, до споживання якого слід ставитися обережно та розмірено.