Міс досконалість: хто така Марта Стюарт – домогосподарка, що стала мільярдеркою

На стримінговій платформі Netflix вийшов документальний фільм "Марта", присвячений історії першої американської self-made мільярдерки та лайфстайл інфлюєнсерки Марти Стюарт. Над стрічкою працював американський режисер Р.Дж. Катлер — автор документального фільму "Вересневий номер" про створення одного з найважливіших чисел американського Vogue. "Марта" охоплює життя 83-річної американки з самого дитинства: складні відносини з батьком, чоловіками, зліт та крах її імперії, побудованої на ідеальному іміджі, судова справа, яка закінчилась 5-місячним ув’язненням, відродження та навіть дружба зі Снуп Доггом. Розповідаємо її історію детальніше.

Стрічка "Марта" починається з перерахування всіх регалій Марти Стюарт. Голос за кадром називає її першою інфлюенсеркою, але при цьому саркастично додає, що саме ця жінка навчила американок відкривати банку готового грибного супу на вечерю. Секрет її успіху називають в мрії, яку вона дарувала мільонам жінок – стати ідеальною домогосподинею може кожна, хатнє домогосподорювання – це сила, а мати дім своєї мрії можна, незважаючи на кількість грошей. Така позиція викликала двояку реакцію – обожнювання і скепсіс водночас. Останнім Марта відповідала, що робить те, що подобається їй самій, а це і є сучасний фемінізм.

Марта Стюарт

Протягом двогодинного фільму автор з одного боку розповідає публічні та всім відомі факти з біографії Марти Стюарт, а з іншого – дає одразу її погляд на події, доповнені емоційними деталями та уточненнями. Такий підхід дозволяє Р.Дж. Катлеру розкрити характер суперечливої ​​постаті Марти, але при цьому демонструє як цій тендітній домогосподарці вдалося побудувати імперію навколо домашнього побуту. З особливою ніжністю Стюарт згадує як батько навчив її доглядати сад, як вона починала доросле життя, працювала моделлю, біржовим брокером, а потім переїхала з чоловіком у штат Коннектикут, де вони купили ферму Turkey Hill Farm.

Марта Стюарт, 1976 рік

Саме в цьому глухому місці і починається історія тієї Марти, в яку ще закохається весь світ. У стрічці головна героїня кокетливо додає, що власноруч пофарбувала весь будинок, поки фоном слідкувала за слуханнями у Вотергейтській справі. Саме в тому будинку вона і започаткувала свій перший успішний бізнес – кейтерингову компанію, що працювала на великих святах. Він, до речі, народився з її бажання приймати гостей і всіх пригощати. Поки нова справа приносила гроші і знайомства, заповзятлива Стюарт зробила крок у бік масової публічності – 1982 року вийшла її кулінарна книга Entertaining, яка дала старт цілій низці книг, присвячених її світу "сільської досконалості".

Марта Стюарт, 1980

Наступні 20 років Марта Стюарт була на піку – книги, газетні інтерв'ю, участь у телешоу та навіть свій власний журнал. Перше число Martha Stewart Living вийшло наприкінці 1990 року з початковим накладом 250 000, а у 2002-му тираж досяг цифри понад 2 мільйони примірників. Щоб пояснити такий рівень її популярності автори "Марти" звертаються до нарису письменниці Джоан Дідіон, яка для журнала New Yorker про Стюарт писала: "Вона була не просто супержінкою, а була кожною жінкою. Марта Стюарт перетворила себе на міфологічний образ, в якому кожна бачила ідеальну версію себе, а потім поєднала це з саморозвитком, що виходить за рамки звичних традиційних ролей". У 1999-му вона офіційно стала першою жінкою-мільярдеркою в США.

Проте, що вище ти літаєш, то болючіше потім падати. Сталося таке падіння і з Мартою Стюарт – за вікном був 2002 рік. Телезірку звінуватили у шахрайстві з цінними паперами та подальшому перешкоджанні правосуддю. Слідчі були впевнені що Стюарт 27 грудня 2001 року продала всі акції компанії ImClone Systems після отримання важливої непублічної інформації від свого брокера в Пітера Бакановича, що допомогло їй уникнути збитків у розмірі 45 673 доларів США. Ця справа привернула пильну увагу ЗМІ та громадськості, а фанати Марти Стюарт буквально в один момент почали її публічно цькувати. У березні 2004 року американку було визнано винною та засуджено до п'яти місяців ув'язнення у федеральній виправній установі. В стрічці цьому епізоду в біографії Марти приділено багато уваги – автори за допомогою ілюстрацій показали цей шлях Марти Стюарт – королеви, яка опинилася за гратами десь у Західній Вірджинії, але змогла знайти в собі сили почати життя наново.

Акції корпорації Марти Стюарт впали, на небосхилі з'явилися нові зірки, але навіть тут підприємлива домогосподарка зуміла привернути до себе увагу. 30 березня 2015 року вона з'явилася в ролі одного з підсмажувачів у The Comedy Central Roast of Justin Bieber, де почула у власну адресу купу жартів на грані, але й відповіла сама. Зі сцени на той момент 74-річна зірка жартувала і про свій вік, і про часи у тюрмі, захопивши своєю відвертістю та щирістю молоде покоління. Соціальні мережі тоді вибухнули – нова аудиторія познайомилася з тією, яку слухали мільйони ще до ери Інстаграма та Тік-Току.

The Comedy Central Roast of Justin Bieber, 2015

Саме Марта стала першопрохідницею в тому, що стати зіркою може будь-хто, навіть домогосподарка з Коннектикуту – головне вірити в себе і не забувати насолоджувати життям. Останньому нам точно варто у неї повчитися.

Популярне на VOGUE