Щовихідні редакція Vogue.ua обирає книги, яки її вразили. Цього тижня редактор культури Дар'я Слободяник розповідає про роман "Бог дрібниць" індійської письменниці Арундаті Рой, лауреата Букерівської премії.
Цього літа в британському видавництвіPenguinвийшов новий роман Арундаті Рой – російською він вийде восени під назвою "Міністерство найвищого щастя". Про книгу вже написали британський і амриканський Vogue, Time, New York Times – нову книгу Арундаті з нетерпінням чекають в усьому світі. Готуючись до релізу, я взялася за перший і єдиний роман Рой, який вийшов у 1996 році і став сенсацією: він приніс їй Букер – найважливішу літературну премію в світі – і статус однієї з найупливовіших письменниць світу. Це "Бог дрібниць" – зворушливий, колоритний, мудрий і глибокий роман про сучасну Індію; справжня сімейна драма, дія якої відбувається у штаті Керала на півдні Індії то в 1960-ті роки, то в 1990-ті.
Арундаті Рой – блискучий стиліст: її мова соковита, смачна, метафорична, і коли вона описує природу, запахи і смаки штату Керала, по тілу пробігають мурахи – вона буквально переносить тебе в Індію. За всього багатства образів книга читається легко, мова – прозора, дзвінка.
Не тільки стиль приніс Арундаті Рой Букерівську премию. Її "Бог дрібниць" – глибоке дослідження сучасної Індії з усіма гострими проблемами: кастова система, становище недоторканних, роль жінки в суспільстві, становище християнської общини. Головні герої книги – блізнюки Рахель та Еста: вони живуть у багатій індійській сім'ї, переживають особисті й сімейні драми, великі й маленькі, зіштовхуються з жорстокістю світу й шукають себе в ньому. Роман частково автобіографічний: Арундаті виросла в тому ж місті, що й герої, її батько був успішним бізнесменом – власником чайної плантації, а сама дівчина, як і головна героїна Рахель, закінчила архітектурний коледж. Після виходу роману в Індії вісім британських видавництв боролися, щоби опублікувати дебют Рой в Британії – в підсумку видавець виплатив їй величезний аванс в розмірі півмільйона доларів. Після виходу роману Джон Апдайк назвав "Бога дрібниць" шедевром і сказав, що вона винайшла свою нову мову, а Арундаті Рой стала суперзіркою. Книга розійшлася вісьмома мільйонами копій по всьому світу.
Після міжнародного успіху письменниця різко змінила своє життя – і стала політичним активістом. Вона жорстко критикує американську зовнішню політику, виступає прости атомного озброєння Індії, займається екологічними питаннями і навіть була критикует американскую внешнюю политику, выступает против атомного вооружения Индии, занимается экологическими вопросами і навіть була засуджена до тюремного ув'язнення в Індії за антиглобалістські акції. "Я була улюбленицею індійського середнього класу, – каже Арундаті в інтерв'ю британському Vogue у липні цього року. – Я була на обкладинці кожного журналу, на першій смузі всіх індійських газет. І тут раптом уряд починає проводити ядерні випробування. Зберігати спокій було неможливо. Я більше не могла бути казковою принцесою – і почала протестувати".
Усім цим Арундаті була зайнята останні 20 років, і тільки зараз знайшла час написати й опублікувати новий роман. Вона говорить, що в нім – усі останні 20 років її життя. 17 жовтня в Лондоні оголосять переможців Букерівської премії-2017 – Арундаті в шорт-листі.
Читайте також: