Щороку 25 грудня мільйони людей по всьому Сполученому Королівству збираються біля телевізорів, щоб подивитися трансляцію різдвяної промови свого монарха. Цього року вперше її скаже король Чарльз III, а ми згадуємо, як змінювалися промови його матері королеви Єлизавети II з часів першого звернення Її Величності.
Королева Єлизавета II
1952
1952 рік став першим Різдвом Єлизавети II у ролі королеви. Вона сказала свою першу промову по радіо, сидячи на стільці і за столом свого покійного батька короля Георга VI. У той час промову транслювали з Сандрінгему, пізніше її перенесли в Букінгемський палац.
"Кожного Різдва, в цей час, мій улюблений батько звертався до своїх людей у всіх частинах світу. Сьогодні це роблю я, мій народе, – почала вона. – Мій батько і мій дід працювали все життя, щоб об'єднати наших людей і підтримувати ідеали, які були дуже близькими їхнім серцям. Я буду прагнути продовжувати їхню роботу".
Свій виступ королева закінчила проханням про молитву – не за країну, а за себе, в день її майбутньої коронації у червні. "Я хочу попросити вас усіх, якою би не була ваша релігія, молитися за мене в той день – молитися про те, щоб Бог дав мені мудрість та силу для виконання урочистих обіцянок, які я дам, про те, щоб я змогла вірно служити йому і вам все своє життя".
1957
До 1957 року мова королеви транслювалась тільки в аудіоформаті, як по радіо, так і по телебаченню. Але завдяки BBC, і, можливо, просунутому "реформатору" лорду Олтрінхему, 1957-й став першим роком, коли звернення транслювали по телебаченню. Річард Веббер, глава позастудійних передач в той час, написав в The Guardian: "Ми запитали Палац, чи не хоче королева подумати про те, щоб прочитати повідомлення у прямому ефірі по телебаченню. Вона була молодим монархом, прагнула увійти в дух нової ери і схвалила цю ідею". У те Різдво, о 15:00, люди змогли побачити Королеву всередині її будинку. Цю подію часто називають одним з найважливіших шляхів, яким королева Єлизавета модернізувала монархію.
1980
Нове десятиліття принесло новий глядацький рекорд: понад 28 мільйонів людей подивилися різдвяну трансляцію Її Високості 1980 року, яка була присвячена 80-річчю матері королеви.
1992
Після розлучення трьох з чотирьох її дітей і жахливої пожежі, яка знищила більшу частину Віндзорського замку, королева назвала 1992 рік її "annus horribilis" (в перекладі з латинської "жахливий рік"). Вона розповіла про свої проблеми в різдвяному мовленні 1992 року: "Як і багато інших сімей, ми пережили важкі дні цього року. Молитви, розуміння і співчуття дуже підтримали нас".
Проте в той рік більшість людей вже знали, що збирається сказати Її Високість – британський таблоїд The Sun опублікував її звернення на два дні раніше. Королева подала до суду на видання і отримала 200 000 фунтів збитків (які вона відразу ж пожертвувала на благодійність).
1997
1997-й був роком смерті принцеси Діани. У зв'язку з цією трагічною подією королеву звинуватили у поганій поведінці (багато людей вважали, що їй слід було повернутися до Лондона відразу, як вона дізналася цю новину, а не залишитися в Балморалі). Її емоційна мова мала розвіяти це сприйняття. "Ми всі були шоковані і засмучені смертю Діани. Тисячі з вас висловили своє горе. Це стало втіхою для всіх її близьких", – сказала королева, коли на екрані з'явилися світлини квітів, залишених перед Букінгемським і Кенсінгтонським палацами. 9 хвилин і 50 секунд – це було найдовше різдвяне послання британського монарха. Також воно стало першим, яке було опубліковане в інтернеті.
2017
2017 року різдвяне послання було присвячене важливості сімейних стосунків та родинного вогнища в житті кожної людини. Королева Єлизавета II подякувала тоді своєму чоловікові, принцу Філіпу, з яким вони разом вже більше 70 років, за терпіння та підтримку, а також відзначила його унікальне почуття гумору.
2022
Рік тому королева Єлизавета II записала своє останнє різдвяне звернення, яку було для неї 69-м. Воно було особистішим, ніж очікувалося. Вона виголосила зворушливу промову, яку присвятила своєму "коханому Філіпу". "Хоча для багатьох Різдво — це період щастя і гарного настрою, але для тих, хто втратив близьких, воно стає важким часом, — сказала вона. — Цьогоріч особливо я розумію, чому". "Його почуття обов'язку, допитливість і здатність витиснути задоволення з будь-якої ситуації — завжди були нестримними, — сказала Єлизавета II про свого покійного чоловіка. — Ця бешкетність і внутрішнє полум'я були такими ж яскравими наприкінці, як і тоді, коли я вперше зустріла його".