КУПИТИ КВИТКИ

Мадленка Пруста: як крихітні тістечка з кількох інгредієнтів стали однією з найпотужніших метафор світової літератури

Мадленка Пруста: як крихітні тістечка з кількох інгредієнтів стали однією з найпотужніших метафор світової літератури, розповідає культурна менеджерка, журналістка Богдана Неборак

Знаєте цей стан: особливі запах і смак миттю переносять в час і простір, де було щасливо, радісно, спокійно? La madeleine de Proust — це чинник, який вмикає мимовільні спогади, й образ з роману "У пошуках втраченого часу" французького модерніста Марселя Прута. Герой їсть печиво з чаєм і згадує дитинство, у якому теж було таке ж печиво — і все, пригадування не спинити. "Мадленка" запускає ностальгію і водночас служить творчим імпульсом, дарує самозанурення.

Реклама.

Я маю кілька особистих мадленок. Одна з них — запах цикорію, який пила моя бабця. Дитиною я теж страшенно хотіла цього особливого дорослого напою, який цікавив мене більше, ніж кава. В часи ковідного локдауну я випадково зрозуміла, що цей напій, який я не куштувала вже багато років — капсула часу. Я пʼю його й переношуся в дитинство, де книжки були цікаві й нескінченні, а сповіщення на телефоні не відволікали від життя.

Прустова мадленка — могутня метафора, бо показує, як багато заховано всередині нас самих. Вражає те, що ми ніколи не знаємо, де її зустрінемо, і що буде "мадленкою" для інших. Також мені дуже подобається те, що пригадуванням і його інтенсивністю ми не можемо керувати, а лише приймати цей стан, досліджувати й використовувати його. У цьому є небезпека, але є і трепет перед відкриттям.

Ми знаємо мадленки як бісквітні тістечка-мушельки (так-так, для них потрібна спеціальна форма), однак у перших рукописах Пруста, які збереглися, фігурують інші тістечка невигадливої форми. Далі – фрагмент про мадленки з роману Марселя Пруста в перекладі українською Анатоля Перепаді.

"Прибитий понурим сьогоднішнім днем і заповіддю невесело­го завтра, я машинально підніс до вуст ложечку чаю, в якому роз­мочив шматочок мадленки. Та тільки-но чай з розкришеним тіс­течком торкнувся мого піднебіння, я здригнувсь, відчувши, ніби в мені діється щось незвичайне. Якесь окремішнє, невмотивоване раювання наринуло на мене. Мене вже не обходили зрадливість долі, її дрібні напасті, швидкоплинність нашого життя, я, ніби за­палавши коханням, наповнився якоюсь коштовною есенцією, точніше есенція ця була не в мені, я сам був цією есенцією. Я пе­рестав почувати себе пересічністю, нікчемою, простим смертним.

Звідки взялася ця всесильна радість? Я відчував — між нею та смаком чаю з тістечком існує якийсь зв’язок, але радість набага­то перевищувала цю втіху, вона була з іншого джерела. То звід­ки ж вона взялася? Що означає? Як її втримати? Я роблю другий ковток але він не додає нічого нового, третій — ще менше. Час зупинитися, напій уже не той. Ясно, що істина не в ньому, а в ме­ні".

– Марсель Пруст "У пошуках втраченого часу. Том 1. На Сваннову сторону"

Мадленки — таки французька штучка. Про мадленки готелю "Рітц" у Парижі ходять легенди — й недарма. Щороку їхній шеф-кухар пропонує нову мадленку на Різдво. Цьогоріч вона з гірким шоколадом та солодкими грушами всередині, у глазурі з білого шоколаду… Ох! Кілька разів на рік, лише на великі свята, шеф придумує нові мадленки.

А почалося все не так і давно, маестро Франсуа Пере, один з найвідоміших шеф-кухарів сучасності, який славиться своїми десертами, приєднався до команди ресторану при "Рітц" у 2016 і перевинайшов те, як можуть виглядати ласощі в культовому місці Парижа. Ось де варто спробувати мадленку-мушельку. Особливо в час Різдва!

Створити це диво ностальгії з ароматами вершкового масла й ванілі можна на власній кухні. Не гарантую вам таку, як у "Рітц", але вона точно доповнить вечір удома за горнятком чаю чи келихом ігристого, а ще ви добряче вразите друзів, якщо напечете порцію й візьмете з собою в гості. З особливого вам знадобляться хіба що форми!

На все про все — дві години очікування й хвилин 15 вашої уваги. Скоріш за все, інгредієнти вже є на вашій кухні.

Інгредієнти

тісто:

  • 100 г масла
  • цедра одного лимона
  • 80 г коричневого цукру
  • 2 яйця
  • 100 г борошна
  • чайна ложка розпушувача
  • ванільна есенція чи пакетик ванільного цукру

глазур:

  • 100 г цукру-пудри
  • 2 чайні ложки лимонного соку

Приготування

Починаємо з цедри. Натріть її й змішайте з цукром та дрібкою солі. Додайте 2 яйця, замішайте віничком до однорідності. Додайте борошно з розпушувачем, змішайте до однорідності. Додайте розтоплене вершкове масло й знову замішайте. Тісто буде доволі рідким, схожим за консистенцією на сметану. Поставте тісто в холодильник принаймні на півтори години.

Розігрійте духовку до 200 С. Змастіть форми для мадленок мʼяким маслом, викладіть тісто на третину обʼєму форми.

Випікайте мадленки 10-12 хвилин.

Готові мадленки заглазуруйте: змішайте цукор-пудру з лимонним соком і змастіть тістечка кухонним пензликом.

Заглазуровані мадленки поставте ще на 2 хвилини в духовку, аби глазур затвердла.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.