Один із найпопулярніших активних інгредієнтів у догляді за шкірою, вітамін С заслуговує місця на кожній б'юті-полиці. Але існує багато дезінформації, пов'язаної з інгредієнтом, і багато нюансів, які важливо знати — вони допоможуть зробити догляд ефективнішим, а шкіру — здоровішою. За допомогою експертів Vogue досліджує інгредієнт, здатний надати яскравості і сяяння шкірі.
Що таке вітамін С?
У догляді за шкірою вітамін С вважається потужним антиоксидантом, який забезпечує ефективний захист від забруднень, факторів навколишнього середовища і шкоди від сонячного проміння, пояснює Паула Бігун, засновниця Paula's Choice. "Це найпоширеніший антиоксидант, який природним чином міститься у шкірі, але він вичерпується з віком через сонячні ушкодження і старіння шкіри".
Чим вітамін С корисний для шкіри?
Окрім потужного антиоксидантного захисту, особливо необхідного міським жителям, хороша сироватка з вітаміном С стимулює вироблення колагену, який відповідає за щільність і пружність шкіри, розгладжує її, підвищує ефективність сонцезахисного крему, поліпшує загоєння, зменшує запалення, бореться з фотопошкодженнями й пігментацією. Це диво-засіб з мільйоном корисних властивостей. "Він надає шкірі сяяння, — додає лікарка-естетик докторка Маріям Замані. — Це обов'язковий інгредієнт для догляду за шкірою". Місцеве застосування засобів із вітаміном С допоможе заповнити його природний рівень, відновити, захистити від подальших ушкоджень і зберегти шкіру сильною, здоровою і сяючою.
На які форми вітаміну С варто звернути увагу?
Так, різноманіття форм вітаміну С може збивати з пантелику. "L-азорбінова кислота — чистий вітамін С. Це найстабільніша й найефективніша форма, яку можна знайти в засобах для догляду за шкірою", — говорить докторка Емма Крейторн, дерматологиня-консультантка SkinCeuticals. Але Пола Бігун також радить звернути увагу на аскорбінову кислоту, аскорбілфосфат натрію, аскорбілпальмітат, ретініласкорбат, тетрагексілдеціласкорбат, 3-O етиласкорбінову кислоту і аскорбілфосфат магнію у переліку інгредієнтів.
Який відсоток вітаміну С варто вибрати?
"Щоб сироватка з вітаміном С була ефективною, вона повинна містити чисту L-аскорбінову кислоту (вітамін С) при pH від 2,0 до 3,5 і мати концентрацію від 10 до 20%", — пояснює д-рка Крейторн (усі продукти SkinCeuticals з вітаміном C розроблені відповідно до цих стандартів).
Концентрація також залежить і від проблем зі шкірою. Хоча концентрація аскорбінової кислоти 15% і вище добре підходять для лікування стійких проблем, Бігун зазначає, що, згідно з дослідженнями, навіть концентрації вітаміну С в 0,6% мають антиоксидантні й антивікові властивості". Такі низькі концентрації можуть допомогти відновити й підживити шкіру. Зверніть увагу: якщо концентрація становить один відсоток або більше, інгредієнти в переліку перераховані в порядку зменшення.
Чи підходить вітамін С для всіх типів шкіри?
Один із найчастіших запитів у Google про вітамін С полягає в тому, чи спричиняє він висипання або лущення. Однозначної відповіді і 100% гарантії немає, але в цілому подразнення навряд чи виникне. "Вітамін С має безліч переваг для всіх типів шкіри і різних проблем, від тьмяного кольору обличчя до пігментації, постакне, зморшок і втрати пружності", — говорить Бігун.
"Дехто може відчувати тимчасове подразнення на початку використання засобів із високими концентраціями аскорбінової кислоти (особливо при низькому pH, який підсилює її ефективність), але воно минає з часом, коли шкіра адаптується". Як і з ретиноїдами, докторка рекомендує повільно вводити їх у свою б'юті-рутину, водночас відстежуючи реакцію шкіри, поступово переходячи на щоденне застосування. Д-рка Замані каже, що вітамін С має зменшити ті самі проблеми, про які гуглять користувачі, — лущення і висипання — адже має потужні протизапальні й антиоксидантні властивості.
Коли використовувати вітамін С: вранці чи ввечері?
Вітамін С можна використовувати хоч і щодня, якщо шкіра добре його переносить. У цілому, більшість людей використовують його вранці, щоб його антиоксидантні властивості діяли упродовж дня, коли на шкіру агресивно впливає сонце і довкілля. Але докторка Замані радить використовувати його і вночі. "Рекомендую починати з сироватки Brighten and Perfect Serum щодня вранці, а якщо через 10-14 днів не з'являться ознаки подразнення, можна перейти на застосування вранці і ввечері. Вранці — для боротьби з окислювальним стресом, спричиненим впливом ультрафіолету, а вночі — для відновлення під час сну", — каже вона. Перемога — перемога.
Що не можна поєднувати з вітаміном С?
Колись вважалося, що вітамін С несумісний з безліччю інших інгредієнтів, включаючи ретинол, але є багато досліджень, які підтверджують зворотне. "Цей міф існує давно і досі живий на кількох вебсайтах і в блогах, — каже Бігун. — Абсолютно точно можна поєднувати вітамін С з ніацинамідом, пептидами, ексфоліантами AHA- і BHA-кислотами й ретинолом — не існує жодного інгредієнта, з яким він не поєднується". Наука доводить, що ретинол і вітамін C насправді діють синергетично, працюючи на більш здорову і функціональну шкіру. Бігун посилається на дослідження, які показали, що одночасне застосування обох активних речовин чудово підходить для старіючої шкіри, особливо для жінок у менопаузі.
Які засоби з вітаміном С — найкращі?
Найефективніші формули з вітаміном С випускаються у формі сироваток. Але можна спробувати зволожувальні засоби з цим інгредієнтом, а також миючі засоби. Добре комбінувати вітамін С з іншими антиоксидантами, до прикладу, вітаміном Е або феруловою кислотою. Варто зазначити, що вітамін C вкрай нестабільний, тому від світла та повітря він руйнується. Саме тому більшість формул із вітаміном C, як правило, поміщають у темні упаковки.
Про найкращі засоби з вітаміном С, які можна спробувати просто зараз, ми писали
тут.