"Плетіння сіток": яким буде український павільйон на Венеційській бієнале
У Києві презентували мистецькі проєкти, що цьогоріч представлять Україну на Венеційській бієнале. На одній з головних артподій світу, що триватиме у Венеції з 20 квітня до 24 листопада, Україна покаже груповий проєкт "Плетіння сіток". Комісар Павільйону — Тарас Шевченко, заступник Міністра з питань європейської інтеграції.
"Плетіння сіток" — це групова виставка під кураторством Вікторії Бавикіної та Максима Горбацького, що відштовхується від практики колективного плетіння маскувальної сітки як метафори спільних горизонтальних дій. Проєкт включає твори різних художників — Каті Бучацької, Андрія Достлєва та Лії Достлєвої, Даніїла Ревковського і Андрія Рачинського та Олександра Бурлаки. Виставка "Плетіння сіток" впроваджує тему інакшості через особистий досвід війни, еміграції та асиміляції. Суголосно з основною темою Венеційської бієнале "Іноземці скрізь", проєкт українського павільйону розглядає різноманітність та співіснування різних, часом травматичних та складних, досвідів у сучасному світі.
"Ми думали про основну метафору, яка б відображала сучасну Україну, — коментують куратори проєкту. — Українці об’єднуються: виходять на майдани, йдуть добровольцями воювати, молоді та літні люди збираються на плетіння маскувальних сіток. Плетіння сіток — це процес, за яким стоїть більше, ніж створення маскування для фронту. У ньому проявляється усвідомлення спільної дії, корисної один для одного та для країни".
Український павільйон обрамлює архітектурна інсталяція "Робота" Олександра Бурлаки, зібрана з витканих льняних полотен, — різних за текстурою шматків тканини, куплених на OLX та знайдених на українських барахолках. Вона оформлює простір для інших проєктів. Даніїл Ревковський та Андрій Рачинський презентують фільм "Цивільні. Вторгнення", що розповість про перші дні повномасштабної війни очима свідків. Катя Бучацька представить роботу "Щирі вітання", яку вона створила у співпраці з нейровідмінними митцями та мисткинями.
Робота Comfort Work Лії Достлєвої та Андрія Достлєва — це фото та відеопортрети. які проблемізують стереотипне ставлення до українців за кордоном. Митці запросили професійних європейських акторів, аби ті зіграли перед камерою українських біженок та біженців такими, якими їх хочуть бачити суспільства приймаючої країни.