Французькі канікули: 10 місць Парижа, які варто побачити хоча б раз у житті
Париж назавжди залишиться містом, про яке співав Моріс Шевальє 1939 року. Від Гранд-опери до Нотр-Дам де Парі. Ці пам'ятники архітектури є символами історії міста. Гід найкрасивішими місцями Парижа, які варто побачити хоча б раз у житті, – нижче.
Знадобилося 665 сходинок, більше 1000 футів заліза, два роки, два місяці і п'ять днів будівництва, щоб цього року Залізна леді Парижа відсвяткувала свій 130 день народження. Ейфелеву вежу щорічно відвідують сім мільйонів людей, це чотири людини в секунду. Відкрита 1889 року для експозиції Universelle, вежа ледве уникла руйнування 1910-го. Народжена стараннями Гюстава Ейфеля, Еміля Нуг'є, Моріса Кешлена і Стівена Совестра, 2019 року вежа зустріла шеф-кухарів із зірками Мішлен, Фредеріка Антона і Тьєррі Маркса.
Гордо височіє над Сеною цей готичний палац, що є яскравим прикладом архітектури XIV століття. Колись він належав королівській родині, під час Французької революції палац перетворили у в'язницю, а її найвідомішим в'язнем стала Марія-Антуанетта. Можна навіть відвідати точну копію камери, в якій вона провела два місяці перед стратою за зраду.
Жан-Франсуа Шальгрен надихався Тріумфальною аркою Тіта в Римі, щоб побудувати Тріумфальну арку в Парижі 1806 року. Арка стоїть на перетині 12-ти проспектів, спроектованих бароном Османом. Відкритий 1836 року пам'ятник архітектури відомий тим, що в ньому зберігаються останки невідомого солдата, який загинув під час Першої світової війни. На згадку про солдата там щовечора горить вогонь, а на терасі відкривається панорамний вид на Париж.
З 1875 року сцену опери поділяють зірки, артисти і виняткові голоси. За наказом Наполеона III будівлю спроектував у стилі Другої імперії архітектор Шарль Гарньє. Вона є сумішшю декоративних арабеск, скульптур, позолоти і мозаїки. Великі мармурові сходи прикрашені старовинними ліхтарями і бронзою – видовище, яке варто побачити хоча б раз у житті.
За два кроки від Люксембурзького саду розміщений один з найбільших пам'ятників Парижа, натхненний римським Пантеоном. Будівля у стилі неокласицизму хвалиться куполом заввишки 272 фути, фронтоном від Давида д'Анже і маятником Фуко. Обов'язковий для відвідин склеп, у якому покояться Віктор Гюго, Олександр Дюма і Симона Вейль.
237 сходинок варті того, щоб дістатися до базиліки Сакре-Кер на Монмартрі, розміщеної на висоті 427 футів над Парижем. Поль Ебаді надихався собором Святої Софії у Стамбулі перед тим, як почати будівництво базиліки 1875 року. Базиліка стає білою завдяки особливому каменю, який чудом світлішає, коли перебуває під дощем.
Площа музею становить 782 913 квадратні метри. Лувр – найбільший музей мистецтва і старожитностей у світі. Під пірамідою Бей Юйміна "живуть" Мона Ліза, Венера Мілоська й інші колекції творів мистецтва з часів Середньовіччя і до 1848 року. Відкрита 4 березня 1988 року Франсуа Міттераном споруда зі скла є невід'ємною частиною репутації Лувра на міжнародній сцені.
Символічний пам'ятник XX століття, Центр Жоржа Помпіду, відкрили всього 42 роки тому, 31 січня 1977 року. Придуманий архітекторами Ренцо Піано, Джаньфранко Франкіні і Річардом Роджерсом (всі є лауреатами престижної премії Прітцкера), музей має гармонійний вигляд з будь-якими виставками, чи то сучасне мистецтво, кіно, чи дизайн. Бібліотека Кандинського заслуговує на окрему увагу, адже в ній зібрана значна колекція книг про мистецтво, приватних архівів і рукописів. В Atelier Brancusi слід заглянути за порцією дивовижних скульптур.
Саме завдяки дизайнеру Гаї Ауленті, колишній вокзал Gare d'Orsay став музеєм 1986 року. Його стіни і стелі викладені грубим каменем, а купол відомий своїм гігантським розміром і відполірованим виглядом. Усередині стіни музею прикрашають полотна таких знаменитих імпресіоністів, як Клода Моне, Поля Сезанна і Огюста Ренуара.
Собору було 856 років, коли він згорів у пожежі, – це одна з найбільш історичних пам'яток французької архітектури. Віктор Гюго присвятив собору книгу, Папа Пій II благословив тут Наполеона I, а король Генріх IV одружився тут на Маргариті де Валуа 1572 року. Стільки подій відбулося у найбільш відвідуваному релігійному пам'ятнику Франції (13 мільйонів осіб на рік). Ми сподіваємося, що він відкриється через 5 років. Фасад спроектований Гійомом Овернським і залишається недоторканим.