5 важливих запитань про "Оппенгеймер", на які відповідає історик

Неважливо, чи ви вcтигли подивитися "Оппенгеймер" чи ще ні, у вас в будь-якому випадку є безліч запитань. Що таке Мангеттенськийпроєкт? Чому у фільмі з'являється Альберт Ейнштейн? На ці питання відповідає історикиня та дослідниця Сінді Келлі, президентка світового Фонду атомної спадщини.

Якою була участь Альберта Ейнштейна у створенні атомної бомби?

Ейштейн у фільмі "Оппенгеймер"
Ейштейн у фільмі "Оппенгеймер"

Відоме рівняння Ейнштейна E=mc2 пояснює величезну енергію, що міститься в ядрі атома, який виділяється в атомній бомбі. Оскільки він був найвідомішим ученим у світі, до Ейнштейна звернулися з проханням написати листа президентові Франкліну Рузвельту. У серпні 1939 року Ейнштейн надіслав листа Рузвельту, попередивши його, що Німеччина може працювати над зброєю величезної руйнівної сили, і закликав Сполучені Штати докласти таких зусиль. Ця спроба зрештою стала Мангеттенським проєктом. Однак Ейнштейн не працював безпосередньо над проєктом атомної бомби. Замість цього Оппенгеймер взяв ідеї та теорії Ейнштейна і, спираючись на них, доручив вченим Мангеттенського проєкту в Лос-Аламосі розробити та випробувати атомну бомбу.

Ким була дружина Роберта Оппенгеймера Кітті?

Емілі Блант в ролі Кітті
Емілі Блант в ролі Кітті

Кітті була біологинею і деякий час працювала лаборанткою у Лос-Аламосі під керівництвом доктора Луїса Гемпельмана, але через рік звільнилася. Будучи ботаніком за освітою, Кітті відчувала труднощі з професійною діяльністю в Лос-Аламосі, натомість вела активне громадське життя. Вона часто влаштовувала коктейльні вечірки для невеликих груп жінок, щоб відволіктися від напруженого середовища Лос-Аламоса. Кітті також була важливою довіреною особою для свого чоловіка. Роберт Оппенгеймер цілком довіряв своїй дружині і часто звертався до неї за порадою щодо низки проблем, з якими стикався Мангеттенськийпроєкт.

Який вплив мало випробування атомної бомби на місцеві племена та сусідні міста навколо Лос-Аламоса, де проходили дослідження Мангеттенськогопроєкту?

Навколо лабораторії в Лос-Аламосі були зосереджені громади пуебло та латиноамериканські міста. Багато хто з місцевих працювали в лабораторії будівельниками, техніками та допоміжним персоналом. Вчені також найняли їх нянями та домробітницями. Випробування проводилися в 210 милях на південь від Лос-Аламоса на полігоні для бомбардування Аламогордо, районі, відомому як Хорнада-дель-Муерто. Латиноамериканці та члени племені мескалероапачів у Нью-Мексико стверджують, що випробування призвели до проблем зі здоров’ям у багатьох поколінь тих, хто живе поблизу цього місця, і вони вимагають компенсації від федерального уряду.

Як використовували Лос-Аламос після розробки бомби? Чи існує це місто зараз?

Так, місто існує.

Лабораторія продовжила свою місію з проведення досліджень ядерної зброї, і сьогодні в ній працює 17 000 людей, які займаються питаннями національної безпеки. Національний історичний парк "Мангеттенський проект" був заснований у 2015 році на трьох майданчиках: Лос-Аламос, Нью-Мексико, де вчені розробили та побудували бомбу; Оук-Рідж, Теннессі, де величезні заводи виробляли збагачений уран, паливо для бомби Хіросіми; і Хенфорд, штат Вашингтон, де перші у своєму роді реактори виробляли плутоній для бомби Нагасакі. Сьогодні у будь-кого є можливість відвідати історичні об’єктиМангеттенського проєкту в Лос-Аламосі, багато з яких показані у фільмі "Опенгеймер".

За матеріалами Vogue.co.uk

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.