20 джазових треків, які має почути кожен
24 червня у Львові почався додгожданний джазовий фестиваль Leopolis Jazz Fest. В честь цього редакція Vogue.ua попросила Олексія Когана, арт-директора фестивалю Leopolis Jazz Fest, скласти джазовий плейлист. У списку Олексія музика, яка прозвучала на сцені Leopolis Jazz Fest за 10 років існування фестивалю.
"Ми й далі готуємося до X Leopolis Jazz Fest і за ці роки вже є що згадати, — каже Олексій Коган. — Адже на фестивалі виступила неймовірна кількість приголомшливих музикантів. Сьогодні хочу згадати найцікавіші п’єси, на мій погляд, наших хедлайнерів. Присвячую цей плейлист десяти рокам джазу на фестивалі Leopolis Jazz Fest: це було, є і буде".
Почнемо з біг-бенду. Нам дуже пощастило, що на фестивалі виступав знаменитий Big Phat Band Гордона Гудвіна. Він робив щось неймовірне: приголомшливий біг-бенд, свінг, відчуття справжнього свята. Пропоную послухати "Carol of the Bells". Попри те, що фестиваль відбувається влітку, музиканти виконали різдвяну пісню. Зізнаюся, це я дуже просив внести її до програми.
Дуже приємно й сумно водночас, що останній великий виступ Чарлі Гейдена відбувся на фестивалі у Львові. Він грав з Quartet West. Коли Гейден виконував "Blue In Green", я пам’ятаю, як багато хто в залі плакав.
Дуже здорово, що на фестивалі виступила Кассандра Вілсон і, думаю, що в її виконанні потрібно послухати версію пісні "Fragile" (Sting). Крихкості вам у цьому житті, постарайтеся її зберегти й бути людьми навіть під час таких негараздів, які спіткали весь світ.
Авішая Коена дуже люблять слухачі й це зрозуміло. Я пам’ятаю, як люди сприймали його концерт з оркестром "INSO-Львів", диригент — Крістіан Шуман. І послухаймо старовинну пісню, якої Авішая навчила співати його мама — "Puncha Puncha".
Цінителям рекомендую послухати також фестивальну версію "Puncha Puncha". Вона нижче, трек починається на 6 хвилині 24 секунді.
Хочу згадати подію, коли на Сцену ім. Е. Рознера вийшла така кількість українців. У 2017 році разом з Lars Danielsson Group Liberetto III, крім складу оркестру "INSO-Львів", виступив саксофоніст Артем Менделенко й співачка Лаура Марті. Ларс Данієльссон і його партнери відзначили блискучу гру Артема Менделенка, який зіграв п’єсу "Libera me" з реквієму французького композитора Габрієля Форе. А послухаємо ми інструментальну п’єсу "Granada", яка стала піснею завдяки українському тексту Лаури Марті. Музика Ларса Данієльссона.
Snarky Puppy порвали публіку, кумири молодих виконавців. На мій погляд, найкраща п’єса, яка допоможе зберегти фестивальний настрій, — "Like A Light".
Думаю, потрібно згадати виступ Рона Картера. Це було на першому фестивалі з Малгрю Міллером, якого вже немає серед живих, світла йому пам’ять. Послухаймо у виконанні Рона Картера "My Funny Valentine".
Ніколи не забуду, як квартет Бренфорда Марсаліса разом з Куртом Еллінгом виконав пісню "Practical Arrangement" (Sting). Це був один з тих моментів істини, коли було чутно в парку, як десь пролітає комаха, — такою була тиша.
Приголомшлива Даян Рівз зі знаменитим гітаристом Ромеро Лубамбо й не менш знаменитим піаністом Пітером Мартіном — неймовірний склад! Послухаємо відому пісню "Tango", від якої публіка на фестивалі була в захваті.
Із чарівною Ді (Ді Ді Бріджвотер) мене познайомив мій дядько в Києві на концерті оркестру Теда Джонса-Мела Луїса. У цьому оркестрі тоді працював перший чоловік Ді — трубач Сесіл Бріджвотер. Мені було тоді 15 років, а Ді Ді — майже 20 і вона приїхала до Києва солісткою оркестру й була вагітна.
У 2007 році я був у Чикаго на закритому концерті, присвяченому Теду Джонсу, спасибі Марті Фаріон — моїй подрузі із Чикаго (дістала для мене квиток на цей блискучий концерт). Для мене було сюрпризом, що в оркестрі було багато музикантів, які ще 1972 року відвідали Київ. Це неймовірно через таку кількість років. Я підійшов до Ді Ді після концерту й нагадав історію нашого знайомства. Вона відповіла: "Алексе, я тебе дуже люблю, але навіщо ти нагадуєш, скільки мені років?". Потім цю історію ми згадували вже у Львові. Ді Ді багато років прожила в Парижі й сьогодні нехай прозвучить "Les Feuilles Mortes / Autumn Leaves".
Торік на фестивалі виступила королева — Даяна Кролл. Я їй сказав, що вона в мене завжди буде пов’язана з піснею "When I Look In Your Eyes" — вершиною жіночності, краси музики й тексту.
Чарівна, неповторна, непередбачувана й весела Есперанса Сполдінг. Я пам’ятаю, як після концерту вона мене обіймала посеред львівської вулиці й кричала: "Я хочу хачапурі". І як Вадо Арзуманян рано вранці, коли ще була закрита "Шампанерія X&X", викликав кухаря, зробив хачапурі та з кур’єром надіслав Есперансі. В автобус до аеропорту вона сідала задоволена і з хачапурі. Послухаємо Есперансу Сполдінг "Radio Song".
На будь-якому нашому фестивалі завжди були концерти, на яких люди танцювали. І один з таких концертів — виступ Рішара Бона. Слухаємо "Indiscretions & Please Do not Stop". Упевнений, що ви і співатимете, і танцюватимете разом з Рішаром Боном.
Німецький музикант Тіль Бреннер дуже здорово виступив на фестивалі, і він, між іншим, ще й автор прекрасних світлин. Він приїхав з камерою Leica, яка миттєво зацікавила Чарлі Гейдена і яку він відразу захотів купити. Згадаймо, як Тіль Бреннер грає тему кохання з дуже гарного романтичного фільму "Новий кінотеатр „Парадізо"".
Думаю, найоптимістичніша п’єса Боббі Макферріна "Bang! Zoom ". Я її жартома називаю "Весняним таночком" і вона в мене завжди асоціюється з підготовкою до фестивалю Leopolis Jazz.
Я ніколи не забуду, що відбувалося, коли музиканти Chick Corea Elektric Band вийшли вперед і вишикувалися в одну лінію на сцені фестивалю: піаніст Чік Коріа, альт-саксофоніст Ерік Марієнтал, гітарист Френк Гамбале, бас-гітарист Джон Патітуччі (а за барабанами був Дейв Векл) і зіграли свою абсолютно фантастичну "Got a Match?".
Скромний, неповторний, вишуканий Чарльз Ллойд виступив на фестивалі зі своїм квартетом у 2014 році. А зараз послухаємо знамениту поппісню "You Are So Beautiful" з участю Нори Джонс (яка поки ще не виступала на фестивалі).
Легендарний британський гітарист Джон Маклафлін приїздив на другий фестиваль з квартетом 4th Dimension. Пропоную вам послухати фрагмент його нового альбому "Is That So" — п’єсу "Kabir".
Дуже різний канадський музикант Джино Ваннеллі. Ніколи не забуду, коли він співав свої гіти й перші двадцять рядів у залі, звісно, його шанувальників, губами повторювали тексти пісень. Послухаємо гарну п’єсу іспанською мовою "Tierras De Amores Y Sombras" (земля любові й тіней).
Зазираючи в майбутнє, у 2021 році ми все-таки чекаємо на Ібрагіма Маалуфа й дуже сподіваюся, що він зіграє у Львові "Una Rosa Blanca" (вирощую білу троянду) — це рядок з поезії видатного кубинського поета Хосе Марті. І в цій п’єсі, до речі, можна почути голос американського президента Барака Обами, який приїхав на Кубу, відкрив залізну завісу й звернувся до кубинського народу на площі свободи. І він процитував рядки Хосе Марті.