До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Хто такий Святий Миколай

Пухнастий сніг м’яко лягає на землю, кімнату наповнив аромат мандаринок, усі метушаться і розгортають подарунки – Миколай прийшов! Свято, яке з нами з дитинства, та віра в диво, що не покидає нас, дорослих – це все заслуга Святого Миколая. Розповідаємо про нього більше.

Постер зі святим Миколаєм, 1895 рік, Нью-Йорк
Постер зі святим Миколаєм, 1895 рік, Нью-Йорк

Реклама

Цілком реальний Миколай

Cвятий Миколай був не лише покровителем дітей, він також захищав мандрівників у дорозі та знедолених людей. Цікаво, що його постать — цілком реальна.

Жив чоловік, який потім став всесвітньо відомим Святим Миколаєм, у другій половині III століття. За переказами, народився він у місті Патари (Туреччина) у сім'ї правовірних християн. Від раннього дитинства хлопчик відрізнявся особливою чуйністю та любов'ю до інших людей, роздавав убогим монети, допомагав словом і ділом. Коли Святий Миколай виріс, почав вести доволі аскетичний спосіб життя. Він переїхав до міста Мира, щоб там присвятити себе наукам, але життя склалося в нього зовсім по-іншому. Його дядько, який був єпископом, висвятив племінника у священники. Коли хлопцеві виповнилося 18 років, його заможні батьки померли. А Миколай отримав від них у спадок чималі статки, які майже всі роздав бідним.

Чому Миколай святий

Чоловік дуже опікувався бідними, особливо дітьми. Час від часу приносив до будинків нужденних їжу, теплі речі, іграшки. Але робив добрі справи переважно вночі, щоб залишатися анонімним. Та минав час, і містяни все ж здогадалися, хто так турбується про них.

Щоб віддячити Миколаєві, вони обрали його своїм єпископом. У 325 році він навіть відвідав Перший Вселенський Собор, який проходив у Нікеї. За своє життя Святий зробив чимало добрих справ. Він не лише допомагав їжею та іграшками, але й визволяв полонених, рятував тих, кого невинно засудили до смертної кари та допомагав нужденним. Святий Миколай безмірно любив людей і прагнув допомогти кожному. Навіть після смерті, за легендою, він продовжував творити добро, адже його мощі зцілювали немічних і хворих.

Традиції

Головною традицією, що передує Дню Святого Миколая є написання малечею листів до Чудотворця. В листах дітки натхненно описують свої бажання, сумлінно створюють довжелезні списки з подарунків, які прагнуть отримати. Так трапилось, на жаль, що сьогодні українські діти, окрім звичних солодощів та іграшок, просять у Святого миру та перемоги для нашої країни.

Дарування подарунків пов'язане з однією легендою. Розповідають, що якось Миколай допоміг трьом бідним дівчатам, які не мали приданого, щоб вийти заміж. Святий вночі тихцем пробрався через вікно до оселі родини і підкинув три мішечки із золотими монетами, щоб кожна з дівчат могла купити собі на них придане. Існує ще одна версія — Миколай закинув мішечки через димар, тому що вікна були зачинені. Мішечки розв'язалися, а монети потрапили в шкарпетки, які сушилися біля каміну. Звідси і пішла європейська традиція класти подарунки у шкарпетки.

В Україні ця традиція наразі не прижилася. Нам Святий Миколай залишає подарунки під подушкою або біля ліжка. Що важливо, слухняні дітки знаходили зранку подарунок, а ті, хто був неслухняним цілий рік, різочку або шматочок вугілля.

Святкова листівка, 1910 рік
Святкова листівка, 1910 рік

Миколай – не Дід Мороз

З приходом на українські землі радянської влади Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, були витіснені та заборонені. Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року, на заміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий рік. Попри всі перипетії та заборони, традиція збереглася і живе донині, оскільки наші бабусі та дідусі продовжували таємно класти під подушку своїм дітлахам подарунки.

Де мешкає український Миколай

Українська резиденція Святого Миколая розташована в мальовничих Карпатах в Національному природному парку "Гуцульщина", тут навіть є його садиба. Сюди приїжджають родини з дітками, щоб відчути дух свят. У багатьох містах і селах теж є резиденції Святого, які розміщують на головних площах на кілька днів. Малеча з батьками навідуються до Миколая, роблять фото і радіють казковому моменту.

Народні прикмети

Існують повір’я, за якими в день пам’яті святителя Миколая Чудотворця не можна сваритися з рідними. Все через те, що сварки в цей день призведуть до того, що весь наступний рік в сім’ї триватимуть негаразди та з’ясування стосунків. Також цього дня забороняється прати, шити чи робити ремонт. Вважається, що така робота притягує негатив в сім’ю і може мати непоправні наслідки.

Якщо на Святого Миколая випадає сніг, то в весною варто очікувати скільки ж і зелені як того дня. Якщо зранку у вікні ви побачили іній, це означає, що наступний рік точно буде врожайним.

Текст: Оксана Багрій

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.