Обирати бокали для червоних вин з Бургундії чи Бордо, чим обмежитися у випадку з білими сухими, чи обирати для ігристих широку чашу по формі грудей Марії-Антуанетти, і чи потрібен в господарстві декантер – Vogue.ua пропонує розібратися в правилах вибору келихів для вин.
В кожному регіоні, де роблять хороші білі вина, можна знайти власний улюблений келих. Така різноманітність викликана боротьбою протилежних якостей, які від них вимагають: дати можливість аромату розкритися, при цьому не даючи вину нагрітися. Вмістити потрібну кількість (в келих з сухим вином зазвичай наливають 100-120 мл, максимум 150), але не дозволити видихнутись занадто рано. Пуристи точно знайдуть аргументи на користь численного набору різних келихів для білих вин. Але в більшості випадків достатньо стандартного середнього келиха для білих вин і трохи ширшого для шардоне. Якщо ви хочете обійтися всього одним типом, зупиніться на універсальному келиху для дегустацій: при об’ємі в 215 мл його іноді не вистачає для червоних сухих, яким потрібно "розгорнутися", але для білих вони підходять чудово.
Їх три типи, всі з довгою ніжкою, бо ігристим просто не можна дозволити нагріватися. Класичний – широкий і неглибокий, як оповідають легенди, змальований з форми та розміру грудей Марії-Антуанетти. Він був вдалим за часів, коли більшість ігристих вин не були особливо елегантними, з сильним дріжджовим ароматом, який не було сенсу зберігати. На зміну йому з’явився "тюльпан" з розширеним горлом, а найпопулярнішою останнім часом стала "флейта" з вузькою рівномірною колбою. У ній чудово помітна гра бульбашок, що піднімаються в бокалі. Це найкращий вибір, з єдиним винятком – якщо вважаєте за краще ламбруско з яскравим ароматом і не дуже виразним перляжем, класичному келиху можна дати ще один шанс.
Сотерни, лікери, мадери, портвейни, інші міцні або солодкі вина, зазвичай, п'ють зі спеціальних, іноді дуже незвичайних келихів. Майже у кожного виду вони свої власні, але відмінності між ними не дуже істотні: обирайте для того вина, яке ви п'єте частіше за інші, і з чистою совістю використовуйте для його соратників по категорії. Всі ці келихи – відносно невеликого об'єму і мають чашу в вигляді тюльпана (виняток – келих для хересу). У цього типу вин куди більш концентрований аромат (а у деяких ще й неабиякий спиртовий через міцність), так що не потрібно докладати спеціальних зусиль, щоб його накопичити і дати розвинутися.
Декантер вважають ознакою професійного підходу до вина, насправді це компромісний інструмент для вин, які чомусь подають до столу занадто рано для дозрівання. У наш час більшість пляшок потрапляє в ресторани і магазини в віці, близькому до ідеального для вживання. Але в деяких випадках, як з великими французькими або італійськими червоними сухими винами, зробленими з піно нуар або санджовезе, рано – це майже завжди. Їм справді необхідний попередній контакт з повітрям, але того ж ефекту можна домогтися, просто використовуючи великі келихи для червоного вина і розтягнувши дегустацію на довший час. З іншого боку, декантер має дуже декоративний вигляд, а розлив через нього перетворює трапезу в урочисту церемонію, що не можна не вітати.