До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Що треба знати про документальний фільм "Іван і Марта"

В український прокат вийшов фільм знаного документаліста Сергія Буковського "Іван і Марта". Це ніжна історія стосунків літературознавця, публіциста і шістдесятника Івана Дзюби та його дружини Марти. Ми зібрали найцікавіші факти про життя подружжя Дзюбів та створення фільму "Іван і Марта".

"Іван і Марта"

Реклама

Іван і Марта познайомились у Львові у 1962 році на дні народження письменниці Ірини Вільде. Дзюба разом з Іваном Драчем (його Марта у фільмі жартома називає "блідою поганкою") та зірковим поетом-актором Миколою Вінграновським на вечорі читав вірші. Була там ще одна київська знаменитість, з якою всі хотіли познайомитись, — поет Дмитро Павличко. Марта тоді скептично дивилась на "київських хлопців", але чорнявого критика — Івана Дзюбу — запримітила. Він не відходив від неї весь вечір, а після першого побачення уже прийшов свататись.

Іван Дзюба родом з Донбасу, його дитинство минуло у степах та на териконах Оленівських Кар’єрів. Політика в регіоні тоді панувала відверто русифікаторська, і Дзюба потім згадував, що й сам піддався їй, бо не мав "імунітету проти такої масової інтоксикації". До 17 років він говорив російською, а потім все змінилось: "Приходить час — і [Україна] в тобі озивається". З русифікованого юнака Іван Дзюба виріс у борця за українську культуру, яким його і зустріла Марта. Вона ж — родом з галицької сім’ї, репресованої радянським режимом. Її маму депортували з України, двоюрідного брата судили за участь у молодіжній організації ОУН. Марта з дитинства знала, що радянська влада — чужа і ворожа.

Ліна Костенко згадує про Івана Дзюбу, як про людину, що завжди мала мужність говорити правду. І виступ Івана проти хвилі таємних арештів української інтелігенції на прем’єрі легендарної стрічки "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова — яскраве цьому підтвердження. Ця акція увійшла в історію України як перший публічний протест проти політичних репресій та перший публічний правозахисний виступ на теренах СРСР. Перед показом фільму Іван Дзюба вийшов на сцену та почав зачитувати списки заарештованих, директор кінотеатру "Україна", де відбувався показ, став зіштовхувати його. Виступ Дзюби підтримав Василь Стус і вигукнув: "Хто проти тиранії — встаньте!" Увімкнули сирену. Учасників акції протесту неминуче чекали репресії.

Ще однією причиною для пильного стеження за Іваном Дзюбою була його програмна книга "Інтернаціоналізм чи русифікація?", яка стала справжнім маніфестом дисидентського руху. Передана за кордон, вона була перекладена англійською, італійською, французькою мовами. У книзі чітко сформульовано, якою ворожою була радянська політика стосовно української культури, яких утисків зазнавала українська мова, як підтримувався російський шовінізм. Власне, за цю працю його й арештували та змусили публічно зректися своїх слів, щоб спровокувати розкол у середовищі шістдесятників-дисидентів.

"Іван і Марта"

Через усі тривоги та репресії, пов’язані з діяльністю дисидента, з ним пліч-о-пліч пройшла його дружина Марта. Разом вони прожили 62 роки. У фільмі Сергія Буковського саме вона — головний оповідач. Марта ділиться спогадами та розповідає особисті історії, оживляючи хроніку давно минулих часів.

Робота над документальним фільмом розпочалася восени 2018 року. Сергій Буковський називає Івана та Марту "людьми музейної інтелігентності". Пішов деякий час на те, аби герої звикли до камер і довірились режисерові. А потім помер Іван Дзюба. Його не стало 22 лютого 2022 року. Через два дні росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

"Почалася війна, треба було змінювати контекст, структуру, і найголовніше — "перекладати" драматургію на плечі пані Марти Дзюби. На щастя, ми встигли зафільмувати Івана Михайловича, і його світлий образ буде збережений в архіві для нащадків", — говорить режисер.

Іван та Марта Дзюба під час зйомок фільму
Іван та Марта Дзюба під час зйомок фільму

Як пригадує Буковський, фільм монтували під акомпанемент повітряних тривог, звук зводили під дирчання генератора.

Музику для стрічки написав італійський композитор Сандро ді Стефано, представник "нової європейської школи кіномузики", на чиєму рахунку понад 50 світових нагород. Він створив музику до фільму безкоштовно, висловлюючи підтримку Україні в боротьбі за свободу.

"Допоміг Wi-Fi. Ми сиділи в нашій сільській хатинці Черкаської області та щодня спілкувалися. Першою була написана тема Івана і Марти. Щось додавали, щось змінювали. Він не тільки надсилав саундтрек, а й у себе вдома за роялем награвав нам мелодії", — розповідає про співпрацю Сергій Буковський.

Стрічка "Іван і Марта" йде в обмеженому прокаті з 16 листопада.

Текст: Анастасія Сидько

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.