Інтерв'ю з українською саперкою Радмилою Воловецькою

Радмила Воловецька — саперка розмінування територій. Три місяці тому дівчина змінила крісло HR-менеджерки на міношукач й пішла вчитися до Державної спеціальної служби транспорту в Центр розмінування. Вже цього тижня Радмила вирушила на своє перше бойове завдання. В межах ініціативи ювелірного бренду SOVA, який перераховує частину коштів з продажу прикрас на забезпечення двох саперних груп Сил підтримки ЗСУ, хочемо детальніше розповісти її історію.

Радмила Воловецька
Радмила Воловецька

Що спонукало вас стати саперкою?

Я народилася і виросла в Краматорську. Тепер всі без детальних пояснень знають, де знаходиться моє рідне місто. У 2014 році я зіштовхнулася із замінованою територією: міста, ліси та поля Донецької області знаходилися в окупації. Зʼїздити в наш будинок у лісі та прогулятися знайомими стежками було небезпечно, майже всюди були червоні знаки.

Я дуже добре пам'ятаю, як проходила операція в центрі міста по знешкодженню броньованого транспорту. Його залишили "освободители" після втечі. Розмінування виглядало круто, злагоджено та професійно. Не думала, що через стільки років зможу належно оцінити таку роботу. У саперів була дуже складна задача, яку вони виконали. В результаті жодна людина та будівля не постраждали.

Складно передати, яку злобу викликає у мене думка, що навіть після нашої перемоги ці нелюди будуть продовжувати тероризувати, вбивати, забирати можливість вільного та безпечного пересування своїм вибухонебезпечним сміттям, котре залишили та продовжують залишати нам у подарунок. Ще довго будуть страждати люди, діти, тварини, поки наша країна не стане безпечною.

Підрив Каховської ГЕС ускладнив розмінування. Тепер вся територія, котра опинилася під водою, — небезпечна. Міни, снаряди, гранати, касети, бомби змило, вони пливуть, запливають в домівки, на дитячі майданчики, "ховаються" у непередбачуваних місцях та "шукають", кому завдати шкоди та забрати життя.

Сережки "Мегаполіс", каф The Diamond Lines, каблучки Smart & Beautiful, значок My Way

На вашу думку, яку роль сапери наразі відіграють у відновленні України?

Сьогодні Україна є найбільш замінованою країною світу. Саме сапери першими потрапляють в деокуповані населені пункти, очищають вулиці та будівлі від вибухових пристроїв, що не розірвалися. Без допомоги саперів неможливий контрнаступ та звільнення територій. Кожна звільнена територія потребує перевірки на наявність вибухонебезпечних предметів. Перш ніж почати відновлювати інфраструктуру, лікарні, житлові приміщення, освітні заклади та допускати людей до роботи, ми повинні мати впевненість у їхній безпечності.

На Радмилі вибухотехнічний костюм
На Радмилі вибухотехнічний костюм "Яровит", призначений для індивідуального захисту сапера від надлишкового тиску повітряної ударної хвилі вибуху, осколків, впливу тепла і відкритого полум'я. Вага костюма близько 30 кг. Саме такими захисними костюмами будуть забезпечені пікапи для саперних груп Сил підтримки ЗСУ, на які збирає кошти ювелірний дім SOVA в рамках проєкту "Нам тут жити".

Які інсайти ви отримали на навчанні, чого не очікували від цієї справи?

Кожне нове завдання, кожен новий день — це новий урок. З кожним кроком під ногами невідоме, тож перш ніж його зробити, треба подумати: "Це безпечно?" Обережність, пильність та чіткість у дотриманні стандарту — найголовніше, чому нас навчали. Я єдина дівчина на курсі, але навчання для мене пройшло комфортно, впевнена, в роботі буде так само.

На якій території ви б хотіли отримати перше своє бойове завдання? Чому?

Я знала, що вирушаю на південний напрямок ще декілька місяців тому. За час навчання ситуація там ускладнилася, і тому наша присутність стала більш актуальною. Готова працювати у будь-якій області, аби якомога скоріше зробити життя безпечнішим.

Чим ви захоплюєтеся?

На жаль, все, що надихало у звичному житті, більше не працює: зустрічі з близькими, обмін досвідом в роботі та спорті, активний відпочинок, постійний саморозвиток, цілі та досягнення. У мене залишилося багато "галочок", і я збираюсь повернутися до їх виконання після перемоги.

Сережки "Мегаполіс", каф The Diamond Lines, каблучки Smart & Beautiful, значок My Way

Чому вирішили змінити фах?

Раніше я працювала HR-менеджеркою в декількох країнах та керівницею відділу з підбору Донецької дирекції. Я відчула, що можу робити більше і це необхідно для моєї внутрішньої стабільності. Стояти осторонь, чекати, поки інші все зроблять, а потім продовжувати жити, ігноруючи все те руйнування, яке відбулося у нашій країні та у наших серцях, — не для мене.

Завдяки своєму досвіду роботи я побачила актуальність в напрямку розмінування, ознайомилася з інформацією, яку знайшла в інтернеті, зважила свої можливості та оцінила користь, яку зможу принести. Не вагаючись звільнилася за один день та побігла працювати у невідому сферу.

Яка ваша головна мрія зараз?

Моя мрія дуже наївна (на те вона і мрія, а не ціль): хочу, щоб у найближчий час винайшли еліксир довголіття та мати можливість побачити не тільки нашу перемогу, а і те, яка наша країна буде неймовірною після відбудови. Хочу бачити навколо обличчя, котрі не знають, що таке війна на власному досвіді.

Сережки та каблучка "Мегаполіс", каф The Diamond Lines

Які прикраси ви найчастіше носите? Можливо, у вас є якась символічна прикраса-талісман?

Я люблю прикраси, люблю підбирати їх під образ, але зараз ношу тільки ті, що необхідні — сережки, щоб не затягнулися проколи у вухах, та браслет "Азовсталь". Про його символічність знають не тільки в нашій країні, а і за її межами. Особисто для мене це нагадування, що всі ми когось чекаємо вдома живими. Що всі ми хочемо когось обійняти та нарешті поплакати, звільнитися від цього тягаря.

Я розумію, що мирне життя не настане після "якоїсь дати" (котру ми всі дуже-дуже чекаємо), розумію, що нам не один рік працювати, що всі звичні нам сфери постраждали і потребують уваги, але саме розмінування стало для мене напрямком, якому я хочу присвятити свій час та свої сили.

З нагоди дня народження бренду SOVA в період з 12 червня до 12 липня ювелірний Дім SOVA перераховує фонду "Повернись живим" частину коштів з продажу прикрас, аби забезпечити дві саперні групи Сил підтримки ЗСУ. В одній з таких груп буде служити й Радмила. Отримавши транспорт з необхідним забезпеченням, групи розмінування стануть в рази мобільнішими та будуть мати змогу опрацювати більшу площу замінованої території.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.