А що як покоління X — насправді найкрутіше у сучасній культурі?
Британська журналістка й авторка Vogue Дейзі Джонс розмірковує, чому покоління X — найкрутіше покоління з усіх. Вона порівнює їх із мілленіалами та зумерами й доходить до висновку, що саме генерація Х створила все, чим ми захоплюємось сьогодні.
Мені дев’ять років. Моя мама — їй тоді трохи за двадцять — пилотяжить у вітальні під My Favourite Game гурту The Cardigans, який гримить на повну гучність. З кожним ударом барабана вона спрямовує насадку в новий кут кімнати, боса, в джинсах із заниженою талією. Я сиджу на дивані й спостерігаю за нею без емоцій. Цю пісню я завжди асоціюватиму з цією сценою: сонячне світло крізь відчинене вікно, вокал на максимумі й великий CD-програвач зі стереодинаміками, що тремтять від баса.

Я народилася в 1990-х, тож офіційно належу до мілленіалів. Але виховувала мене мама з покоління X. Тому з дитинства мене оточувала саме ця культура. У нашій квартирі була повна полиця дисків: Pixies, PJ Harvey, Placebo. Фільми, якими я згодом захопилася, теж були звідти: "Перерване життя", "Занепалі янголи", "Біжи, Лоло, біжи", "Хакери". З часом я прочитала "Американського психопата" Бретта Істона Елліса, "Націю Прозаку" Елізабет Вурцель, книжки Ірвіна Велша. І зрозуміла: я народилася щонайменше на п’ятнадцять років пізніше, ніж варто було. І тепер моє життя — це Instagram, ASOS і кур’єри, а не мікстейпи, касетники та ненависть до роботи в офісі, як у 1990-х.

Останні роки війна поколінь стала доволі агресивною. Покоління Z знущається з мілленіалів, бо вони "крінж". Мілленіали критикують покоління Z за надмірне пуританство. Усі разом — кепкують з бумерів. Але про покоління X, народжених між 1965 і 1980 роками, говорять рідко. Хоч це мовчання вже саме стало штампом. І поки всі сперечаються, хто був найстильнішим і найвлучніше відчував момент, стає очевидно: можливо, найкрутішими завжди були ті, хто не намагався бути в центрі уваги.
Так, покоління X теж має свої недоліки. Дехто з них досі згадує ту одну рейв-вечірку 1989 року, ніби вона відбулася вчора. Багато хто з них не помічає, як на їхню байдужість і цинізм вплинула власна соціальна безпека. Але якщо подумати — скільки по-справжньому культових людей належать до цього покоління? Хлоя Севіньї, Александр Макквін, Вайнона Райдер, Наомі Кемпбелл, Кейт Мосс. Вони сформували культуру, яку згодом перейняли всі. Мілленіали й зумери лише продовжують те, що вже було створено: зін-культуру, естетику riot grrrl, музику 1990-х, кіно Софії Копполи та Девіда Лінча, настрій Britpop, добу MTV.

Мода покоління X сьогодні повертається у повному обсязі. Молодь вдягається так, ніби на вулиці 2002 рік. Широкі джинси, футболки поверх лонгслівів, сукні-комбінації, потворне взуття. Але все це — ще тодішній стиль покоління X. Так, штани-кльош існували задовго до 1990-х, але саме тоді вони стали мейнстримом. Коли я переглядаю старі серії "Справжні домогосподарки Нью-Йорка" (а роблю я це регулярно), думаю: ці жінки справді знали, як одягатися. Чоботи до коліна в клубі — без жодного сумніву. І головне — вони вміли розслаблятися, не морочилися над 12-кроковими доглядовими процедурами, як заведено тепер.
Так, ділити людей за поколіннями — умовність. Можливо, я маю більше спільного з кимось на три роки молодшим, хто вже вважається Gen Z, ніж із мілленіалом, якому сорок чотири. Двоє людей одного віку можуть бути зовсім різними. І так, можливо, саме покоління X вигадало зачіску "карен".
І поки мілленіали та покоління Z змагаються за культурну першість, намагаючись з’ясувати, хто менш крінжовий або народився стильнішим, я хочу запропонувати інший погляд. Можливо, ніхто з нас. І можливо, ми ніколи й не були в цій грі. Бо справжня перевага — це не доводити, що ти крутий. А просто бути ним. Саме так і жило покоління X.

За матеріалом vogue.co.uk