Балканський сніданок — найпопулярніший ранковий ритуал 2025 року

Сніданок найважливіша їжа дня. А якщо вам набридли тости та вівсянка, настав час спробувати щось нове, як-от один із найпопулярніших варіантів 2025 року балканський сніданок. Як і більшість трендів 2020-х, про нього ми дізналися з тіктоку, де пошуки цього сніданку стрімко зросли останніми тижнями.

Photo: Dan Martensen

Що таке балканський сніданок?

Хоча назва натякає на зв'язок із балканським регіоном, насправді цей сніданок охоплює лише деякі балканські країни та й загалом є радше інтерпретацією традиційного сніданку звідти. Частиною ранкової трапези по-балканськи зазвичай є цільні приготовані та сирі продукти, як-от овочі, хліб, м'ясо та сир. "Чудово починати свій день з овочів, м'яса, сиру, яєць та невеликої кількості вуглеводів з цільного борошна, — каже Гелена Баргам, дієтологиня та лікарка з функціональної медицини. — Білок та клітковина сприяють ситості, тому таке наповнення сніданку допомагає запобігти енергетичній катастрофі, залишаючи вас ситими до обіду".

Одна з визначальних рис балканського сніданку — невибаглива подача. Він майже не потребує приготування та творчих зусиль, достатньо просто викласти всі продукти на стіл та насолоджуватися.

Вам не потрібні сковорідки та каструлі

Свіжі овочі — насамперед перець та помідори — є основою балканського сніданку, й закривають потребу в ранковій клітковині. "Клітковина зазвичай чудово сприяє здоровій роботі кишківника, — нагадує Баргам. — Якщо хочете бути автентичними, не використовуйте ніж та дошку — їжте усе цілим або ламаючи руками. Я люблю починати свій день з сирих овочів влітку, коли тепло. Такий сніданок є дуже легким. Взимку починати холодний день з холодних овочів є трохи жорстоким для травної системи. Варто допомогти своєму кишківнику — правильно пережовуйте їжу, особливо сирі овочі, на перетравлення яких потрібно багато зусиль. Аби полегшити цей процес, полийте їх лимонним соком".

Які ще овочі їсти? Якщо ви готові до цього, то сира цибуля та часник підуть вам на користь. "Сира цибуля має додаткові переваги порівняно з вареною, оскільки деякі поживні речовини зникають у процесі приготування, як-от вітаміни та антиоксиданти. Вона має високий вміст сполук сірки, які сприяють детоксикації та регуляції рівня цукру в крові", — зауважує лікарка.

Їжте ферментовані продукти

Якщо в новому році ви прагнете дбати про здоров'я свого кишківника, вам важливо буде дізнатися, що ферментовані продукти, як солоні огірки та кефір, наповнені корисними бактеріями для відновлення балансу мікробіому кишківника, є основою балканського сніданку. Додавайте до сніданку бринзу, фету та інші ферментовані види сирів, аби підтримувати мікробіом кишківника у гарному стані.

Стежте за цукром

Хоча солоні огірки є корисним доповненням раціону, багато магазинних пропозицій містять доданий цукор. Якщо ви не маєте бажання солити огірки самостійно, обов'язково звертайте увагу на етикетки — цукру не має бути зовсім або допустима маленька кількість. Те ж стосується ще одного балканського продукту — в'яленого м'яса, яке окрім потужної обробки часто містить прихований цукор. Якщо ви хочете дотримуватися традиційного балканського сніданку, придбайте сланіну (копчений свинячий шлунок) або суджук (гостру в'ялену ковбасу) — єдине, стежте, аби не їсти це надто часто. "В'ялене м'ясо пов'язане з підвищеним ризиком розвитку раку через поліароматичні вуглеводи (ПАВ), які потрапляють у м'ясо у процесі копчення, — застерігає дієтологиня. — Однак життя — це вміння балансувати й нас щодня оточують токсини, тому кожен вибирає свої битви. Я не заборонятиму їсти в'ялене та копчене м'ясо (я й сама вважаю його смачним), але робити це варто помірно. Я просто не раджу їсти його щодня".

Те саме стосується хрусткого білого хліба, який легко зауважити на столі під час балканського сніданку. "Більшість хліба на Балканах, ймовірно, не вважали б хлібом 100 років тому, — пояснює Баргам. — Цей хліб містить набагато більше глютену, ніж раніше, а ще в нього додають суміші емульгаторів та пінок, що в купі може подразнювати слизову оболонку кишківника. Якщо ви хочете їсти хліб на сніданок, замініть його поживнішою альтернативою. Хліб на заквасці набагато кращий, оскільки закваска є продуктом ферментації. Цільнозерновий або темний дасть більше клітковини, яка чудово впливає на кишківник, а хліб із насінням — ще один спосіб додати поживних речовин до сніданку".

За матеріалами vogue.co.uk

Популярне на VOGUE