До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Замість тисячі слів: про що говорять брошки Мадлен Олбрайт

Дамам у політиці складно й легко водночас виявити власну індивідуальність, характер і силу духу. Найстриманіші костюми й політкоректну броню завжди можна присипати "перцем" у вигляді аксесуарів.

Мадлен Олбрайт

Однією з найзнаменитіших жінок у політиці, яка робила сильні заяви, не використовуючи слів, вважається сьогоднішня (15 травня) іменинниця Мадлен Олбрайт, колишній Держсекретар США (її призначив на посаду державного секретаря США в 1997 році президент Білл Клінтон). Її легендарні брошки щоразу являли собою невербальне послання співрозмовникові, символічні заяви світу або ж повноцінну позицію Білого Дому. "Ви думаєте, що глави держав провадять тільки серйозні розмови, але насправді вони часто починаються з погоди або "мені дуже подобається ваша краватка", — запевняє власниця найзнаменитішої колекції брошок.

Реклама
Мадлен Олбрайт

Серед кількох книг авторства Олбрайт є "Читайте мої брошки: історії з дипломатичної скриньки", видана у 2009 році. Її прикрасам також була присвячена виставка в Музеї сучасного мистецтва й дизайну в Нью-Йорку (2009—2010 рр.), де було виставлено приблизно 200 брошок. Куратор експозиції Девід Макфедден тоді зазначив: "Цінності прикрасам надає не те, що їх створили художники чи ювеліри (їхні імена здебільшого невідомі), а те, що їх вибрала держсекретар, і те, як вона їх використала". До речі, серед брошок майже немає дорогих речей, Мадлен віддає перевагу вінтажним брошкам. По суті, колишній держсекретар стала першою жінкою в політиці, яка перетворила прикраси на комунікативний інструмент.

Мадлен Олбрайт

А все почалося в 1993 році, відразу після війни в Перській затоці. "Цього б ніколи не сталося, якби не Саддам Хусейн", — написала Мадлен у своїй книзі "Читайте мої брошки: історії з дипломатичної скриньки". "Тоді Сполучені Штати наполягали на резолюціях, які санкціонують Ірак. Це був жахливий час, доводилося говорити про Саддама Хусейна щодня, оскільки він вдерся в Кувейт. Контрольовані урядом іракські ЗМІ тоді порівняли мене з "неперевершеною змією". У мене якраз була брошка зі змією, тож я просто наділа її на наступну зустріч стосовно Іраку. Коли преса запитала мене про це, я подумала: "О, ну, це принаймні весело". Я була єдиною жінкою в Раді Безпеки (Мадлен була представником при ООН упродовж 1993—1997 років. У 1993 році Білл Клінтон, що переміг на президентських виборах, призначив її постійним представником США при ООН і членом свого кабінету), і просто вирішила додати трохи біжутерії".

Брошка, з якої почалася колекція Мадлен Олбрайт

Друга знакова брошка Мадлен — синій птах з піднятою головою. 24 лютого 1996 року голова птиці була в жалобі, саме в цей день кубинські льотчики-винищувачі збили два беззбройні цивільні літаки над міжнародними водами між Кубою й Флоридою. Троє американських громадян і один кубинець загинули. На пресконференції Олбрайт засудила як злочин, так і злочинців: "Зазвичай я віддаю перевагу ввічливим розмовам, але бувають моменти, коли підійдуть тільки прості висловлювання".

Мадлен Олбрайт

Брошки Олбрайт в її політичному житті завжди були особистим способом розмови без слів. Згодом журналісти й світові лідери навчилися читати "вінтажні" знаки (Мадлен часто купувала свої прикраси саме на блошиних і вінтажних ринках). "Як з’ясувалося, випадків, щоб сигналізувати про свої почуття було більш ніж достатньо", — говорить Олбрайт. "В добрі дні я носила квіти, метелики й повітряні кульки, у погані — всі різновиди жуків і м’ясоїдних тварин. Я бачила в цьому додатковий спосіб висловити своє ставлення".

Брошку у вигляді жука (Iradj Moini, 1997) Олбрайт наділа на офіційну зустріч із російськими представниками після того, як у залі засідань американські спецслужби знайшли "жучок". А ось брошку з Мікі Маусом Мадлен використала щоб порівняти те, що відбувається, з мишачою метушнею. Краб з войовничими клешнями свідчив про негативне ставлення США. Якщо Олбрайт хотіла дати зрозуміти про різко негативне ставлення, то приколювала осу — відсилання до девізу Мохаммеда Алі: "Пурхайте, як метелик, жаліть, як бджола".

Мадлен Олбрайт і Ясір Арафат

"У мене була стрілка, подібна до ракети, і коли тривали переговори з Росією про протиракетну оборону, російський міністр закордонних справ запитав: "Це один з ваших ракетних перехоплювачів, які ви носите?". І я відповіла: "Так. Ми робимо їх дуже маленькими, тож ліпше домовляймося".

Про те, що переговори затягнулися, завжди можна було зрозуміти за равликом, приколеним до жакета Олбрайт. Для переговорів з північнокорейським лідером Кім Чен Іром Мадлен вибрала нескромних розмірів американський прапор. А для зустрічі з президентом Південної Африки Нельсоном Манделою підготувала брошку у вигляді зебри — символу африканського континенту.

Мадлен Олбрайт і Нельсон Мандела

Є й брошка, що має не таємний, а проте дуже особистий сенс — це "Розрив скляної стелі". Прикрасу створив у 1997 році американський художник Вівіан Шімояма. Шматочки розбитого скла символізували "скляну стелю" (як відповідь на вираз "Досягти своєї стелі"), розбиту в ту мить, коли Мадлен стала першою жінкою, яку призначили на посаду Держсекретаря.

Мадлен Олбрайт

Текст: Анастасія Яворська

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.