"Служу українському народові" — так скромно підписав Сергій Жадан нагороду, яку дістав від Міністерства оборони України. Письменника, громадського активіста й волонтера нагородили медаллю за сприяння Збройним силам України. За дві години під дописом Жадана у фейсбуку — понад вісім тисяч уподобайок і безліч вдячних коментарів від українців.
Це не перша військова нагорода Жадана. Кілька місяців тому він уже здобув медаль за оборону міста-героя Харків. Нагадаємо, що з перших днів повномасштабного вторгнення Сергій Жадан перебуває в Харкові, де є одним з найактивніших волонтерів. Разом з друзями й колегами Жадан закуповує автівки для Збройних сил, а також допомагає мешканцям міста.
Нагорода від Міністерства оборони — одна з численних відзнак, які цього року здобув Жадан. Так, у грудні німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung визнала його культурним діячем року — український письменник посів друге місце після іранських борчинь за права жінок. Також нещодавно Сергій Жадан здобув Німецьку премію миру — за свою гуманістичну позицію й за те, що, ризикуючи життям, допомагає українцям. Проголошуючи промову на Франкфуртському книжковому фестивалі, Жадан висловив думку, яка втілює позицію українців. Нагадуємо уривок.
"... насправді — чого ми, українці, хочемо найбільше?
Звісно, що завершення цієї війни. Звісно, що миру. Звісно, що припинення обстрілів. Особисто я, як людина, що живе на вісімнадцятому поверсі в центрі Харкова, де з горішніх вікон можна побачити запуск росіянами ракет із сусіднього Бєлгорода — гаряче й палко хочу завершення ракетних ударів, завершення війни, повернення до нормальності, до природності існування. То що ж так часто насторожує українців у заявах європейських інтелектуалів чи європейських політиків про необхідність миру? Звісно, що не заперечення необхідності миру. Радше розуміння, що мир не настане лише тому, що жертва агресії склала зброю. Просто річ у тім, на мою думку, що, говорячи нині про мир у контексті цієї кривавої, драматичної, розв’язаної Росією війни, дехто не хоче помічати простого факту: миру без справедливості не буває.