Біохакінг – широке поняття: від технологій створення постлюдини майбутнього до використання знань біології для поліпшення якості життя. У проєкції на дерматологію біохакінгом можуть бути всі превентивні і лайфстайл-принципи, які допоможуть якомога довше зберігати здоров'я і красу шкіри. Що слід взяти на озброєння, а що ні, знає професор Тетяна Святенко, віце-президент Української асоціації лікарів-дерматовенерологів.
Контроль власних біоданих – один з головних принципів біохакінгу. І це хороший ритуал. Чекапи всього організму варто проводити не рідше ніж раз на рік, в тому числі і скін-чеки – перевірки родимок, папілом та інших новоутворень на шкірі на предмет патологічних змін. Слушна нагода для цієї процедури: кінець літа – початок осені. Після кількох місяців активного сонця на шкірі може з'явитися підозріла пігментація, а кількість і якість родимок і папілом – змінитися не в кращу сторону. Якщо помітили зміну форми, кольору, товщини шкіри, звертайтеся до лікаря без зволікань. Головний помічник дерматолога в вивченні шкірних змін – дерматоскоп – прилад, що збільшує будь-які утворення в 10-20 разів, що дає змогу вивчити структуру і характер найменших плям і новоутворень. Щоб відстежувати динаміку змін, варто час від часу фотографувати підозрілі родимки – ті, які сильно відрізняються від інших. Тоді skin-check процедура інформативнішою.
Адепти біохакінга приймають різні добавки, активатори, стимулятори та інші розумні таблетки. Сучасна медицина дійшла висновку: без рекомендацій лікаря ні вітаміни, ні БАДи приймати не варто, навіть якщо надворі зима, і з продуктів "випарувалися" всі вітаміни. Будь-які капсули, таблетки і порошки – це фармацевтичне/алергічне навантаження на організм. Найчастіше – непотрібне.
Окремий ажіотаж сьогодні навколо теми дефіциту вітаміну D3: зима, ми одягнені, на обличчі сонцезахисний крем – як організму синтезувати цей важливий мікроелемент? – Тільки приймати всередину. Насправді, проблеми дефіциту вітаміну D3 у нашій кліматичній зоні немає. Це не умови Крайньої Півночі, де сонце не з'являється по пів року.
Для синтезу в організмі цього вітаміну достатньо десятихвилинної прогулянки в сонячний день, плюс ми отримуємо його з їжею. Зрештою, якщо зовсім вже втомили підозри, можна здати аналіз крові на одну з неактивних форм вітаміну D – 25-гідроксікальціферол або 25 (ОН) D, щоб підтвердити або спростувати дефіцит. В цілому рекомендую відпочивати, висипатися і збалансовано харчуватися – і життя, включно з кількістю вітаміну D3, налагодиться.
Біохакінг для шкіри – це ще й правильні звички, індивідуально підібраний лаконічний догляд. Три ключові слова тут: очищення, зволоження та живлення без перевантаження і захоплення новинками і екзотикою. SPF-захист від сонця – обов'язкове правило, але не в режимі нон-стоп, а залежно від рівня UF-випромінювання. Достатньо завантажити додаток для його контролю: якщо індекс інсоляції не перевищує позначку 1-2, захист не потрібен. Включати в догляд сонцезахисні креми є сенс від показника 3 і вище. У будь-якому випадку з квітня-травня вже точно пора захищатися, особливо, якщо врахувати, що перші активні сонячні промені – найагресивніші.
Можливо, це прозвучить банально, але цілком реально до якогось часу обходитися без багатьох дорогих омолоджувальних процедур, якщо взяти собі за правило регулярно, як слід, висипатися. Всі відновлювальні процеси в організмі, включно з регенерацією клітин шкіри, відбуваються саме під час сну: синтезується безліч необхідних гормонів, молекул, у разі пошкоджень відновлюється ДНК, міцніє імунітет, а обличчя і шкіра повертають відпочилий і здоровий вигляд. Кілька правил сну: засинати в той же день, що й прокидатися; лягати спати і прокидатися – в один і той же час. Люфт між щоденним пробудженням і часом засинання повинен бути не більше години, в ідеалі – 30 хвилин. Для якісного сну потрібна абсолютна темрява, мінімальний рівень шуму, свіже і зволожене повітря в спальні: правильна атмосфера захистить шкіру від сухості і тьмяності. Працювати, читати книжки, дивитися телевізор у ліжку – табу. І ще перед сном варто думати про хороше: в якому настрої заснули – в такому і прокинетеся.
Будь-який біохакер ретельно стежить за своїм харчуванням – і правильно робить: від того, що, скільки і як ми їмо, залежать і здоров'я, і краса. Нутрігенетика давно розсекретила список продуктів, що стимулюють розвиток хвороб і онкопроцесу: це їжа з високим глікемічним індексом. Продукти, що містять приховані цукри і рафіновані швидкі вуглеводи (м'ясні напівфабрикати, білий хліб, картопля фрі, пластівці, сухі сніданки, соки з пакетів, солодкі газовані напої, крекери) склеюють білки і руйнують колаген. Негативний слід в організмі і відбиток на ДНК клітин залишають алкоголь, червоне м'ясо, фабричні молочні десерти. Головні правила дієти проти зморшок такі:
1. Не доїдати свою добову норму.
2. Регулярно включати в меню: кукурудзу, помідори, бобові, авокадо, чорнослив, яблука, чорницю, часник, баклажани.
3. Поєднувати у кожному прийомі їжі жири, вуглеводи і білки – такий склад тарілки допомагає обмежити викиди цукру в кров, тобто запобігти руйнуванню колагену.
Чим більше ми рухаємося, тим краще вентилюються легені, циркулює кров, поліпшується обмін речовин, синтезуються гормони, виводяться токсини. Аеробні навантаження покращують дихання і оновлення клітин, а означає, шкіра має молодший, свіжіший, здоровіший вигляд. Щоденна фізична активність, прогулянки і спорт у цій справі – найкращі помічники. І, як сказав хтось із фітнес-гуру: "У будь-якій незрозумілій ситуації – присідайте".
Варто навчитися сприймати життя з любов'ю, не дозволяти обставинам і людям виводити себе з рівноваги. Наша реакція на проблеми або завдання безпосередньо пов'язана з гормональним фоном та імунітетом. Викид адреналіну, як короткий імпульс стресу, в невеликих кількостях корисний для тонусу організму, але кортизол – гормон, що виробляється у відповідь на тривалий і виснажливий стрес, – руйнує людину на фізичному та емоційному рівнях. Що важливо: бути соціально активними (регулярне спілкування з друзями і колегами важливе для нашого самопочуття, самоідентифікації і внутрішнього тонусу), фокусуватися на щасливих дрібницях, згадувати перед сном все хороше, що сталося за день. І усміхатися. Ніщо так не омолоджує і не прикрашає зовнішність, як усмішка і гарне почуття гумору.
Фото: Fernando Gomez
Макіяж: Susana Sanchez for Dior makeup
Зачіски: Susana Sanchez for She Uemura art of hair
Асистент візажиста: Nika Ambrozic
Манікюр: Rosa Matilla for OPI Spain Модель: Carlotta Bras at UNO models