Як часто насправді потрібно прати одяг?

Чи не перете ви одяг занадто часто? Ймовірно, так. І це серйозна проблема для довкілля. Наприклад, дослідження Levi’s показало, що 37% вуглецевого сліду джинсів 501 виникає саме через прання та сушіння. Також у цій фазі використовується 23% від загального обсягу води, витраченого на виробництво джинсів. "Ми можемо суттєво зменшити використання ресурсів, якщо змінимо свої звички, — каже Пол Діллінджер, віцепрезидент Levi’s. — І це дуже просто: ми просто просимо людей прати менше".

Для багатьох із нас прання — це рутина, але навіть невеликі зміни можуть зменшити екологічний слід і продовжити термін служби одягу. "Менше прання — це менше енергії, менше води та краще для вашого одягу", — додає Діллінджер. До того ж хто з нас не хоче витрачати менше часу на цю домашню роботу?

Чому варто прати рідше

Рідше прання — це не лише економія часу, води й електроенергії. Це також спосіб зберегти ваш одяг у хорошому стані довше. Часте прання спричиняє вицвітання кольорів, усадку тканин і швидше зношення. "Що частіше ми перемо одяг, то швидше він потрапляє на звалище", — зазначає докторка Соналі Дідді з Університету штату Колорадо.

Ще одна проблема — мікропластик. Під час прання синтетичних тканин, як-от поліестер і нейлон, у водойми потрапляють крихітні пластикові частинки, що шкодять довкіллю. Щоб цього уникнути, варто використовувати спеціальні фільтри для прання, наприклад, мішки Guppyfriend або кульки Cora Ball. Але найкращий спосіб — уникати покупки синтетичного одягу, якщо це можливо.

Як прати одяг екологічно

Окрім того, що варто прати рідше, є прості способи зробити процес прання більш екологічним. По-перше, періть за низьких температур — 20–30°C. Це економить енергію і зберігає тканини від пошкоджень. По-друге, сушіть одяг на повітрі замість сушарки. І, звісно, використовуйте екологічні пральні засоби. Багато мийних засобів містять хімічні речовини, які потрапляють у водойми та шкодять екосистемам.

Як часто потрібно прати одяг?

У більшості випадків не обов’язково прати одяг після кожного носіння. Наприклад, сукні можна прати після 1–3 носінь, сорочки — після 1–2. Штани, як ділові, так і повсякденні, витримують до 3 носінь, а піджаки чи блейзери — до 5. Піжами та домашній одяг слід прати після 2–3 ночей, а пальта та верхній одяг — лише раз за сезон.

Як часто потрібно прати футболки?

Футболки та майки — це одні з небагатьох речей, які дійсно слід прати після кожного носіння. "Деякі тканини, наприклад, бавовна, потребують сильніших мийних засобів та вищих температур, щоб ефективно видаляти бруд. Хоча, чесно кажучи, більшість із нас рідко забруднює свій одяг настільки, щоб потрібні були такі жорсткі заходи", — зазначає доктор Кайл Грант.

Як часто потрібно прати спортивний одяг і купальники?

Спортивний одяг і купальники теж потребують прання після кожного використання. Еластан і нейлон чудово утримують не лише форму, а й бактерії та піт. Тому їх треба прати частіше, щоб уникнути запахів і зберегти цілісність матеріалу. Експерти радять прати легінси, спортивні бюстгальтери та інший спортивний одяг вивернутим навиворіт у суміші білого оцту та мийного засобу, а потім сушити на повітрі.

Як часто потрібно прати джинси?

Levi’s рекомендує прати джинси після кожного десятого носіння. "Середній споживач у Китаї пере джинси після приблизно чотирьох носінь. У Великій Британії та Франції цей показник знижується до 2,5 носіння між праннями. У США це близько 2,3 носіння на одне прання", — зазначає Пол Діллінджер. Якщо змінити звичку і прати джинси після 10 носінь замість 2,5, можна зменшити вуглецевий слід у фазі споживання аж на 75%.

Як часто потрібно прати вовняні светри?

Вовняний одяг — ще один приклад надмірного прання. "Вовняні речі потрапляють до прання значно частіше, ніж це необхідно, — каже Грант. — Вовна має унікальні властивості — вона природно протистоїть бруду і запахам. Вовняний светр можна просто провітрити, локально почистити або обробити парою, щоб повернути форму". У Oxwash радять прати вовняні светри після кожного п’ятого носіння, хоча деякі експерти запевняють, що достатньо одного прання наприкінці сезону.

Як часто потрібно прати бюстгальтери?

Це може здивувати, але бюстгальтери не потрібно прати так часто, як здається. Грант рекомендує прати бюстгальтери вручну після кожного 2–3 носіння. Звісно, якщо ви багато пітнієте або маєте чутливу шкіру, їх можна прати частіше. Але не варто перетворювати це на щоденний ритуал — дайте їм шанс зберегти форму і якість.

За матеріалом vogue.com

Популярне на VOGUE