Донбас – один з найсуперечливіших регіонів України, проте на безліч домислів в істориків є однозначна відповідь – ця земля завжди була українською.
До XV століття цю місцевість вважали диким полем, на якому жили кочові народи, а наступні три століття називають періодом козацької колонізації. Так, на території сучасного Маріуполя була стоянка Запорізького війська, а Юзівку (сучасний Донецьк) заснував британський промисловець Джон Юз на території кількох козацьких українських поселень.
Заселятися жителями з глибинки російської імперії Донбас якраз почав під час промислової революції в другій половині XIX століття. У 1930-х ці процеси стали набагато активнішими – багато етнічних українців Донбасу загинули під час Голодомору (регіон належить до найбільш постраждалих) і на їхнє місце знову приїхали росіяни. За словами етнографки Лесі Гасіджак, лише 28 грудня 1933 року на залізничний вокзал в Сталіно (сучасний Донецьк) приїхав ешелон з 3538 сільськими сім’ями. Після Другої світової війни переселення тільки підсилилося – український Донбас став полем для експериментів, де вбивалося все українське, а совєтизація йшла активніше, ніж будь-де.
Ці слова підтверджують архівні світлини, на яких жителі Покровська, Єнакієва та Маріуполя носять вишиванки та образи, характерні для українського національного костюма. Тільки подивіться.