Еріх Фромм (народився 23 березня 1900 року) — один з найвидатніших психоаналітиків XX століття, який досліджував психологію у взаємодії із суспільством. Фромм вважав, що за допомогою психоаналітичних принципів у лікуванні культурних хвороб людство може створити психологічно збалансоване розумне суспільство. У цьому матеріалі згадуємо цитати німецького психолога, психоаналітика, соціолога й філософа-гуманіста, які можуть вплинути на те, як ви усвідомлюєте себе та світ.
- "Егоїзм свідчить про брак любові до себе. Хто себе не любить, вічно непокоїться через себе".
- "Для людини все важливе, за винятком її власного життя й мистецтва жити. Вона існує для чого завгодно, але тільки не заради себе".
- "Хто, маючи знання, удає, що не знає, — той вищий за всіх. Хто, не маючи знань, удає, що знає, — той хворий".
- "Мета людини — бути самою собою, а умова досягнення цієї мети — бути людиною для себе. Не самозречення, не себелюбство, а любов до себе; не відмова від індивідуального, а схвалення власного людського я: ось справжні вищі цінності гуманістичної етики".
- "Сучасна людина думає, що втрачає час, коли не діє швидко, однак вона не знає, що робити з виграним часом, окрім як згаяти його".
- "Любов — це активна зацікавленість у житті й розвитку того, що ми любимо. Де немає активної зацікавленості, там немає любові".
- "Перша потреба людини, чи то прокажений, чи то каторжник, зацькований або недужий, — знайти товариша по долі. Бажаючи втамувати це почуття, людина марнує всі свої сили, всю свою могутність, увесь запал душі".
- "Знати свої істинні бажання набагато важче, ніж здається більшості з нас; це одна з найважчих проблем людського буття. Ми відчайдушно намагаємося уникнути цієї проблеми, приймаючи стандартні цілі за свої власні".
- "Як не дивно, але вміння бути одинаком є умовою здатності любити".
- "Якщо я люблю іншу людину, то відчуваю єдність із нею, але з такою, як вона є, а не з такою, як мені хотілося б".
- "Людина потребує драматизму в житті й переживань; і якщо на вищому рівні своїх досягнень вона не знаходить задоволення, то сама створює собі драму руйнування".
- "Зруйнувати світ — це остання, відчайдушна спроба не дати цьому світу зруйнувати мене".
- "Головне життєве завдання людини — дати життя самій собі, стати тим, ким вона є потенційно. Найважливіший плід її зусиль — її власна особистість".
- "Щастя — не якийсь божий дар, а здобуток, дійти до якого людина може завдяки своїй внутрішній плідності".
- "Сучасна людина — це реаліст, який придумав окреме слово для кожного типу автомобіля, але тільки одне слово "любов", щоб висловити найрізноманітніші душевні переживання".