До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

"Знання про ВІЛ рятують життя": українські зірки спорту, шоубізнесу та моди розповідають про власний досвід тестування на ВІЛ

Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається 35-й рік поспіль. Започаткований 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, Всесвітній день боротьби зі СНІДом має звернути увагу суспільства на цю проблему. Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних. При цьому напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну наша країна демонструвала надзвичайний прогрес у боротьбі з епідемією. Проте кожна третя ВІЛ-позитивна людина або не знала свій ВІЛ-статус, або залишилася поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримувала лікування (АРВ-терапію).

Реклама

1 грудня, у Всесвітній день боротьби з ВІЛ, найбільша пацієнтська організація БО "100% Життя" запустила освітню кампанію "Знання про ВІЛ рятують життя". Відсьогодні в соціальних мережах, на телебаченні, на стримінгових платформах стартує показ роликів, в яких знялися дизайнер одягу Іван Фролов, телеведуча Олена Кравець, лідерка гурту Onuka Ната Жижченко, олімпійський чемпіон Жан Беленюк та блогер Олег Машуковський.

Метою проєкту "Знання про ВІЛ рятують життя" є привернення уваги українців до важливості регулярного тестування на ВІЛ, застосування доконтактної профілактики та нагадування, що це хронічне захворювання, із яким можна мати повноцінне життя: народжувати здорових дітей, кохати, будувати кар'єру тощо. Єдиною умовою повноцінного життя є регулярне приймання препаратів.

"Понад двадцять років тому я почав приймати АРВ-терапію. Сьогодні я живу, маю родину, керую найбільшою пацієнтською організацією саме завдяки лікам. За двадцять років змінилось багато: сьогодні ВІЛ — це кероване хронічне захворювання, яке не обмежує вас у прагненні досягати власних цілей. Єдине, що обмежує — це незнання. Коли ви не знаєте про хворобу, ви дозволяєте їй керувати власним життям. Тому цей проєкт — це нагадування, що навіть в умовах повномасштабної війни ми маємо можливість дбати про власне здоров’я та здоров’я близьких", — каже Дмитро Шерембей, голова БО "100% Життя".

Герої роликів розповіли про досвід тестування на ВІЛ, переживання щодо обізнаності українців у цій тематиці та закликали турбуватись про своє здоров`я.

Іван Фролов сказав, що освіченість та регулярне тестування є головними інструментами захисту від вірусу: "Я постійно тестуюсь на ВІЛ, адже це питання не тільки мого здоров`я. Важливо також говорити про те, що ВІЛ — це не вирок, з ним можна жити нормальне життя, якщо вчасно його виявити та приймати медикаменти".

Також він зауважив, що тема ВІЛ стає більш актуальною і гострою через війну. Люди частіше контактують з кров'ю інших на фронті, під час рятувальних робіт тощо і ризик інфікування різними захворюваннями підвищується, зокрема і ВІЛ. Тому так важливо знати свій ВІЛ-статус і в разі потреби приймати ліки.

Олена Кравець у коментарі поділилась, що робила останній тест на ВІЛ, коли була вагітною двійнею. "На жаль, я не належу до типу людей, які регулярно роблять тест на ВІЛ, але я розумію, що це треба робити. Цей проєкт змушує задуматись мене про важливість регулярного тестування, адже це стосується не тільки моєї безпеки, а й безпеки близьких. Я сподіваюсь, це змусить задуматись і нашу авдиторію", — розповіла вона. На запитання, що б вона робила у разі виявлення ВІЛ у близьких та чи є у неї страх перед вірусом, Олена відповіла, що ВІЛ не є таким страшним, як нам часто здається. Треба просто опанувати себе та зануритись у дослідження варіантів підтримки здоров`я.

Солістка гурту Onuka Наталя Жижченко розповіла, що попри обізнаність суспільства щодо теми ВІЛ та доступність інформації в ЗМІ, у сучасної людини немає повного та коректного розуміння вірусу. Більшість досі сприймає статус ВІЛ-позитивного як вирок. Також вона поділилась досвідом тестування на ВІЛ: "Колись я була донором і, згідно з процедурою, здавала кров для тестування на ВІЛ. Можу сказати, що це був неприємний досвід. Доки очікувала на результати тестування, я ледь не зомліла через атмосферу в лікарні. Я отримала негативний результат, однак всю процедуру пам'ятаю досі, хоча з того часу пройшло приблизно 15 років. Я сподіваюсь, зараз ситуація із тестуванням і підходом до людей, які здають свою кров, змінилась. Бо я часто спостерігаю, що медицина розвивається швидше, ніж наше уявлення про хворобу".

Проєкт реалізував кліпмейкер та режисер Юрій Двіжон у партнерстві із пацієнтською організацією БО "100% Життя". Окрім однохвилинних відеороликів, Юрій презентував режисерську версію відео з інтерв’ю, в якому зірки діляться відвертими історіями зі свого життя на тему ВІЛ.

"Я відчуваю соціальну відповідальність як режисер та людина, яка може спілкуватись із величезною авдиторією через свої роботи. Мені хочеться, щоб, попри всі події, Україна була прогресивною та толерантною країною. Цього року я зрозумів, що крім теми ЛГБТ у своїх відео, мені також цікава тема ВІЛ. Поштовхом до цього стали розмови про вірус із друзями та близькими, які, на жаль, не всі добре обізнані в базових питаннях цієї теми", — прокоментував Юрій свою участь в проєкті "Знання про ВІЛ рятують життя".

БО "100% Життя" — найбільша пацієнтська організація, яка понад 20 років допомагає людям із ВІЛ і працює у кожному регіоні України. Знайти найближчий до вас пункт тестування або замовити оральний тест на ВІЛ додому поштою можна на сайті prozdorovia.in.ua.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.