Навчитися прати одяг вручну — це важлива, хоча й не завжди очевидна навичка в сучасному житті. Особливо якщо ви хочете зберегти в ідеальному стані свої найделікатніші (і найдорожчі) речі — білизну, купальники чи в’язані вироби, які можуть постраждати від барабана пральної машини.
До того ж догляд за одягом і його довговічність — це не лише вигідно для гардероба й гаманця, але й важливо для екології. Негативний вплив текстильних відходів на довкілля є добре дослідженим та відомим, тому кожен із нас може зробити свій внесок у його зменшення, якщо перестане викидати пошкоджені речі або ті, що ми більше не хочемо носити.
Однак ручне прання не завжди є інтуїтивно зрозумілим. Кожен, хто стикався з цим завданням, знає, що виникає чимало запитань. Наприклад: яка температура води є оптимальною? Чи потрібно сортувати темні та світлі речі? І найголовніше — як правильно сушити випраний одяг?
Щоб отримати відповіді на ці запитання, ми звернулися до Гвен Вайтінг і Ліндсі Бойд — засновниць бренду The Laundress, що спеціалізується на догляді за одягом. Вони поділилися найкращими порадами щодо прання вручну та розповіли, в яких випадках краще обрати хімчистку. Усі прості та дієві поради — нижче.
Хімчистка чи ручне прання?
Хоча ми завжди рекомендуємо уникати хімчистки, є речі, які не варто прати вручну, навіть якщо дуже хочеться. Однією з таких складних тканин є віскоза — різновид штучного шовку. Багато видів штучного шовку можна прати, але віскоза має схильність до значної усадки. Крім того, віскоза та штучний шовк часто неправильно маркуються, і ризик пошкодження таких речей надто високий. Усадка, деформація чи утворення ковтунців — це незворотні зміни. Також ми не рекомендуємо прати вручну вироби зі структурованих тканин, як-от піджаки з підплічниками, адже вони можуть втратити форму та вигляд.
Маленькі партії
Регулярне прання речей, які потребують лише ручного догляду, допоможе уникнути накопичення великої кількості білизни. Малі обсяги можна легко випрати у чистій раковині, тазі чи великому відрі. Якщо ж обсяг більший, ідеальним рішенням стане ванна.
Подбайте про чистоту ванни, раковини або таза
Перш ніж прати, обов’язково перевірте, чи чиста ємність для нього. Видаліть бруд і наліт, переконайтеся, що зливний отвір ванни закритий.
Обробіть плями перед пранням
Щоб досягти найкращих результатів, періть речі одного кольору та зі схожих тканин разом. Перед пранням обробіть плями спеціальними засобами. Використовуйте такі засоби для дубильних плям, як-от червоне вино, сік, шоколад чи чорнило. Для жирних плям, на кшталт слідів від поту на комірі, салатної заправки або макіяжу, підійде господарське мило.
Стежте за температурою води
Якщо перете бавовну, льон або міцні синтетичні тканини (наприклад, поліестер), використовуйте теплу або гарячу воду, яка має повністю покрити одяг. Потім додайте відповідну кількість засобу для прання, залежно від типу тканини та розміру партії — зазвичай це 2–4 ковпачки.
Замочіть і повторіть
Акуратно перемішайте воду із пральним засобом руками, щоб утворився мильний розчин, і замочіть у ньому одяг на 30 хвилин. Після цього злегка відтисніть кожну річ і перекладіть одяг у чистий таз або раковину. Злийте мильну воду та наповніть ванну або таз чистою теплою водою. Покладіть речі у чисту воду, перемішайте, щоб ретельно змити залишки мила, і знову злийте воду. Якщо мильні залишки залишилися, промийте речі під проточною водою, поки вона не стане прозорою. Ніколи не викручуйте одяг, оскільки це може пошкодити волокна. Замість цього злегка притискайте речі до краю ванни.
Сушіть на вішаку або горизонтально
Сушіння на відкритому повітрі — це чудовий спосіб зберегти волокна, кольори, форму та еластичність одягу, а також заощадити електроенергію. Більшість повсякденних речей можна сушити, повісивши їх на вішак. Переконайтеся, що вішак має правильну форму, щоб уникнути деформації на плечах. Делікатні в’язані речі, як-от вовна чи кашемір, слід сушити лише у горизонтальному положенні, розклавши їх у природній формі на сушарці або чистому рушнику. Вертикальне сушіння може розтягнути волокна й пошкодити одяг.
Випрасуйте парою, щоб розгладити складки
Використання пари — найделікатніший спосіб розгладити складки на одязі та знищити бактерії. Ми рекомендуємо прасувати лише ті речі, яким потрібна чітка форма, як-от сорочки чи постільна білизна. Для легкого усунення складок розпиліть спеціальний засіб на відстані 15 см від тканини, розгладьте руками або скористайтеся відпарювачем.
За матеріалом vogue.co.uk