"Напружений горизонт": у Граці відкрилася виставка, присвячена Криму

В австрійському місті Грац відкрилася персональна виставка української художниці Ельміри Шемседінової, що є присвятою її рідному Криму. "Напружений горизонт" — це серія суворих, монохромних морських пейзажів, написаних мисткинею з пам'яті, адже зараз художниця, що втратила свій родинний дім в Криму, не має можливості малювати кримські пейзажі своєї батьківщини з натури.

Ось як розповідає про цей щемкий проєкт сама Ельміра Шемседінова.

Ельміра Шемсединова
Ельміра Шемсединова

"Кожне літо я проводила в Криму на морі. Мій дідусь — корінний кримський татарин. Крим — це земля моїх предків, яка зараз окупована росією, і наразі туди мені немає доступу. Наша родина втратила дідів дім.

Я чотири рази брала участь у резиденції "Бірючий", яка теж базувалася на Азовському морі (зараз Херсонська область окупована росією). Попередня кольорова серія олійних полотен була створена за натурними морськими етюдами. Раніше морський краєвид асоціювався в людей з літом і відпочинком. Нині жителі Криму та інших приморських регіонів України дивляться на горизонт і відчувають тривогу. Чорна тривога невидимо насувається звідти, де за обрієм знаходяться ворожі російські військові кораблі, щодня завдаючи ракетних ударів по українській землі. Тому люди так пильно вдивляються в обрій..."

"На відміну від моїх попередніх картин, нова серія 2022-2023 року намальована лише з моєї пам'яті, — продовжує художниця. — Глибоко закарбований на підкірці мозку образ відтворюється щоразу наново. Це лише пам'ять, тому вона не має природних кольорів. Морський пейзаж перетворився на абстракцію, де є дві плями, море та небо...". Суворі пейзажі Ельміри нагадають глядачеві про "страшну небезпеку, що нині насувається з-за чорноморського обрію на російських броненосних військових крейсерах, котрі завдають ракетних обстрілів по Україні. Війна ніколи не є лише абстрактним виміром військових стратегів, а завжди має відношення до життя конкретних людей", — розповідає куратор проєкту Алоїс Кьольбл.

Проєкт створено за підтримки гранту Bundesministerium für Kunst, Kultur, öffentlicher Dienst und Sport та Office Ukraine Graz. Виставка "Напружений горизонт" триватиме до 16 липня в галереї QL-Galerie у місті Грац.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.