Ерік Артур Блер (1903—1950), більш відомий нам під псевдонімом Джордж Орвелл, народився в Бенгалії в сім'ї співробітника Опіумного департаменту британської колоніальної адміністрації. Закінчивши престижну школу в Ітоні, служив в Індійській імперській поліції в Індії та Бірмі. Потім різко змінив стиль життя, намагався заробляти літературною працею, бідував, писав книги, статті та рецензії, жив у робочому районі Парижа, збирав хміль у графстві Кент, викладав у школі, працював у лондонському букіністичному магазині, воював в Іспанії на боці республіканців, був поранений, наприкінці тридцятих поправляв здоров'я в Марокко, потім жив у селі під Лондоном. Під час Другої світової він працював на радіо BBC. А овдовівши, перебрався на острів Джура біля узбережжя Шотландії, де й писав свою знамениту антиутопію "1984". Про цікаві сторінки з життя Джорджа Орвелла читайте далі.
Бідний і розумний аристократ
Батько майбутнього письменника, Річард Блер, походив зі збіднілого шотландського аристократичного роду, а матір була дочкою французького торговця. Як пізніше згадував письменник, його сім'я "прагнула жити по-джентльменськи на 400 фунтів на рік". Коли хлопчику виповнилося 8 років, його з великими труднощами влаштували за державний кошт до елітарної приватної підготовчої школи в графстві Сассекс. Перебування в цьому закладі залишило болючі спогади: страждання через розлуку з рідними, несмачна їжа, пронизливий холод, фізичні покарання, які принижували його і наповнювали постійним відчуттям провини. Саме в цій елітній школі в Еріка почали підсвідомо накопичуватися враження, які послужили матеріалом для роману "1984". Завдяки наполегливості та хисту до навчання, хлопець одержав стипендію і вступив в Ітон. Що цікаво, там одним з його викладачів був відомий письменник Олдос Гакслі. Пізніше в есеї "Чому я пишу" Орвелл згадуватиме, що вже в 5—6 років він твердо вирішив бути письменником, а в Ітоні визначилося коло його літературних захоплень — Джек Лондон та Джонатан Свіфт.
Після закінчення навчання Ерік виїхав з Англії до її східних колоній, як колись його батько й тисячі інших незаможних британців. Влаштувався на службу до імперської поліції, спочатку в Індії, потім у Бірмі. Пізніше пробував й інші види заробітку: полював, керував рибальським човном і навіть працював продавцем. Утім, не зміг заробити статків і остаточно підірвав слабке з дитинства здоров'я. Розчарований у системі Блер поїхав у Париж. Однак тут йому не світило богемне життя, він мешкав у робочому кварталі, де заробляв миттям посуду та набирався досвіду й вражень, що пізніше наповнять його романи й есеї.
Письменництво як воно є
У 1933 році письменник опублікував збірку нарисів "У злиднях Парижа і Лондона" під псевдонімом Джордж Орвелл. Це літературне ім'я він обрав невипадково: Святий Джордж — патрон Англії, а Орвелл — назва річки, яка протікає сільською місцевістю на півночі Англії. Джордж Орвелл дуже любив сільське життя. Не важливо, де він мешкав, у Марокко, у передмісті Лондона чи на шотландському острові Джура — скрізь активно займався городом. Його щоденник рясніє нотатками про збирання овочів, рибалку, виготовлення кролячих шкур, приготування яблучного пюре, зберігання яєць. Орвелл вирощував десятки видів овочів і фруктів, ловив раків, готував деревне вугілля, полював. Він вважав, що фізична праця під сонцем гармонізує людину.
У 1934 році Джордж переживав звичайні для молодого автора проблеми. Однією творчістю він прогодуватися не міг, а незавидна посада шкільного вчителя залишала мало часу для роботи і не дозволяла увійти в літературне товариство. На щастя, тітка Неллі вигадала для письменника цілком привабливу альтернативу: роботу на півставки в лондонському букіністичному магазині. Ця посада в Booklovers' Corner якнайкраще підходила для 31-річного холостяка. Прокинувшись о сьомій ранку, чоловік встигав до відкриття магазину о 8:45 і працював там рівно годину, після чого був вільний до 14:00, коли йому слід було повернутися до книжкової крамниці і працювати там до 18:30. Таким чином зранку в нього було п'ять з половиною годин для власної літературної праці. Саме вранці він почував себе найбадьорішим і найсвіжішим. У другій половині дня, задоволений написаним, Орвелл міг, позіхаючи, обслуговувати бібліофілів в очікуванні вечірнього дозвілля. Після роботи він блукав околицями, доки не придбав "холостяцький гриль" — маленьку газову плитку, на якій він варив, смажив і робив гриль, приймаючи гостей у своїй невеликій квартирці.
Війни, втрати, BBC
Наприкінці 1936 року, коли в Іспанії почалася громадянська війна, Орвелл, як кореспондент лондонської газети "Обзервер", разом із дружиною Елін О'Шонесі вирушив до Іспанії. Кілька місяців він навіть воював на фронті проти франкістів, був поранений у горло: куля пройшла за кілька міліметрів від артерії і на рік позбавила письменника голосу. Тоді подружжю ледь вдалося втекти з Іспанії, і 1938 року Орвелл опублікував книгу "Данина Каталонії" — одну з найяскравіших та найдостовірніших розповідей про громадянську війну в Іспанії.
З серпня 1941 до листопада 1943 року Джордж Орвелл працював на BBC. На той момент він вже був відомим журналістом і письменником, проте ще не отримав всесвітнього визнання, яке пізніше йому принесуть романи "Колгосп тварин" та "1984". Спочатку автор спеціалізувався на написанні щотижневих новин, розрахованих на аудиторію в Індії — в ефірі їх зачитували індійські радіоведучі. На другий рік роботи Орвелла керівництво, зважаючи на все, вирішило: оскільки він був відомим прихильником незалежності Індії, то було б добре, щоб в Індії його ім'я асоціювалося з програмами BBC. Участь письменника в радіопрограмах ніби робила пропаганду менш пропагандистською. Наприкінці Другої світової війни Орвелл працював репортером у Європі.
У 1945-му Джордж втратив свою дружину Елін, після чого переселився на острів на узбережжі Шотландії, де працював, майже ні з ким не спілкуючись. Тут він завершив роботу над знаменитим романом-антиутопією "1984", який вийшов 1949 року. Письменник проводив за роботою по 12—14 годин щодня, не звертаючи уваги на жахливий кашель і високу температуру. Під час виходу книги він уже перебував у Лондонському госпіталі. Письменнику навіть покращало, й просто в лікарні Орвелл одружився зі своєю другою дружиною — Сонею. 21 січня, 75 років тому, через важку форма туберкульозу Джордж Орвелл помер. Весь літературний архів успадкувала його друга дружина Соня, яка пережила письменника на 30 років.
Текст: Оксана Багрій